Internetový hobby magazín

Menu

Dům

Nejnovější články

Několik rad z praxe od bytových architektů-úzké místnosti

Led 1224 Autor: Karolína Reslerová

Protože se nám hromadily dotazy na možnosti zařízení interiéru podle posledních trendů, požádali jsme Karolínu Reslerovou z atelieru Free architects, aby nás v několika článcích seznámila s problémy a novinkami, které jistě využijete.

Při řešení interiérů domů a bytů se v ateliéru i pořadu „Jak se staví sen“ setkáváme s dotazy a problémy, které se stále opakují. Uvádím výběr těch nejčastějších, myslím, že mohou pomoci lidem, kteří se rozhodli interiér navrhnout vlastními silami.

Je lepší obdélný nebo čtvercový půdorys místnosti?

Příliš dlouhá nudle ani dokonalý čtverec nejsou ideální. Nejlépe se pracuje v místnosti o poměrech délek stěn odpovídajících zhruba stránce A4. Poměr tzv. Zlatého řezu je nejlepší, ale v praxi těžko dosažitelný.

Jak řešit úzký dlouhý obývák, kde musí být i kuchyně a jídelní stůl?

Obecně mohu doporučit následující pravidla:

  • Podhleduzky interier

U pokoje, kde má být více funkcí, je dobré opticky dělit prostor na zóny s příslušnou atmosférou. Je možné pracovat s různou intenzitou světla, barvou, různou úrovní podhledu. Snížený podhled nad kuchyňským koutem umožní zapuštění stropních svítidel i umístění odtahu ostrůvkové digestoře. Navíc výrazná horizontála prostor opticky rozšíří.

  • Podlaha

Hlavní spáru podlahové krytiny je dobré vést rovnoběžně s kratší stranou místnosti, opět místnost opticky rozšíříme.

  • Rozložení funkcí

Kuchyně by měla zabírat maximálně třetinu půdorysné plochy pokoje. Pokud bude větší, budete muset stůl nahradit pouze barem nebo nezbyde místo na sedačku.

  • Řešení kuchyně

Nejlépe vypadá tzv. dvojlinka – korpusy podél celé zadní stěny a pult s varnou deskou orientovanou do prostoru. Kuchařka při vaření není zády k oknu a hostům, řešení do „U“ sice přidá pracovní plochu, ale úložný prostor v rozích je obtížně využitelný a je dobré myslet i na estetický dopad na člověka přicházejícího do hlavního obytného prostoru.

  • Barvy

Barvy je nutné vybírat především podle orientace ke světovým stranám. Přehřívaný prostor schladíme třeba šedomodrou, severně orientované pokoje potřebují teplé barvy. Příliš těžký nebo výrazný dekor na dlouhých stěnách ještě zdůrazní nevhodné proporce pokoje. Pro stěnu, na kterou nejdéle dopadá slunce, můžete zvolit sytější tón, na stěnu s oknem aplikujte vždy o trochu světlejší odstín zvlášť v případě bílých okenních rámů nebo pokud kolem okna zbývají jen úzké pruhy stěny. Radiátor pod oknem je dobré natřít stejnou barvou jen na jiné chemické bázi, radiátor se úplně ztratí.

  • Závěsy a záclony

K textiliím je potřeba přistupovat jako k ploše od stěny ke stěně, od stropu k podlaze. Opět prostor co nejvíce opticky rozšířit a změnit měřítko prostoru. Nedoporučuji přistupovat k okennímu řešení klasickým způsobem, kdy se okno výrazně vymezí záclonou jen v části samotného okna a ozdobnými šálami po stranách. Garnýže je dobré nahradit kolejnicemi přímo na stropě.

  • Tvary nábytku

Nábytek se snažte řadit kolmo na delší stranu pokoje. Pro část se sedačkou vytvořte čtverec, bude působit jako těžiště a snadno se zařídí. V případě malých odstupů nábytku je dobré pracovat se zaoblenými hranami nebo křivkou, abychom usnadnili pohyb v prostoru.

Komentáře k článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*
*

Nenalezeny žádné komentáře, buďte první, kdo článek okomentuje.

Kategorie
<<Kvě 2021>>
PÚSČPSN
26 27 28 29 30 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6
události
Odběr novinek

Přihlášením vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů.

TOPlist