Internetový hobby magazín

Menu

Dům

Nejnovější články

Mobilní zeleň (přenosné či kbelíkové rostliny)

Kvě 1125 Autor: Ing. Dita Kaplanová

historie mobilnich rostlinHistorie nádobových rostlin sahá až do antiky, kde vznikly první střešní a terasové zahrady s prvními nádobovými rostlinami, nazývané „Semiramidini“, které byly postaveny podle vzoru babylonské (stupňovité) věže zvané „zikkurat“.

Mobilní zeleň je zeleň v nádobách, kterou je možné libovolně přemisťovat. Nádoby nemají spojení s půdou, jsou tedy samostatným prvkem. Bývají vyplněné z části propustnou hmotou (písek, štěrk, keramzit nebo jinou drenáž) a z části živným substrátem.

Nádoby jsou podle potřeb osázeny rostlinami-trvalkami, letničkami nebo dřevinami. Mobilní zeleň můžeme chápat jako osázení nádob, květináčů, truhlíků a korýtek různými rostlinami. Na výběr máme z mrazuvzdorných trvalek či koniferů, které přečkávají zimu na místě, nebo rostlinami, které musíme na zimu i s květináčem přemístit na místo, které jim vyhovuje a chrání před mrazem.

Kde využijete mobilní zeleň?

mobilni zelenMobilní zeleň je určena k dotváření odpočinkových zón zahrad-tedy teras a balkónů, altánů a pergol. Uplatní se všude tam, kde nemůžeme pěstovat rostliny přímo v zemi. Mobilní zeleň zlepší estetický dojem plochy a hlavně dosáhneme tak příjemnějšího mikroklimatu, což oceníme především v místech, kde máme vybudováno posezení.

Nádoby, do kterých sázíme rostliny, mohou být zhotoveny z nejrůznějšího materiálu, jako je keramika, dřevo, kov, umělá hmota, přírodní či umělý kámen. Všechny nádoby z nich vyrobené by měly  vykazovat odolnost proti působením povětrnostních vlivů a mrazuvzdornost, aby nám při prvních mrazících nepopraskaly. Nádoba musí mít odtokový otvor, neboť ustavičné zamokření nesnáší prakticky žádná rostlina. Můžeme si vybrat požadovaný typ nádoby z bohaté nabídky katalogů různých výrobců a obchodníků. Nebojme se barev, nádoba nemusí být jen v barvách okrové.

Zásady při osazování truhlíků a jiných nádob

amfora na kvetinyZásady osazování všech typů nádob jsou stejné. Na dno nádoby je třeba dát drenáž z drobných kamínků, keramzitu, perlitu nebo písku.  Pak zvolíme patřičný substrát podle použitých rostlin. Pro správný vývoj rostlin jsou nejpříznivější dlouhodobě působící organická hnojiva.

Při výběru rostlin musíme dbát na to, v jakých podmínkách mobilní zeleň budeme mít (množství slunce, větrné polohy). Za základ můžeme volit jehličnaté dřeviny a stálezelené keře, které jsou svým olistěním okrasné i v zimě. Ty pak můžeme kombinovat s trvalkami, okrasnými trávami nebo letničkami.

Komentáře k článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*
*

Nenalezeny žádné komentáře, buďte první, kdo článek okomentuje.

Kategorie
<<Led 2023>>
PÚSČPSN
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31 1 2 3 4 5
události
Odběr novinek

Přihlášením vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů.

TOPlist