Internetový hobby magazín

Menu

Články

Nejnovější články

Ludmila Dušková

Lis 0919 Autor: Redakce

Ing Ludmila Dušková škůdci a choroby rostlin novinky v osivechLudmila Dušková se narodila v roce 1953, vystudovala vysokou školu, působila jako pedagožka a zahrádkářská poradkyně.  Od roku 1983 až do současnosti zaměstnána v oboru semenářství, nyní je jednatelkou společnosti Sempra a Semena Vaněk, spol. s r. o.  Jablka nepadla daleko od stromu, její 2 děti také vystudovaly vysokou školu-zahradnický obor.

Ing. Ludmila Dušková se rovněž nemálo zasloužila o popularitu zahradničení a flóry vůbec. Je častým hostem rozhlasových i televizních pořadů, stejně jako moderátorkou odborných diskuzí při doprovodných programech veletrhů a výstav. Její specializací jsou časté choroby a škůdci rostlin a novinky v sortimentu osiv zeleniny a květin.

Paní inženýrka je zahradní specialistka z Vaňkova semenářství v Praze a potvrzuje současný trend: „Rekreační zahradníci už dávno nepěstují květák ani kapustu. Stále se ale vyplácí pěstování lilkovitých plodin, mrkve a jahod. Hodně roste obliba pěstování brambor, pro něž stačí vyhradit i jen pár řádků. Nežli začnete sázet, vypracujte si sadební a osevní plán – s ohledem na loňské plodiny – a dobře připravte půdu.“.

autorka Ludmila Dušková kniha pěstujeme jahody jakLudmila Dušková je autorkou mnoha autorka Ludmila Dušková ochrana rostlinlaických i odborných publikací jako například: Pěstujeme jahody nebo nová publikace Ochrana rostlin z edice Česká zahrada, která je průřezem nejznámějších škůdců a nejčastějších onemocnění u nás pěstovaných rostlin. Tuto publikaci ocení zejména zahrádkáři, drobní a střední pěstitelé, ale stejně tak může být i dobrou učební pomůckou pro studenty zahradnických škol a učilišť.

Kniha je rozdělena do čtyř základních kapitol týkajících se ochrany rostlin v zeleninové, v ovocné a v okrasné zahradě a ve sklenících, fóliovnících a v bytech. Kniha je postavena na dlouholetých zkušeností s diagnostikou a bojím proti chorobám, škůdců a plísním. Součástí je i návrh optimálního řešení v boji s těmito nemilými průvodci každého pěstitele. Každá kapitola je rozšířena o možnosti využití predátorů jako biologické ochrany, která se naštěstí dostává v poslední době do popředí zájmu pěstitelů. Každý z nás by totiž krom zemědělce a pěstitele, měl být i trochu ekologem.

Komentáře k článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*
*

46 reakcí na Ludmila Dušková
  • Emilie 8.8.2022 (22:21)

    vážená paní inženýrko,

    na muškátech mi něco vykusuje v listech kolečka.. žádné houseky či něco podobného tam nevidím
    zaslala bych i foto, ale nevím na jakou meilovou adresu. Děkuji za odpověď Kratochvílová

  • Miloslava Herdová 4.5.2020 (08:33)

    Dobrý den, paní Dušková, mám na Vás jednu otázku. Máme na zahradě asi 15leté hortenzie, v březnu začínaly obrůstat lístečky a přišel mráz a všechno spálil.Zatím jsem s výhony nic nedělala a čekám, zda opět obrostou. Ale skutečnost dobře navypadá. A teď co má dělat, mám výhony ustřihnout až u zemé nebo to mám nechat na přírodě. Děkuji.

  • Jana Holubová 30.1.2020 (15:03)

    Dobrý den, paní Dušková. Asi před půl rokem jste radila, jak zasadit rajčata, kde není voda. Mohu poprosit o připomenutí? Vím, že vykopat díru, nalít kýbl vody, zasypat zeminou a zasadit?
    Děkuji za odpověď.

  • Karel Vacek 19.10.2019 (19:38)

    Prosím vás paní Dušková na netu vyzýváte že je čas sázet česnek, ale na dvojce jste tvrdili že česnek se sází až když teploty klesnou pod 9 st. třeba začátkem prosince, tak já jsem z toho JELEN.

  • Helena Jelínková 18.12.2018 (17:34)

    Vážená paní ing.Dušková,
    poslouchala jsem v pátek Váš pořad o brambořících (a dalších květinách), a chtěla bych Vám napsat o mých brambořících, co se mi podařilo. Nejsem žádný pěstitel, návod jsem získala v knize“Pěstujeme pokojové květiny“ autor Oldřich Bureš z r.1977. První brambořík jsem měla min.15 let (možná i více). Poslední kvetení měl 40 květů a to v loňském roce. Přes léto už nevydržel. Hlízu měl jako velký celer. Druhý brambořík mám asi 10 – 12 let a má letos nasazeno asi 30 poupat. Nehnojím, jenom přesazuji. Asi je to zvláštní, ale je to skutečnost.
    Krásné svátky Vánoční a hodně radosti z Vaší krásné práce přeje Helena Jelínková, Havlíčkův Brod.

  • Zdena Bartoňová 30.11.2018 (10:41)

    Dobrý den paní inženýrko. Chtěla jsem se zeptat, zda mohu použít dýmovnici i ve skleníku,kde je trvale sazenice hroznového vína. Mám obavy, aby neodešla. Moc děkuji za odpověď.

  • Blanka Hrdá 7.11.2018 (21:01)

    Dobrý večer. Chtěla bych poprosit o radu. Vysela jsem sedmikrásky a některé maji zavite
    – zkroucene listy. Co by to mohlo být za chorobu nebo škůdce. Děkuji za odpověď. Hrdá, Orel.

  • petrová k 28.11.2017 (22:43)

    ,,Zdravím,,prosím-kde koupím Topinambury,,děkuji

  • Josef Hříšný 18.6.2017 (05:52)

    Dobrý den,
    prosím poradit co použít na úpravu dešťové vody na zalévání, která po delší době zelená-zřejmě řasy-a je „cítit“. Soused používá na jezírko s rybkami jakýsi biopreparát proti řasám, ale i bakteriím. Mám v tom případě obavy o důležité půdní bakterie při použití na zalévání.
    Zdraví Hříšný Josef, Horažďovice.

  • Brožová 12.3.2017 (09:25)

    Dobrý den paní Dušková,
    Prosím poraďte mi,kde mohu zakoupit okrasnou jabloň Malus robusta Red Sentinel CATS( sloupovitý tvar koruny.Psala jste v Receptáři 9/2014.Forma CATS není k sehnání,jen okrasné jabloně s korunou 3-5m.Děkuji Brožová

 
<<Pro 2022>>
PÚSČPSN
28 29 30 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1
události
Odběr novinek

Přihlášením vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů.

TOPlist