Internetový hobby magazín

Menu

Zahrada

Nejnovější články

Některým trvalkám sucho nevadí

Čvn 1730 Autor: Redakce

Někdo je zatracuje s tím, že jde o rostliny našich babiček. My jsme ale toho názoru, že prérijní trvalky mají své kouzlo dodnes. Navíc se zhoršujícími se podmínkami hospodaření s vodou jsou to rostliny budoucnosti, které udělají krásu na každé zahradě. Trojlístek trvalek, kterým se budeme věnovat v dnešním článku, je kokarda a dvakrát jinak třapatka. Snášejí vysoké teploty, přímé slunce a vydrží bez vody dlouhou dobu. Všechny tři se hodí zejména do venkovských zahrad.

Třapatka srstnatá

Znát ji můžete také pod názvem Rudbekie, její latinský název je (Rudbeckia hirta). Asi metr vysoká trsnatá trvalka kvete krásně žlutými květy s tmavými středy. Ráda odnožuje a navíc se množí i semeny, takže na stanovišti vydrží dlouhé roky. Jde o opravdu nenáročnou rostlinu, která se hodí i na chaty a chalupy, protože nevyžaduje žádnou pravidelnou péči.

trapatka

Třapatka nachová

Jinými slovy Echinacea, latinsky Echinacea purpurea, je nejen krásná, asi metr vysoká trvalka, ale krom zkrášlení vaší zahrady může posloužit i jako lék na imunitu. Květy mají krásnou růžovofialovou barvu s nápadným plastickým středem. Podobně jako její příbuzná, třapatka srstnatá nevyžaduje zálivku. Ovšem pokud ji čas od času okopete a na jaře přihnojíte dlouhodobě působícím hnojivem, rozhodně nic nezkazíte.

Pokud chcete echinaceu užívat, zajímat vás bude především kořen, který využijete na echinaceový sirup.

trapatka echinacea

Recept na echinaceový sirup

Vyryjte dostatečné množství kořene a ihned omyjte. Kořen namelte nebo rozmixujte tak, abyste dostali 100 g. Kořen dejte do menšího hrnce, zasypte 100 g cukru a nechte 2 hodiny odpočívat. Následně zalijte 1 l vody a vařte do zhoustnutí (to bude trvat asi 45 minut). Směs nechte mírně zchladnout, sceďte a přelijte do čistých suchých sklenic. Zavíčkujte a uchovávejte v chladu. V lednici vydrží sirup proti kašli a na posílení imunity celou zimu. Užívá se preventivně (1 lžičku denně) nebo při nachlazení (3 lžičky denně).

Náš tip: Pokud jste se rozhodli dělat sirup na jaře, přidejte do vody ještě 5 velkých květů černého bezu (květy sbírejte mladé, neomývejte je, jen nechte utéct broučky, kteří mají v květech úkryt).

Kokarda osinatá

Kokarda (Gaillardia aristata) se k předchozím dvěma zmiňovaným také perfektně hodí a ve vintage zahradě je bude perfektně doplňovat nejen barevně, ale také vzrůstem. Je totiž asi o polovinu menší, takže ji můžete vysazovat před třapatky. Navíc je k sehnání ve více barevných kultivarech a kvete až do října, takže opět správná volba. Kokarda nesnáší přemokření, proto při výsadbě nezapomeňte na drenážní vrstvu z písku či štěrku.

kokarda

Komentáře k článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*
*

Nenalezeny žádné komentáře, buďte první, kdo článek okomentuje.

Odběr novinek

Přihlášením vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů.

TOPlist