Internetový hobby magazín

Menu

Zahrada

Nejnovější články

Nenáročná dvouletka- Kohoutek věncový

Čvc 1516 Autor: Redakce

kohoutek vencovyKaždý ho zná z mnohé vesnické zahrady. Někoho nenadchne, jinému se velmi líbí. My dáváme této dvouletce palec nahoru zejména kvůli nenáročnosti pěstování a vzhledu, který se zdaleka nehodí jen a pouze do vesnických a vintage zahrad. Zapomeňte ale na to, že ho koupíte v zahradnictví. Neváhejte si ale o semínka či odkopek říct sousedce. Díky jednoduchosti rozmnožování se o kousek podělí každý rád.

Jak pěstovat Kohoutek věncový

Kohoutek věncový (Lychnis coronaria) je, jak již bylo řečeno, na pěstování velmi nenáročný. Po výsevu bude podobně jako hvozdík kvést až druhý rok, pak vysemení a můžete si ho užívat v podstatě jako trvalku. Ostatně za trvalku je také někdy považován.

První rok

Koupíte nebo dostanete semínka. Ta je potřeba na jaře vysít do propustného substrátu, spíše s neutrálním pH. Nehodí se vápenité ani kyselé a už vůbec ne těžké mokré půdy, ale i tam už jsme kohoutek také viděli. Semínka vyséváme dost mělce, podobně jako mrkev či mák (ostatně semínka kohoutku věncového jsou makovým dosti podobná).

kohoutek vencovy

Zalijeme. Zálivku provádíme zásadně konví s kropítkem a velmi opatrně, abychom semínka nevyplavili. Zálivku provádíme tak často, aby substrát zcela nevyschl. Asi za 2 týdny začnou semínka klíčit. V této době už můžeme zálivku omezit.

kohoutek vencovyV průběhu léta už se začnou objevovat přízemní růžice z listů, které zůstanou zelené i přes zimní období.

Pokud se vám nechce dodržovat námi stanovený postup, semínka jednoduše rozhoďte a nechte svému osudu. I tak se jistě dočkáte mnoha rostlinek.

Druhý rok

Z přízemní růžice začínají vyrůstat i přes půl metru dlouhé stříbřité chlupaté lodyhy s jednoduchými plochými květy. Kohoutek kvete v podstatě celé léto. Klasická forma květů je intenzivně fialová, ale můžete se setkat i s bílou variantou, která je příznačně nazvaná Alba.

 kohoutek vencovy

Z opylených květů se vytvoří semena. Po vysemenění celá rostlina odumře a celý proces se opakuje. Semena se bez problémů uchytí ve spárách mezi dlažbou, na skalce i v méně husté trávě. Rozšíření kohoutku může být pro někoho nežádoucí. Nežádoucímu roztroušení zabráníte sebráním semen a poházením na místa, kde chcete v příštích letech tuto báječnou dvouletku z čeledi hvozdíkovitých pěstovat.

kohoutek vencovyVýhody-netrpí na choroby ani šůdce

  • Velkou výhodou je již zmiňovaná nenáročnost. Když se vám kohoutek na zahradě jednou uchytí, většinou tam přetrvá po generace. Navíc odpadá hnojení i zalévání, protože si rostlina bez problémů vystačí s přírodními podmínkami. Dbejte ale, abyste rostlinu nevysévali na stinná místa.
  • Další velkou výhodou je, netrpí na choroby ani škůdce. Dokonce nechutná ani slimákům!
  • Tato rostlina se řadí do skupiny rostlin, která na zahradu přiláká motýly. Včelky samotářky si pak z plsti z lodyh vystýlají vnitřek úkrytů. Chcete mít na zahradě včelky samotářky? Neváhejte jim udělat v blízkosti kohoutků hmyzí domeček. Použít můžete kousek cihly, odumřelý pařez nebo třeba PET lahev.

Komentáře k článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*
*

Jedna reakce na Nenáročná dvouletka- Kohoutek věncový
  • Jindra 8.10.2023 (09:56)

    Děkuji,dozvěděla jsem se vše co jsem potřebovala.

Odběr novinek

Přihlášením vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů.

TOPlist