Internetový hobby magazín

Menu

Zvířata

Nejnovější články

Něco o bleškách…

Led 1308 Autor: Soňa Sáblíková

blecha SiphonapteraTento malý bezobratlý živočich nás dokáže leckdy pěkně potrápit. Blecha je neokřídlený hmyz, uzpůsobený k pohybu v srsti teplokrevných živočichů. Dorůstá velikosti až 5 mm, přičemž samičky jsou větší než samečci. Blecha žije průměrně půl roku a za tuto dobu je schopna naklást až 500 vajíček. Samice po oplození naklade do srsti přibližně 20 vajíček, která nejsou nijak připevněna, a tedy spadnou volně do prostoru, kde se z nich vylíhnou malé bílé larvy. Ty se živí různými organickými zbytky, rostou a dvakrát se svlékají.

Posléze se zakuklí. V tomto stádiu mohou v závislosti na okolních podmínkách vydržet i několik měsíců až rok. Z kukly už vyleze opravdová krvežíznivá blecha. Možná někoho překvapí fakt, že blecha nezůstává v kožichu celý život, ale pouze po dobu kdy se potřebuje napít krve. Někteří psi mají alergickou reakci na bleší kousnutí. To se projevuje urputným drbáním, zarudnutím, vypadáváním chlupů či strupovitostí. V tomto případě je nutné navštívit veterináře, než bezmyšlenkovitě koupat psa v antiparazitních šamponech, které by mohli poškodit jeho už tak podrážděnou pokožku. Pokud máte zdravého psa a nejedná se o masívní infestaci, můžete vyhlásit blechám válku sami.

Boj s blechou

zableseny pesV prvé řadě je nutné zlikvidovat všechny dospělé blechy a vývojová stádia vyskytující se na zvířeti, poté provést sanaci prostředí, kde se pes vyskytuje a nakonec prevence dalšího napadení. Ještě je důležité podotknout, že drbání psa nemusí znamenat zablešení a je dobré navštívit veterináře, aby sám odhalil příčinu. Pokud na psovi najdeme živou blechu, nebo alespoň výkaly, které vypadají jako drobná maková zrnka, můžeme předpokládat, že se drbáním snaží blešek zbavit.

K okamžité likvidaci je vhodné použít antiparazitní šampon, ve kterém psa vykoupeme. Dále k ochraně před dalším napadením použijeme buď antiparazitní obojek, nebo jiný přípravek ve formě spreje či pudru. Velmi oblíbené jsou v současné době tzv. kapičky za krk neboli spot on. Každý přípravek má jinou dobu účinnosti, vždy si přečtěte příbalový leták. Pokud používáte stále stejný přípravek, můžou se blechy přizpůsobit a stát se rezistentní vůči té které účinné látce. Doporučuji tedy čas od času změnit přípravek, aby se zvýšila účinnost.

Opomíjena bývá též sanace prostředí

Jak už jsme si řekli, vajíčka a larvy se vyvíjejí mimo srst zvířete a je tedy potřeba zlikvidovat i je. Přípravky na prostředí bývají ve formě spreje nebo pudru. Blecha je mezihostitelem tasemnice psí, a pokud takto napadenou blechu pes pozře, po nějaké době se u něj vyvine dospělá tasemnice, která zdraví psa může pěkně potrápit. Je proto potřeba psa pravidelně odčervovat. Neostýchejte se požádat o radu svého veterináře, ten nejlépe posoudí, jaký přípravek bude pro vašeho psa vhodný.

Na závěr ještě jedna zajímavost

Ve hmyzí říši je známo zhruba sto druhů blech. Na psech parazituje blecha kočičí častěji než blecha psí a dále blecha lidská, králičí, ježčí a slepičí. Samozřejmě známá hláška – to jsou blechy psí, ty na člověka nejdou- je mylná, většina těchto blech lidmi neopovrhne.

Komentáře k článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*
*

Nenalezeny žádné komentáře, buďte první, kdo článek okomentuje.

Kategorie
<<Lis 2022>>
PÚSČPSN
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4
události
Odběr novinek

Přihlášením vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů.

TOPlist