Internetový hobby magazín

Menu

Dům

Nejnovější články

Myjeme myčku: Důkladná očista je nutná minimálně jednou měsíčně

Led 1828 Autor: Redakce

Myčka nádobí se pro většinu našich domácností už dávno stala nezbytnou součástí kuchyňské linky. Není ale příliš dobrou vizitkou majitele, když se z myčky po jejím otevření line nepříjemný zápach nebo nádobí po umytí vypadá hůř než ve chvíli, kdy jste ho vložili dovnitř. Aby vám myčka dobře a dlouho sloužila, musíte o ni pečovat a pravidelně ji mýt.

mycka nadobi

Spotřebič ohrožuje mastnota i vodní kámen

Na první pohled se zdá, že se myčka vlastně myje sama, ale to je velký omyl. V myčce cirkuluje špinavá voda z nádobí, na filtrech se usazují zbytky jídla, trubky a vnitřek myčky zanáší vodní kámen, a to nemluvíme o mastnotě na stěnách a koši či mycích ramenech. Měli byste proto myčku mýt minimálně jednou měsíčně. Princip je jednoduchý: Vložíte dovnitř mycí prostředek a necháte proběhnout jeden mycí cyklus.

Mytí přírodní cestou

Nejdříve to můžete zkusit s tím, co najdete v každé domácnosti, tedy s přírodními mycími prostředky.

1. Ocet si poradí s vodním kamenem

Určitě máte doma schovanou lahev s octem. Nalijte ocet na dno myčky, případně také do dávkovače na mycí gel. Nemusíte octem nijak zvlášť šetřit. Pokud je myčka hodně znečištěná, klidně do ní vlijte celou litrovou lahev. Potom spotřebič zavřete a nastavte delší mycí program na nejvyšší teplotu. Ocet dokáže výborně odstranit vodní kámen, účinně dezinfikuje a leští. Klidně můžete v případě potřeby mytí octem i opakovat.

2. Jedlá soda uklidí za vás

Jedlá soda se také najde v každé domácnosti. Plný šálek jedlé sody vysypte do spodní části myčky, můžete část sody nasypat i do nádržky s mycím prostředkem. Nechte sodu působit přes noc a ráno nastavte v myčce oplachovací program, který obstará očistu za vás. Jedlá soda dokáže výborně odstranit i případný zápach.

3. Krystalky kyseliny citronové leští

Podobné účinky jako ředěná kyselina octová, tedy ocet, má i kyselina citrónová. V některých domácnostech na ni také narazíte. Běžně se dá koupit v krystalcích. Na jedno mytí byste jí měli použít asi 200 gramů. Nasypte krystalky na dno myčky a zapněte mycí program. I v tomto případě výborně vyčistí nejenom vnitřek, ale i odtokovou část.

kyselina citronova

Mytí chemickými přípravky

V určitých časových intervalech je dobré myčku vyčistit chemickými čističi dostupnými v drogerii. Otevřenou lahvičku postavíte do spodní části myčky a necháte spotřebič běžet naprázdno. Čističe nejsou nijak nákladnou záležitostí, ty nejlevnější seženete už kolem 40 Kč za kus. Nabízí se různé tablety. Pokud jde o frekvenci čistění, uvádí se zpravidla 2-6 měsíců. Řiďte se doporučením výrobců. Platí, že čím tvrdší vodu používáte, tím častější by měl být čisticí cyklus. U hodně tvrdé vody tedy počítejte se dvěma měsíci.

Na výběr máte také čističe myčky, které se používají s běžnými mycími prostředky během mytí nádobí. I zde platí, že se musíte řídit návodem. Velmi důležité je myčku zapínat na delší programy, aby bylo všechno čistidlo z nádbí dokonale opláchnuto.

cisteni mycky

Poznámka na závěr

Některé součásti myčky nezbývá než umýt ručně. Dobré je zhruba po deseti až patnácti mycích cyklech pravidelně vyjmout a umýt filtr v teplé mýdlové vodě nebo vodě se saponátem a zbytky jídla v něm opatrně odstranit třeba kartáčkem na zuby. Zabráníte tak hnití zbytků a vzniku následného zápachu. Semeništěm bakterií bývá i těsnění ve dveřích myčky. Vyplatí se je pravidelně otírat vlhkým hadříkem buď s mycím prostředkem, nebo octem, případně jedlou sodou. Na ruční čistění špatně dostupných zákoutí myčky se vyplatí mít kartáček na zuby s jemnými štětinami. 

tableta do mycky

 

Komentáře k článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*
*

Nenalezeny žádné komentáře, buďte první, kdo článek okomentuje.

Kategorie
<<Dub 2023>>
PÚSČPSN
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
události
Odběr novinek

Přihlášením vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů.

TOPlist