Internetový hobby magazín

Menu

Zahrada

Nejnovější články

Kvalitní zahradní náčiní a jak se o něj postarat

Úno 1421 Autor: Redakce

Pokud máte zahradu a chcete, aby byla dobře udržovaná a úhledná, určitě vám nesmí chybět kvalitní zahradní náčiní, se kterým se na zahradě dá ušetřit mnoho času i energie. Po celý rok vám různé druhy náčiní slouží jako užitečný pomocník, proto by mu měla také být poskytnuta náležitá péče. Bez některých druhů se opravdu neobejdete, některé zase slouží jako nadstandardní vylepšení péče o udržovaný porost.

Základní náčiní, bez kterého se nelze obejít

sekery fiskarsK základním úpravám poslouží hrábě, motyka, rýč, lopata, zahradnické nůžky, sekyra, kosa a kolečko, a to bez ohledu na povahu zahrady. Pomohou vám s údržbou malých i velkých keřů, záhonů i trávníku. Na prořezávání stromů se bude hodit navíc pilka.

Další praktičtí pomocníci

Samozřejmě, že druhů náčiní, pomocí kterého si můžete zjednodušit nejrůznější zahradní a venkovní práce, je nespočet. Do drobného nářadí patří kromě motyček a lopatek třeba ještě nejrůznější kultivátory nebo třeba malé vidle na kompost. Na zpracování dřeva pak společně se sekerou určitě oceníte mačety, palice, klíny, háky na klády a další praktické kousky.

vytrhavac plevele fiskarsSkvělým doplňujícím nářadím je také vytrhávač plevele, který s každým nežádoucím plevelem snadno zatočí. Pro prořez stromů se pak dají mimo pilek použít i velmi silné nůžky na větve. Pro sázení stromů, květin i keřů se vyrábí zemní vrtáky. Pro péči o trávník se hodí třeba nůžky na trávu a speciální hrábě pro trávníky. Většinou se nenajde zahrada, kde by se majitel obešel bez nejběžnějšího pomocníka pro péči o trávník, čímž je samozřejmě sekačka na trávu.

Podle čeho vybírat?

Do zahradního náčiní se rozhodně vyplatí investovat. Ty nejlevnější kousky, které na trhu najdete, sice lákají svou nízkou cenou, ale bude potřeba je buď brzy vyměnit, nebo v horším případě nebudou fungovat vůbec. Jako ukazatel kvality je třeba při nákupu dávat pozor na pevnost spojů, kvalitu použitého materiálu, ergonomii a také hmotnost, která určuje pohodlí při používání.

nasada hrabe fiskarsDbejte také na to, jak u ručního nářadí vypadá násada. Klasikou jsou odolné násady z bukového nebo jasanového dřeva. Některé se vyrábějí ze silného polypropylenu, která vydrží velmi dlouho a investice do takového nářadí se vyplatí. Důležitá je i délka násady, nesmí být moc dlouhá, aby vás nebolela při používání záda, ale ani příliš krátká, abyste se nemuseli příliš ohýbat.

Zahradní náčiní Fiskars

Mezi nejkvalitnější výrobce zahradních pomocníků patří bezpochyby společnost Fiskars. Byla založena již v roce 1649 a dlouhodobě se těší světovému uznání. Pod touto značkou najdete nejen nářadí pro zahradu, ale i náčiní do domácnosti, pro různé druhy práce. Zboží se vyrábí v nejvyšší kvalitě, ze špičkových materiálů a jsou ergonomicky tvarované, což umožňuje nejvyšší komfort při používání. Rukojeti jsou dělané z měkkých materiálů, krásně padnou do ruky a celkově jsou nástroje odlehčené, takže ušetříte i svá záda.

ryc fiskars

Všechny výše zmíněné druhy nářadí mezi výrobky Fiskars najdete a samozřejmě lze dokoupit i náhradní díly. Také nabízejí třeba kvalitní nože různých velikostí a pro různé účely. 

Výrobky od firmy Fiskars jsou k dostání v mnoha internetových obchodech, ve specializovaných obchodech, i v hobby marketech, jako je třeba Mountfield.

smetak fiskars

Péče o zahradní náčiní

Aby náčiní sloužilo tak, jak má a dožilo se vysokého věku, je potřeba se o něj náležitě starat. Pravidlo číslo jedna je nenechávat jednotlivé kousky ležet v trávě přes noc, rosa by se mohla postarat o korozi, která je nežádoucí. Po každém používání by se mělo nářadí očistit a uložit na suchém a chráněném místě. Nikdy by na lopatě, na rýči ani v kolečku neměla zůstávat hlína. Některé druhy si žádají specifické péče. Lopatky, rýče, motyky a jim podobné nejprve otřete nebo omyjte. Kovové části je třeba otřít hadříkem namočeným v oleji nebo vazelíně. Zabráníte tím nežádoucí rzi. Pokud nejsou tyto části kovové, ale třeba plastové, tato starost odpadá.

Dřevěné rukojeti je vhodné jednou za rok ošetřit lněným olejem a také čas od času dezinfikovat roztokem modré skalice nebo hypermanganu. Před uložením na zimu také dřevěné části ohlaďte jemným skelným papírem, odstraníte tím nečistoty a až poté je ošetřete olejem. Zahradnické nůžky mohou reznout kvůli kontaktu s mízou nebo zahnívajícími zbytky rostlin, proto by se měly vždy otřít mastným hadrem a odstranit tím všechny nečistoty. Také se hodí ostří nůžek sterilizovat pomocí roztoku s obsahem metanolu.

nuzky fiskars

Nejen zahradnické nůžky, ale i všechny pily, nože, sekery, rýče, motyky, srpy i kosy, pravidelně ostřete brouskem navlhčeným ve vodě nebo oleji. Nože a nůžky bruste vždy ze stejné strany a pilky střídavě. Kosa vyžaduje ještě naklepávání. Ostří nikdy nesmí být tupé, mohlo by poškodit nebo i zlikvidovat rostlinu. Nářadí uložte nejlépe na držák nebo věšák.

 

Komentáře k článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*
*

Nenalezeny žádné komentáře, buďte první, kdo článek okomentuje.

Odběr novinek

Přihlášením vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů.

TOPlist