Internetový hobby magazín

Menu

Dům

Nejnovější články

Mravenci-škůdci nebo pomocníci?

Čvn 1321 Autor: Redakce

mravenecKdyž se řekne mravenec, někomu z nás možná naskočí husí kůže jen při pouhé představě tohoto drobného živočicha. Ale proč tomu tak je? Někomu se možná vybaví pořekadlo „když tě kousne mravenec, naskočí ti pupenec. “ Ale někdo z nás si může představit, jak mu mravenci ničí zahrádku nebo jsou nezvanými hosty u nás doma.

Mravenci patří do rodiny blanokřídlého hmyzu. Jejich tělo tvoří hlava, hruď a zadeček. Patří mezi skupinu nejúspěšnějšího hmyzu vůbec. Mravenci žijí ve společenstvích, nejdříve se v tomto společenství vyskytuje jen pár jedinců, ale později v mraveništi můžete najít až na několik milionů mravenců.
Jsou velmi výkonnými staviteli, unesou i několikanásobek své váhy. Přirozeným prostředím pro mravenčí život jsou lesy, kde jsou také vítáni. Tím, že sbírají a odnášejí různá semena, pomáhají lesu v jeho obnově a zachovávají jeho rozmanitost. V neposlední řadě lesy s výskytem mravenců produkují větší množství cenného tmavého lesního medu. Mravenci jsou tedy v přírodě velice užiteční, v lidských obydlích a na zahradách se z nich však stávají škůdci a jejich likvidace je poměrně složitá.

Mravenci na zahradě i doma

mravenciHorší už pro nás bývá, pokud se takový mravenec přijde podívat k nám na zahrádku. Stačí, když se jeden mravenec vypráví za potravou a zjistí, že u našeho obydlí je potravy velké množství. Potom se k nám klidně přestěhují s celým svým mraveništěm.
Zahrádkáři toto opravdu nevidí rádi. Mravenci totiž patří mezi ochránce mšic. Je tomu tak z toho důvodu, protože mšice vylučují ze svých těl medovici a tu mravenci přímo milují. Všichni jistě vědí, že mšice patří mezi nejhorší zahradní škůdce. A díky tomu, že mravenci mšice chrání, stávají se pro nás škůdci také oni.

Mravenci se však čas od času zatoulají do lidských obydlí, a to při výpravách za potravou ze svého hnízda na zahradě. Základem všeho je prevence. Hlídejme si utěsnění oken a nelákejme mravence dovnitř, což je právě v jarních a letních měsících trošku problém, neboť se snažíme naopak co nejvíce větrat. Skladujme správně potraviny a nenechávejme drobečky na stole a kuchyňské lince.  

Bojujeme s mravenci

pripravek na mravenceVětšina dostupných přípravků je určena pouze pro použití v domácnosti a navíc je silně toxická pro domácí živočichy. Ne vždy ale mravence likvidujeme s úspěchem.

Pokud jste se již dříve pokoušeli mravence zlikvidovat a nic vám nepomohlo, nevěšte hlavu a zkuste vyzkoušet přípravek Substral. V tomto přípravku je použit cukr, který slouží jako vynikající návnada pro mravence, zároveň je zde ale použito hořké činidlo, které bude odpuzovat vaše domácí mazlíčky. Jsou možné 2 formy použití. První je, že přípravek nasypeme do místa, kde mravence vidíme nejčastěji. Mravenci si poté tento prášek roznesou do svých mravenišť. Druhá možnost je přípravek rozpustit ve vodě a nalít ho do postižených míst. Tento přípravek účinkuje minimálně 6 týdnů, po této době bude vaše zahrada zcela bez mravenců.

Komentáře k článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*
*

Nenalezeny žádné komentáře, buďte první, kdo článek okomentuje.

Kategorie
<<Říj 2022>>
PÚSČPSN
26 27 28 29 30 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6
události
Odběr novinek

Přihlášením vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů.

TOPlist