Internetový hobby magazín

Menu

Zahrada

Nejnovější články

Moderní zahrada – nízkoúdržbový kousek přírody

Čvc 1409 Autor: Redakce

nizkoudrzbova zahradaPři dnešním trendu vysokého pracovního nasazení a uspěchaného životního stylu spousta lidí nemá čas na to, aby se každý den staral o zahrádku a poskytoval ji náležitou péči. Patříte mezi lidi, kteří nemají mnoho času a stejně touží po tom, mít hezkou, upravenou, avšak nízkoúdržbovou zahradu, kde můžete trávit volné chvíle s rodinou i přáteli a hledat v ní útočiště, jakožto v kousku přírody přímo u vašeho domu? Uděláte nejlépe, když si vybudujete moderní zahrádku s minimální potřebou zásahů, v podobě jakéhosi lesoparku, kde hlavní složku tvoří trávník a stromy, potažmo dřeviny.

moderni zahradaModerní zahrada, stejně jako některé směry současné architektury, podléhá čistému a jednoduchému stylu, bez zbytečných výstředních ozdob. V jednoduchosti je krása a moderní zahrady často jen prakticky doplňují obydlí. Stává se pak místem k odpočinku a do takové moderní zahrady není nutné komponovat typické nízké rostliny, užitkové pak už vůbec ne. Největší ozdobou bezúdržbové zahrady jsou okrasné stromy a keře, které bývají situovány po okrajích zahrady i jako živý plot. Ovšem nutností je dokonalý trávník, který by měl působit čistě a prostorně. Často jsou v moderních zahradách k vidění i vodní plochy.

návrh zahrady

V současné době jen málokdo chce trávit čas tradičním zahrádkařením, jako bylo zvykem v minulosti, nebo tomu jsou zvyklí ještě pořád naší rodiče nebo prarodiče, který považují za samozřejmost časté pletí a každodenní zalévání dalekosáhlých záhonů. Nutno je však říci, že i kdybychom se postavili na hlavu, žádná zahrada není a ani nemůže být naprosto bezúdržbová. V první řadě, pokud se zahradu teprve chystáte rozvrhnout, je důležité myslet na takový koncept, který vám bude vyhovovat. Tím je myšlen zejména relaxační prostor, případný prostor pro děti, jak umístit zahradní cestičky a samozřejmě to, jaké rostliny vybrat. Stromy jsou víceúčelové a mohou tedy posloužit jako živý plot, okrasný prvek, poskytovat stín a milým bonusem jsou i stromy nesoucí plody. V této fázi si jen málokdo ví rady, proto není od věci se poradit se zahradním architektem. I když při plánování zahrady vynecháte záhonky jako takové, musíte počítat s tím, že každé zahradě je nutné věnovat aspoň trochu péče, ať už v podobě sekání trávníku, prořezávání stromů, hrabání listí a tak dále.

Nepodceňujte stromy

strom na zahradeTo, jaké stromy na zahradu umístíte, je čistě otázkou vkusu a potřeb každého člověka nebo rodiny. Stromy jsou velmi důležitým prvkem, poskytují stín, chrání pozemek před větrem a také chrání vaše soukromí. V neposlední řadě dotvářejí celkový dojem, styl a reliéf celé zahrady. Je třeba počítat s tím, že potrvá pár let, než stromy i keře dosáhnou své finální velikosti, s čímž je třeba počítat už v prvotním plánování. Nejlepší je vybrat také takové složení stromů, aby zahrada vypadala pěkně v jakémkoli ročním období, to znamená zařadit stálezelené jehličnany, kvetoucí okrasné stromy i keře nebo stromy s různě barevnými listy. Praktické je použít dřeviny, které vypadají na pohled pěkně a zároveň nesou chutné plody. Může to být třeba rakytník, mišpule, ale pokud to dovolí prostor, tak není na škodu mít nějaký ten ovocný strom. Děti si jistě s radostí v létě utrhnou nějakou tu třešeň.

japonsky javor cervenyPro okrasu můžete zvolit třeba barevné javory, sakury, okrasné jabloně nebo magnólie. Jedním z nejdůležitějších prvků jsou stálezelené jehličnany (smrky, jedle i borovice), které vypadají dobře po celý rok a vybírat můžete z opravdu široké škály obyčejnějších i výjimečným a exotických druhů. Stále více oblíbenými jsou i nejrůznější cedry a exotické jedle. Modřín je sice opadavý, ale i ten udělá opravdovou parádu. Stromové patro se dá nakombinovat tak, aby působilo kaskádovitě, nebo naopak ve velkých zahradách vypadá krásně, pokud máte hodně vysokých stromů. Do menších zahrad se hodí spíše pár vysokokmenných stromů a opticky prostor rozšířit za použití různě vysokých a tvarovaných keřů, které mohou být na jaře krásně kvetoucí dekorací a poté zdobí zahradu svými plody.

ptacekDalší z mnoha výhod dřevin je, že je možné, že přilákají zvířecí obyvatele, takže například pro ptáky je pěkné zhotovit budku jako krmítko a v zimě budete mít s dětmi o podívanou postaráno. Není ani nemožné, že by k vám zavítala třeba taková veverka.

Když už máte zahradu vymyšlenou, stačí vybrat správný zahradní nábytek, případně pergolu a začít ve vašem kousku přírody odpočívat a vegetit. Jednou za čas posekáte trávník sekačkou, zastřihnete živý plot a uvidíte, že se na tuto nenáročnou péči začnete dokonce těšit.

Komentáře k článku

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

*
*

Nenalezeny žádné komentáře, buďte první, kdo článek okomentuje.

Kategorie
<<Srp 2020>>
PÚSČPSN
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6
události
Spolupracujeme:
Odběr novinek

Přihlášením vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů.

TOPlist