Internetový hobby magazín

Menu

Zahrada

Nejnovější články

Nenechte si zničit jahodníky bílou skvrnitostí!

Zář 1429 Autor: Redakce

skvrnitost jahodnikuJahody patří mezi nejoblíbenější ovoce všech dětí. Pokud ale jahody pěstujete, můžete se setkat s chorobou jménem bílá skvrnitost listů, která může negativně ovlivnit plodnost keříků.

Jak chorobu rozeznat? Lze zamezit vzniku bílé skvrnitosti listů jahodníku? Existuje cílený boj s nemocí? Tyto otázky jsme se pokusili zodpovědět a odpovědi se dočtete níže.

Symptomy bílé skvrnitosti napadající jahodníky

skvrnitost jahodHlavním znakem jsou bílé nekrotické skvrnky na listech jahodníku ohraničené fialovým lemováním. Postupem času se skvrny zvětšují, listy se začínají deformovat a následně celé usychají. Na listech se totiž kvůli nekróze snižuje asimilační plocha, čímž dochází k omezení fotosyntézy. Toto houbovité onemocnění se může rozšířit i mimo listy. Zasaženy bývají i řapíky listů a stonky květů, na který se objevují podlouhlé skvrny tmavě hnědé barvy opět se světlým středem. Jestliže jsou jahodníky bílou skvrnitostí napadeny ještě před dozráním plodů, můžou se skvrny posléze objevit i na samotných jahodách. Toto všechno způsobuje vřeckatá houba, která se nazývá Mycosphaerella fragariae. 

Důležitá je správná péče

skvrnitost jahodnikuPokud jsou vaše jahodníky zdravé, je nutné nic nepodcenit a věnovat se důkladně prevenci. Je obecně známé, že houbovým onemocněním svědčí vlhké a teplé prostředí. Proto je důležité nesázet jahodníky příliš blízko sebe a pravidelně upravovat keříčky, aby se z nich nestal jeden celistvý porost, kde je pak logicky i lehce drží vlhkost. Neměli byste ale ani zapomínat na obměňování starých keříků za nové, zde si můžete pomoci vhodným výběrem odrůd jahodníků. Některé druhy jsou totiž na bílou skvrnitost listů náchylnější a některé jsou proti ní naopak rezistentnější. Žádný druh však není odolný na 100%. Odrůdy Gorela, Senga Sengana bývají napadeny méně, ale naopak například odrůda Adriana trpí na skvrnitost více.

Jako prevenci proti bílé skvrnitosti listů jahodníku můžete použít i doma vyrobený, přírodní postřik z přesličky. 1 kilogram přesličky stačí povařit v 10 litrech vody, odvar naředit v poměru 1:5 (1 díl odvaru, 5 dílů vody) a nanést na keříčky. Odolnost jahodníků se zvyšuje díky křemíku, který se z přesličky vylouhuje do odvaru a buněčné stěny v jahodníkových listech se jím zpevní.

Boj s houbovou chorobou

skvrnitost jahodniku koprJe velmi důležité napadené listy po sklizni a popřípadě ještě v polovině srpna odstranit. Pokud byste na záhonu napadené listy ponechali, houba v nich přezimuje a na jaře se s chutí pustí do čerstvých listů jahodníku znovu a pak se můžete ocitnout v začarovaném kruhu. Poté přichází čas na fungicidní postřikové přípravky, které houbu bez výjimek zničí. Chemický postřik je vhodné aplikovat na jaře, nejlépe v polovině dubna a poté po sklizni, kdy ho budete opakoavt nejlépe 3x vždy po 10-14 dnech. Samozřejmě se ale počet ošetření fungicidním přípravkem odvíjí od množství napadených rostlin a stádiu choroby.

Přípravků proti bílé skvrnitosti listů jahodníku naleznete na našem trhu mnoho. Patří mezi ně například Dithane, Novozir, Kuprikol nebo Champion. Při jejich ředění je nutné přesně dodržet koncentraci, abyste dosáhli požadovaného výsledku. Chemické postřiky jsou záchranou pro všechny odrůdy jahodníku, takže se nemusíte bát, že byste se úrody krásně červených jahod nedočkali.

Komentáře k článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*
*

Nenalezeny žádné komentáře, buďte první, kdo článek okomentuje.

Odběr novinek

Přihlášením vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů.

TOPlist