Internetový hobby magazín

Menu

Dům

Nejnovější články

Livistonie čínská

Lis 1420 Autor: Renata Petříčková

livistonie cinskaJe to nádherná a vděčná palma, která velmi dobře snáší pokojové podmínky a těší své majitele dlouhou řadu let. Její exotický vzrůst z ní činí mimořádně dekorativní rostlinu pro moderní interiéry.  Každý její list je obdivuhodným uměleckým dílem přírody. Péče o ní není úplně jednoduchá, ale celkem dobře zvládnutelná.

Rostlinu poznáte podle ostře hranatých řapíků s ostrými trny, které připomínají drápky. A věru pěkně píchají!

Pochází opravdu z Číny

livistonie cinskaJak napovídá její jméno, livistonie čínská opravdu pochází z jižních oblastí Číny, ale také se přirozeně vyskytuje na japonském ostrově Riukiu. Své jméno „Livistonie“ získala podle barona Livingstona, který v roce 1670 založil ve Skotsku botanickou zahradu, kde tato rostlina dominovala a byla obdivována širokou veřejností. Livistonií je více druhů, od velkých palem, až po menší druhy či druhy, které mají jedlé listy. Ta čínská patří k těm nejrozšířenějším v našich pokojových podmínkách.

Tento druh livistonie není mrazuvzdorný, takže vám může zdobit venkovní interiér pouze v teplejších částech roku, poté jí musíte najít pěkné místo v zimní zahradě nebo v interiéru bytu. A počítat s tím, že z ní brzy bude parádní, více než metrový solitér.

Pro správný růst musíme dodržet jen tři základní podmínky: správnou zálivku, občas porosit a dbát na dostatečně velký květináč.

Světelné podmínky: co nejvíce světla

Miluje slunce. Pokud livistonii vyhradíte místo tam, kde co nejvíce září sluneční světlo, bude se jí nadmíru dařit. Vějířovité listy pak mohou mít v průměru až půl metru. Nejkrásněji roste na slunném místě, ale její adaptabilita je obrovská a tak se celkem hezké a dekorativní rostliny dočkáte i na světlém místě nebo na polostínu. Stinným chodbám je však lépe se úplně vyhnout.

Teplota: snáší výkyvy

Na teplo není livistonie vůbec náročná a úspěšně snáší i různé výkyvy a změny teplot. V zimě by však teplota neměla klesnout pod 6 °C.

Vlhkost: V létě žízeň dole i nahoře

livistonie cinskaLivistonie má potřebu zvýšené vlhkosti vzduchu i kořenového balu. Vzdušnou vlhkost snadno zajistíme tím, že rostlinu postavíme na mističku s vlhkými oblázky nebo jednodušeji čas od času porosíme. Stačí několikrát týdně a livistonii se bude dařit velmi dobře. Chovatelé terarijních zvířat tuto rostlinu někdy používají do vlhkomilných terárií jako dekoraci (ovšem zvíře uvnitř nesmí být býložravec).  Na zvlhčení listů pamatujeme hlavně v létě, kdy je v místnosti vysoká teplota. Pokud rostlina strádá suchým vzduchem, začnou jí hnědnout špičky listů.

Jak již víme, i kořenový bal má zvýšenou potřebu vody. Zálivku v létě volíme tedy bohatou, palma je opravdu žíznivá a vyžaduje zálivku každý den, ale na zimu při poklesu teploty se omezíme na zálivku 1 x týdně. Livistonie je báječná v tom, že krátkodobě dobře snáší všechny pěstitelské hříchy, tedy přemokření i přeschnutí kořenového balu.  Ovšem nesmíme hřešit příliš často.

Další důležitou záležitostí je velikost květináče. Je vždy potřeba o trochu větší, takže když vám při přesazování trochu ujede oko k něčemu většímu, livistonie to jen uvítá.  Nemá totiž přesazování příliš ráda a tak ji přesazujeme pouze tehdy, jsou-li kořeny už v květináči naměstnány.  Její kořenový bal potřebuje prostor a rostlina má i velkou potřebu výživy, takže je-li v květináči utiskována, chřadne… Při dobrých podmínkách snadno doroste až do 1,5 metrové výšky. Starší rostliny už dobře snáší i menší květináč a nepotřebují přesazování tak často. Vždy ale dbejte na dobrou drenáž a substrát s obsahem rašeliny a písku.

Hnojíme každé dva týdny hnojivem na listové rostliny nebo univerzálním hnojivem. Livistonie je na živiny poměrně náročná, při nedostatku živin rostou listy bledé. Hnojení tedy rozhodně nezanedbávejte.

Rozmnožování: semena

livistonie cinskaMnožit rostlinu můžeme pouze semeny, která dostaneme v zahradnictví. Obrňte se ale trpělivostí, protože doba klíčení je dlouhá: 2 – 4 měsíce. Navíc zezačátku musíme semena máčet asi 5 dní v teplé vodě, ideální je umístit mističku se semínky třeba na parapet nad topením nebo na teplý radiátor. Vodu každý den měníme. Poté semena sázíme do substrátu pro výsev a jen lehce překryjeme vlhkou zeminou. Udržujeme vlhké a vzdušné. A čekáme…

Vzácně se stane, že i v domácích podmínkách livistonie vykvete a můžete se dočkat vlastních semen. Květy jsou žluté, rozvětvené a bohaté, ovšem zůstávají skryté mezi listy.  Později na rostlině uvidíte i modrozelené elipsovité asi 2 cm plody, které obsahují semena.  No a to je ten správný čas se pokusit o vlastní výsev.

Komentáře k článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*
*

Nenalezeny žádné komentáře, buďte první, kdo článek okomentuje.

Kategorie
<<Čvn 2022>>
PÚSČPSN
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 1 2 3
události
Odběr novinek

Přihlášením vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů.

TOPlist