Internetový hobby magazín

Menu

Vaření

Nejnovější články

Lákavý svět hořčic!

Úno 1615 Autor: Redakce

horcice semenaHořčice! Ta věčná a do nebes vynášená pikantní pasta z mletého hořčičného semínka a dalších ochucovacích ingrediencí. Pryč je doba té plnotučné a kremžské, dnes si můžete vybrat z nepřeberného množství různých chuťových variací. Hořčice je totiž omáčka, o které se dá říci, že je otevřena všem kulinářským pokusům. Původ této delikatesy bychom hledali až hodně hluboko v historii, používali ji prý už staří Řekové a Římani. No k jejich tehdejším masovým hodům to bylo to pravé! Dodalo to jídlu správný ostrý říz a ostatně, jak je známo: hořčice usnadňuje trávení těžších jídel.

Pojďme se tedy ponořit do onoho ostrého světa okrových a žlutých past.

Plnotučná

Hustá pasta je vyrobena z mletých semínek hořčice bílé, která je nejjemnější. Dále z vody, octa, soli a cukru, případně bývá dobarvená kurkumou. Je jemná svou strukturou a příjemně ostrá. Obsah cukru v ní je maximálně 5%.

Hodí se do salátů, k ochucování majonéz, jemných uzenin nebo ryb.

parek s horcici

Kremžská

Nejznámější po plnotučné jemné hořčici. Její pojmenování pochází z rakouského Kremže, kde má svůj původ. Je mletá napůl ze světlých a napůl z tmavých hořčičných semen a bývá více slazena. Cukru v ní je až 16%.

Hodí se k pečeným masům a klobásám.

Dijonská

horcice dizonByla poprvé vyrobena ve francouzském městě Dijon, po kterém také nese své jméno. Dnes se již vyrábí na různých místech světa. Je ostřejší a bývá také lahodně světlá. Zvláštní příchuť jí dává přimíchání moštu z nezralých vinných hroznů a také přirozený obsah pálivého hořčičného oleje.

Ta je skvělá pro různé marinády a pro osobité ochucení salátů.

Mountarde au poivre vert

Původem francouzská hořčice podle tradičních receptur obsahuje zelený pepř a přídavek bílého vína. Má jemnou krémovou barvu a chuť výraznou právě po zemitém zeleném pepři.

Hodí se ideálně ke grilovaným masům.

Novodvorská hořčice postaru

Inspirovaná francouzskými hořčicemi vyráběná pouze ručně a z hořčice pěstované poblíž novodvorského kláštera. Je drcena postaru mlýnskými kameny a ochucována též bílým moravským vínem a také medem. Dozrává ještě ve sklenicích, takže čím starší, tím voňavější.

Výborná je též k uzeninám a grilovaným nebo pečeným masům.

Estragonová

Silně aromatická díky přidaným lístkům estragonu. Má také světlejší barvu s viditelnými lístečky bylinek a má také jemnou chuť. Je jen lehce pikantní a tak se hodí k bílým masům.

Ideální ke kuřecímu a pernaté zvěřině.

Francouzská hořčice s vlašskými ořechy

Úžasné na této hořčici je, že v ní nejsou ořechy celé nebo mleté, ale jsou umixovány na jemné kaši, a pak míseny s touto hořčičnou hmotou. Vzniká tak asi nejjemnější druh hořčice, který vyniká sladkostí ořechů, jemnou kyselostí a štiplavostí – jen tak akorát.

Hodí se do salátů, majonéz a omáček.

Starobavorská

Ideální k horkým klobáskám, protože obsahuje přimíchaný nastrouhaný křen a zemitou příchuť jí dodává namletý jalovec.

Její doména: dobrá klobása!

Orientální hořčice

Silně pálivé hořčice, jejichž základem je semeno hořčice sareptské, která se pěstuje v Indii, Číně a střední Asii.

Hodí se všude tam, kde potřebujete přidat jemnou palčivost. Nebojte se ani teplých jídel, lžička orientální hořčice do základu guláše udělá divy.

Hořčice s alkoholem a kořením

Existují pak hořčičné speciality, které jsou skvělým partnerem k pečeným masům, grilovanému masu a steakům. Různé hořčice s přídavkem alkoholu, nejčastěji brandy, nebo s bylinkami.

Výborné k masům nebo pikantním sýrům.

Rustikální a celozrnné hořčice

Tento typ hořčicí poznáte podle hrubého vzhledu ve skleničce a jejich základem jsou najemno i nahrubo mletá semínka a často i přídavek semen celých. Jsou tedy jemnější, nejsou tak pálivé a bývají také sladší a na chuti hladivější.  Ochucené třeba i bylinkami nebo česnekem.

Hodí se pro přípravu salátových zálivek, grilovaných klobás nebo k masu.

Starodávné hořčice

Skvělé a nápadité jsou hořčice pojmenované „starodávné“. Do tekuté pasty jsou zpětně přidávány hořčičné slupky a chuť je často zvýrazněna pouze solí a octem.  Nic víc. Jejich drsná chuť je pak tvořena pouze éterickými oleji samotných semen.

Hodí se na masa, marinády a grilované pokrmy.

Medová hořčice

Všechny druhy medových hořčicí jsou příjemně sladké. Ať jsou jemně mleté nebo jsou hrubozrnné. Bývají sladce ochucené i jemným kořením jako je třeba kurkuma, která dodává kanárkově žlutou barvu. Medové hořčice jsou jako stvořené pro opatrné dochucování.

Hodí se pro marinády, dresingy, omáčky, salátové zálivky nebo pikantní pomazánky.

Jak hořčici skladovat?

Otevřenou skleničku s hořčicí uchovávejte v chladničce a skleničku vždy velmi pečlivě zavřete. Vydrží řadu týdnů.

Komentáře k článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*
*

0 reakcí na Lákavý svět hořčic!
  • Jaroslav Vašíček 22.2.2016 (05:14)

    Chtel bych Vas požádat o doporučení nĕjakého nátĕru na vlhkost nad okny a v rozích stĕn.Názvy připravků byli v pořadu v televizi,ale já si je opsal a ztratil.Předem děkuji.

Kategorie
<<Srp 2020>>
PÚSČPSN
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6
události
Odběr novinek

Přihlášením vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů.

TOPlist