Internetový hobby magazín

Menu

Dům

Nejnovější články

Na co si dát pozor při výběru briket

Říj 1830 Autor: Redakce

Topná sezóna je již tady, a pokud máte doma krbová kamna nebo kotel jistě zvažujete, čím v nich topit. Kromě dobře známých možností, jako je uhlí, nebo dřevo je na trhu také možnost začít topit dřevěnými briketami. Na trhu je jich k dostání nepřeberné množství. Liší se od sebe nejen tvarem, ale také i kvalitou. A zde je právě ta nejzásadnější otázka a to jak poznat kvalitní brikety?

brikety na topeni

Jak poznat nekvalitní brikety

Ne vždy se vyplatí koupit ty nejlevnější brikety, které na trhu jsou. Samozřejmě to neznamená, že nejde sehnat kvalitní brikety za příznivou cenu, ale pokud je u nějakých cena výrazně nižší než u konkurence, je třeba zpozornit. Takové brikety totiž mohou mít mnohem nižší výhřevnost, k tomu abyste s nimi vytopili místnost, jich tedy budete potřebovat mnohem více. Nekvalitní brikety mohou také být velmi často navlhlé, nebo nabobtnalé, což jak vás jistě hned napadlo, velmi ztíží jejich zapalování. Jednu věc, ale můžete zjistit již při jejich nákupu. Vždy se předem podívejte na složení briket. Pokud v něm najdete cokoli jiného než dřevo, je něco špatně. Velmi často totiž ve složení můžete najít chemická pojiva a tyto složky v kvalitních dřevěných briketách rozhodně nemají co dělat. Dále v kvalitních dřevěných briketách nemají co dělat ani žádné rostlinné příměsi, barevné částečky ani kamínky.
Dalším ukazatelem kvality briket je také jejich vůně. Kvalitní brikety totiž opravdu hezky voní. Připomínají vůni dřeva a pryskyřice.

brikety z pilin

Jak vypadá kvalitní briketa?

Kvalitní briketa je vždy lisované jen z čistých dřevěných pilin. Nic víc navíc v nich být nesmí, pak už se nejedná o kvalitu a nákup takových briket bychom vám už doporučit nemohli. Pokud se chystáte nakoupit velké množství briket na celou topnou sezónu, rozhodně se vám vyplatí vzít nejprve menší množství a raději si ověřit, zda se opravdu jedná o kvalitní briketu. V tomto případě se rozhodně nevyplatí kupovat zajíce v pytli. Kvalitní brikety by vždy měly splňovat následující parametry.

  • Velmi vysoká výhřevnost cca (18–20 MJ/kg), což je o 40% větší výhřevnost než má hnědé uhlí
  • Dlouhá doba hoření
  • Dají se poměrně dlouho skladovat
  • Jde o palivo ekologické
  • Topení s briketami je na rozdíl od dřeva nenáročné na přípravu
  • Brikety jsou často nejlevnější možností

Pořídit můžete i noční brikety

Pokud máte doma pouze kotel na tuhá paliva, pak jistě potřebujete tímto způsobem topit i v noci. A téměř nikomu se v noci nechce vstávat a přikládat do kotle. I když se kvalitní dřevěné brikety vyznačují tím, že dokážou hořet opravdu velmi dlouho, celou noc by nejspíš nevydrželi, a vy byste tak stejně museli vstát a přiložit. Ale i na tuto situaci můžete být připraveni a to díky tomu, že vyzkoušíte noční brikety. Tento typ briket by měl bez problémů vydržet hořet celou noc a vy tak budete moci v klidu odpočívat. Při jejich výběru je opět velmi nutné dbát na jejich kvalitu. Nekvalitní noční brikety by rozhodně takto dlouho hořet nevydržely. Při nákupu se tedy opět podívejte na jejich složení a nekupujte jiné, než ty, které jsou složené pouze z čistých, lisovaných pilin.

Komentáře k článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*
*

Nenalezeny žádné komentáře, buďte první, kdo článek okomentuje.

Kategorie
<<Čvc 2024>>
PÚSČPSN
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4
události
Odběr novinek

Přihlášením vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů.

TOPlist