Internetový hobby magazín

Menu

Zvířata

Nejnovější články

Na co si dát pozor při výběru vhodného obojku pro psa

Lis 1405 Autor: Lenka Poláková

obojek pesNa trhu je k dostání velké množství obojků, které se od sebe liší nejen materiálem, ze kterého jsou vyrobeny, ale také svou délkou, šířkou či barevným provedením. Neváhali jsme a na základní informace se zeptali Lenky Polákové, majitelky e-shopu s chovatelskými potřebami pejsekakocicka.cz

Materiál – na trhu jsou k dostání obojky z různých materiálů – bavlněné, nylonové, kovové, plastové, koženkové i kožené. První štěněcí obojek by měl být bez pochyby z levného materiálu (nylon), protože z něho psík brzy vyroste. Dospělý pes může mít klidně obojků několik pro různé příležitosti. Do přírody nasaďte kožený, do města naopak nějaký designový. Nikdy ale nezapomeňte na obojek připevnit adresář nebo známku s kontaktem na majitele.

obojek pesDélka obojku – abychom vybrali správnou délku obojku, je vhodné pejskovi změřit obvod krku tak, aby měl mezi krkem a obojkem ještě místo (aby bylo možné za obojek zastrčit jeden prst). Podle naměřené délky následně volíme vhodnou velikost. Už jsou pryč doby, kdy měl pes obojek kolem krku obmotaný i 2x, aby z něho náhodou nevyrostl. Nylonové obojky jsou dostupné pro každého, takže neváhejte mít jeden štěněcí, další juniorský a pak až dospělácký.

Barva – zrovna tak jako je k výběru ze spousty materiálů, je výběr i z mnoha barevných variant obojků. Je na vás, jestli chcete, aby byl obojek na krku psíka dominantní, nebo aby splýval s jeho barvou srsti.

Klasické obojky

Jedná se o klasické zapínací obojky se sponou, která může být plastová nebo kovová. Plastová spona je lehká a je vhodná pro menší psy. Kovové spony jsou spíše pro  velké a silné psy – více totiž vydrží.  Obojek má při zapnutí stále stejnou velikost a pes se proto může vyvléci snadněji, než v případě polostahovacího, či uzavřeného obojku a taktéž může být problém temperamentnímu pejskovi obojek zapnout.

Existuje varianta pro dlouhosrsté psy, která   umožňuje provléknutí spony nejdříve kroužkem a následné zapnutí se na druhé části obojku – spona tedy neleží přímo na srsti a nezaplétá se do ní.

Polostahovací obojky

obojek pes polostahovaciTento typ obojku je vhodný pro větší psy od obvodu krku cca 40 cm a výše. Je velmi praktické při nasazování, protože se pouze přetáhne přes hlavu a následně se stáhne. Kovové komponenty „vydrží vše“  psi, kteří táhnou na vodítku se s tímto obojkem lépe ovládají.  Je také velmi vhodný pro psy, kteří jsou lekaví a mohou se z klasického obojku vyvléct – i při zpětném tahu pejska se očko posune směrem dozadu a tím se zmenší obvod obojku a nepřetáhne jej přes hlavu, protože krk je užší než hlava. Polostahovací obojek je dobré používat v době, pokud pes roste.

Varianta s posuvkou na obojku navíc umožňuje dobré utažení po nasazení obojku pejskovi, aby polostahovací část obojku volně nevisela.

Velmi oblíbené jsou také ohlávky proti táhnutí. V případě, že pes dělá nějakou neplechu, ohlávka mu stáhne čumák tak, že nemůže otevřít tlamu. To psa nebolí, ale je mu to nepříjemné, a proto jde raději spořádaně.

Uzavřené obojky

Uzavřený obojek se vůbec nerozepíná, ale navlékne se přes hlavu na krk a pomocí posuvky se utáhne. Oproti klasickému obojku je zde absence spon a na rozdíl od polostahovacího obojku nemá visícího oko.  Je vhodný  zejména pro sportovně založené psy a psy, kteří mají obojek na krku celý den. Se psem se pak snadno manipuluje, z obojku se nevyvlékne a můžete ho bez problémů zapřáhnout také do spřežení, přidržet na honu apod.

Je lepší, polostahovací, či uzavřený obojek? Zeptali jsme se paní Lenky Polákové.

Odpověď je jednoduchá: Pokud je pes na dvoře a má obojek pořád nebo lovecký pes, který jde celý den na hon, tak je vhodnější uzavřený. Ale pokud je pejsek doma a jde 3x denně ven, tak určitě polostahovací, nebo klasický, protože doma jsou psi bez obojku.

Speciální obojky

Elektronický obojek – Elektronické výcvikové obojky jsou ideálním řešením, jak psa nenásilným způsobem naučit poslušnosti. Nemusíte se bát, že by obojek pejskovi dával od rána do večera šoky. V případě, že pejsek neposlechne, obojek vydá pouze zvukový signál nebo slabé korekční impulsy, které jsou mu nepříjemné a donutí jej k žádanému chování. Obojky jsou vhodné pro psy již od šesti měsíců věku. Ovládají se dálkovým ovladačem, díky tomu umožňují kontrolu psa i na větší vzdálenosti.

Mezi elektronické obojky patří i elektronický obojek proti štěkání. Někteří psi při různých příležitostech obtěžují své okolí, kdy vytrvale štěkají nebo vyjí, a tím se stávají zejména původci neshod mezi sousedy. Tyto typy obojků pomáhají naučit psa, aby zůstal v tichosti, a tím zabraňují nepříjemným situacím. Jsou také skvělým doplňkem pro efektivní výcvik. Obojek pro odnaučení nežádoucího štěkotu psa nefunguje na principu zvuku, ale reaguje na vibrace hlasivek psa. To znamená, že tento protištěkací obojek nemůže v žádném případě spustit jiný pes, než ten, který ho má aplikován. Aby přijímač obojku správně vyhodnocoval štěkání psa, musí mít pes obojek nasazen na hlasivkách. Obojek musí být zároveň dostatečně utažen, aby se na krku psa nemohl posouvat  a také nesmí psa škrtit. Aktivuje se samočinně při štěkání, eventuelně vytí či vrčení psa. Citlivost, způsob korekce a časovou odezvu je možné jednoduchým způsobem nastavit. Elektronický systém protištěkacího obojku využívá moderní technologii na bázi jednočipového mikroprocesoru. Výcvikový obojek k odnaučení štěkání je velmi snadno použitelný, kompaktní a vodě odolný, tudíž vhodný pro každou situaci. Díky ergonomickému designu a nízké hmotnosti je možné jej použít i pro rasy psů malého vzrůstu.

Feromonový obojek – je to takový obojek, který je schopen pomocí feromonů v sobě obsažených pejska zklidnit ve stresových situacích, jako je například návštěva veterináře, cestování, příchod nového člena rodiny, a nebo Silvestrovský ohňostroj.

obojky proti blechamAntiparazitní obojek Antiparazitní obojky pro psy slouží k zvýšení ochrany před klíšťaty, blechami a ostatními parazity, které bez tohoto obojku snadno napadnou psa ve volné přírodě, parku měst, zahradách a ostatních přírodních plochách.

LED obojek – je k dostání v pestré škále barev, po zapnutí také svítí. Díky tomu se pejsek při nočním venčení z dohledu jen tak neztratí.

Výstavní obojek – je speciálně vyroben pro výstavy a předvádění psů. Nejrozšířenější a nejpoužívanější jsou nylonové a řetízkové obojky.

Komentáře k článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*
*

2 reakce na Na co si dát pozor při výběru vhodného obojku pro psa
Kategorie
<<Kvě 2023>>
PÚSČPSN
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4
události
Odběr novinek

Přihlášením vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů.

TOPlist