Mrazuodolný dekorativní keřík Pieris japonica
Na moderní zahradě je v každém případě místo pro okrasné keříky. Na rozdíl od jehličnanů a konifer, které dorůstají poměrně značné velikost, není nutné v případě menších okrasných keřů počítat při jejich výsadbě s tím, jak budou vypadat za několik let. Malé okrasné keříky tedy zahradu dozdobí.
V dnešním článku si představíme méně známý Pieris japoský (Pieris Japonica, synonymem Andromeda japonica, Lyonia popowii nebo Pieris polita) z čeledi vřesovcovitých (Ericaceae), který se pěstuje v řadách odrůd ozdobných listem. Svou domovinu má v horských oblastech v Japonsku, Číně a na Taiwanu.
Ne všechny odrůdy jsou nízkého vzrůstu, naopak mnoho jich dorůstá více než dvoumetrové výšky, některé keře jsou až čtyřmetrové. Keře jsou stálezelené, poměrně pomalu rostoucí, neopadavé, nepravidelně se větvící. Mají kopinaté či kopinatě-vejčité, kožovité vroubkované nebo celokrajné listy v mnoha odstínech zelené, případně v kombinaci zelené s jinou barvou. U některých kultivarů, jako je Little Heath se světlezelenými listy s bílým okrajem nebo Variegata se světlezelenými listy s béžovým okrajem, jsou listy při rašení červené, což je velmi dekorativní. Jiné kultivary na jaře září bronzovou či růžovou barvou.
Pěstujeme Pieris japonský
Zasadit sazenici můžeme kdykoliv během vegetačního období. Keř kvete na jaře, květenstvím je hrozen. Jedná se o kyselomilnou rostlinu. Dává přednost vlhčím stanovištím v polostínu, s humózní rašelinovou propustnou půdou. Hnojíme speciálními hnojivy pro kyselomilné rostliny, jako jsou vřesy, borůvky či rhododendrony. Sluneční výheň může způsobit úpal.
Rostliny jsou dekorativní listy i květy, které mohou být bílé, smetanové nebo narůžovělé. Plodem je tobolka. Výhodou těchto původně horských keřů je odolnost proti mrazu. Pestrolisté kultivary mohou být na mráz choulostivější.
Některé odrůdy, například Bisbee, Minor či Rosalinda jsou opravdu skalkového typu a dorůstají do výšky jen okolo 30 cm. Menší odrůdy dorůstající do 50 cm se někdy také pěstují a tvarují jako bonsaje.
Komentáře k článku
Nenalezeny žádné komentáře, buďte první, kdo článek okomentuje.