Internetový hobby magazín

Menu

Zahrada

Nejnovější články

Monilióza – co to je a jak se proti ní bránit?

Srp 1430 Autor: Redakce

Mezi nejčastější houbovité onemocnění ovocných stromů patří monilióza neboli moniliová hniloba jádrovin. Způsobují ji cizopasné houby rodu Monilinia, v překladu hlízenka. Jedná se o hlízenku ovocnou (Monilinia fructicola) nebo hlízenku chabou (Monilinia laxa). Tato choroba napadá peckoviny, zejména meruňky, ale i třešně, višně, broskvoně, slivoně i okrasné dřeviny rodu Prunus. U meruněk je to nejčastější příčina úhynu stromů v Čechách.

Jak se monilióza projevuje?

moniliozaTato hniloba se projevuje zejména na plodech a letorostech. Slupka i dužina plodů následkem onemocnění hnědne a měkne. Na hnědém povrchu se pak tvoří bělavé polštářky uspořádané do kruhů, které jsou tvořené fruktifikačními orgány houby. Plody napadené moniliózou opadají nebo ještě dlouho do zimy visí takzvaně mumifikované na holých větvích stromů. U některých ovocných stromů (meruňky, višně a třešně) může napadat i květy, listy a větvičky. Letorosty mohou být napadeny například při poranění. Stromy se přirozeně brání pomocí takzvaného klejotoku, což je hmota vylučovaná na povrch kůry a odděluje napadená pletiva od těch zdravých. Mycelia se roznáší se větrem nebo hmyzem z mumifikovaných plodů, které přes zimu na stromě zůstanou na ještě nenapadené části stromu nebo na okolní stromy.

Choroba se šíří lehce při vlhkosti a kolísání teplot a proměnlivé počasí. Vhodná teplota je kolem 12ºC, přičemž stačí pouze 15 hodin vlhkého prostředí, a infekce je na světě. Dalším faktorem pro vznik choroby může být i nevhodná doba řezu, nedostatek vláhy nebo špatné podmínky pro pěstování daného druhu ovocného stromu.

Jak se bránit proti monilióze?

Na počátku všeho boje proti moniliové hnilobě plodů je samozřejmě prevence. Před sklizní nebo při nenadálém poškození plodů (třeba kroupy) je vhodné provést ošetření stromů. Také u odrůd s větší náchylností k napadení nebo i v rizikových lokalitách by se neměla prevence zanedbávat. Je však nutné dodržovat lhůty mezi jednotlivými přípravky.

Když už monilióza propukne, je samozřejmé odstranit mumifikované plody z větví, případně i odřezat či odstřihat napadené větve a výhony a všechny tyto infikované části spálit. Zahradnické nůžky a ostatní použité náčiní je nutné po použití pořádně vydezinfikovat technickým lihem. Rány na větvích a kmeni musí být ošetřeny stromovým balzámem. Plody by se měly ze stromu odstranit ještě před opadem listí. Tyto infikované plody rozhodně nepatří na kompost, spíše je vhodné je zahrabat hluboko pod zem.

Pro chemickou ochranu se provádí ochranný postřik. Vhodné fungicidní přípravky jsou Horizon 250 EW (jeden z nejlepších na trhu u nás), Rovral FLO, Sporgon 50 WP, Baycolor 25 WP, Talent, Ornament 250 EW, Teldor 500 SC nebo Kumulus WG. Podle návodu je třeba přípravek naředit a nejlépe pomocí teleskopického postřikovače s tryskami aplikovat na celý strom. Nejlépe je aplikaci provést těsně před začátkem kvetení a pak ještě zopakovat při opadu okvětních lístků. Po postřiku by nemělo aspoň čtyři hodiny pršet. Pokud jsme teprve sklidili napadené plody běhen zimního období, tak provedeme postřik při nejbližším termínu, kdy teploty přesáhnou 5ºC. Také je možné použít insekticidy, které hubí přenašeče spor (například vosy).

Monilióza patří k nejvíce ničivým chorobám jak u nás, tak i celosvětově. Proto bychom se jí měli co nejlépe bránit, aby nezruinovala i naši sklizeň. Právě teď je ten pravý čas pro ošetření stromů.

Komentáře k článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*
*

2 reakce na Monilióza – co to je a jak se proti ní bránit?
  • Vera Lagova 8.7.2018 (10:22)

    Merunka krasne kvetla, utvorily se plody,kdyz zacaly dozravat tvorily se na nich hnede skvrny a jeste na strome zacaly hnit a padat. Strom byl osetren na pocatku kveteni a pri odkvetu pripravkem Horizont.

  • Jaromír 3.8.2016 (16:33)

    Zjistil jsem Moniliozu na hrušni, jižve stadiu, kdy jsou na stromě plody. Poškozené (napadené) plody jsem odstranil a aplikoval jsem postřik přípravkem Dithane DG Neotec. Udělal jsem správně. Chtěl jsem udělat něco než nic. Díky za radu Šedivý

Kategorie
<<Kvě 2020>>
PÚSČPSN
27 28 29 30 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
události
Odběr novinek

Přihlášením vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů.

TOPlist