Internetový hobby magazín

Menu

Články

Nejnovější články

Naše stránky jsou součástí WebArchivu

Bře 1317 Autor: Redakce

Kdo v dnešní době nepoužívá internet, jako by nežil. V drtivé většině případů na něm najdeme informace v podstatě o čemkoli a odpověď snad na každou otázku. Ač se to nezdá, spousta z nás si už ani nedovede představit, jaký by život bez něho byl.

Už méně lidí ale ví, že životnost elektronického dokumentu na webu, se pohybuje pouze v rozmezí několika měsíců (přibližně 3 měsíce). Samo o sobě by to nebylo tak hrozné, ale když přihlédneme k faktu, že asi 90% těchto informací máme pouze a jenom v této elektronické podobě, už to tak optimisticky nezní. A právě to se může stát vcelku problémem. Za prvé kvůli tomu, že informace jsou najednou nenávratně ztraceny a za druhé je to škoda kvůli příštím generacím.

Jak se dá tomuto problému předcházet a existuje vůbec nějaká cesta, jak dokumenty zachránit před trvalou ztrátou? Ano, cesta samozřejmě existuje a to sice formou archivace webu. Několik oddělení specializovaných právě na archivaci webu existuje pod záštitou národních knihoven. Samozřejmě se objevují i soukromé firmy shromažďující data z webových stránek, ale v těchto případech není žádná záruka, co se s daty stane.

V rámci českého internetu vznikl projekt WebArchiv, který se vymezuje právě na shromažďování a archivování českého webu (tzv. bohemikálních dokumentů), do budoucna se také počítá s celkovým a dlouhodobým zpřístupněním. K tomu je však zapotřebí úprava současné autorsko-právní legislativy do takového znění, aby právě přístup k těmto archivovaným zdrojům umožňovala.

Kromě automatického celoplošného sběru českého webu, probíhají zároveň archivace i vybraných tematických odvětví – například informací a dokumentů, které se týkají voleb, počasí, demografických, nebo průzkumových údajů.

Proto, aby se projekt mohl naplno rozběhnout a začít správně fungovat je však zapotřebí mnohem větší finanční podpora a výše zmiňovaná legislativní úprava. Nyní je WebArchiv uveden do funkčního provozu, ale neustále se na něm testují nové funkce a technologie.

V současné době je projekt financován pouze různými granty, vznikl pod záštitou Ministerstva kultury České republiky. Projekt je ve fázi řešení již od roku 2000 v Národní knihovně České republiky. Spolu s ní se projektu účastní ještě Moravská zemská knihovna v Brně a externě také Ústav výpočetní techniky Masarykovy univerzity, taktéž v Brně. Svůj podíl v tomto projektu sehrávají i studenti Fakulty informatiky Masarykovy univerzity, kteří se podílí na programovém řešení.

Pokud se na tomto projektu chcete také nějak podílet a tvůrcům podat pomocnou ruku, samozřejmě jsou vám dveře otevřené. Jestliže provozujete kvalitní webové stránky, které byste rádi uchovali, můžete dát lidem z projektu WebArchiv vědět prostřednictvím formuláře na jejich webových stránkách. Vaše stránky budou individuálně posouzeny, a pokud splní požadavky, budou zařazeny do archivu a stanou se tak trvale zachovanými. Nejenže je to výhoda pro vás, ale zrovna tak i pro celkové kulturní dědictví. Takže neváhejte a pomozte alespoň tímto malým krokem.

Komentáře k článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*
*

Nenalezeny žádné komentáře, buďte první, kdo článek okomentuje.

 
<<Zář 2019>>
PÚSČPSN
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 1 2 3 4 5 6
události
Odběr novinek

Přihlášením vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů.

TOPlist