Internetový hobby magazín

Menu

Zvířata

Nejnovější články

Krása mnohonožek

Bře 1302 Autor: Soňa Sáblíková

mnohonozkaNa jedné teraburze jsem objevila obrovskou mnohonožku. Jelikož mám hmyz ráda a prodejce tvrdil, že chov je velice jednoduchý, odnášela jsem si domů krabičku s touto kráskou. Teprve doma jsem se začala pídit, co že jsem to vlastně koupila.

Co jste možná nevěděli

Mnohonožek je velice mnoho druhů (přibližně 10 – 12 tisíc), ale stavbu těla mají stejnou. Tělo je válcovité, obrněné uhličitanem vápenatým a zespoda vyrůstají z každého článku dva páry nohou.

Na hlavě mají pár tykadel a velké oči, které na rozdíl od ostatního hmyzu nejsou složené, ale jednoduché, tedy zrak mají velmi slabý a orientují se spíše tykadly. Kusadla možná vypadají nebezpečně, ale nejsou příliš silná a mnohonožky tak dávají přednost měkké stravě. V přírodě se živí nahnilým ovocem a tlejícím listím. Pohlavní orgány se nalézají na třetím článku těla. Tělních článků mohou mít i sto. Záleží na stáří a druhu. Většinou mají kolem 250-ti nohou. Dožívají se údajně až sedmi let. Pro mnohonožky je typický pomalý pohyb. Okysličování neprobíhá v plicích, ale průduchy v povrchu těla, které je protkáno sítí rozvětvených trubiček – vzdušnic. Jako obranu používají především stočení do pevného klubíčka, chrání si tak hlavně měkké břicho. Pokud toto nezabere, začnou vypouštět páchnoucí jedovatý sekret. Člověku neublíží, ale uvádí se, že citlivým jedincům může způsobit i vyrážku.

Já jsem se s tímto nesetkala, i když na rukách mi občas zůstaly fleky, které nešly umýt. Lemuři na Madagaskaru tento sekret využívají nejspíše jako repelent, přičemž do mnohonožek lehce koušou, aby pustily jed, tím se pak potírají, ale zároveň jsou při tomto úkonu omámení, spíše zdrogovaní. Vědci tudíž nevědí, zda to lemuři nedělají především kvůli těmto libým pocitům. Každopádně nedoporučuji toto zkoušet.

Co je tedy pro chov nejběžnějších druhů mnohonožek potřeba?

terarium pro mnohonozkyPro chov mnohonožek Archispirostreptus gigas a Ephibolus pulchripes stačí nevelké terárium. Jako minimum se uvádí dvojnásobek délky těla dospělce. Jestliže tedy moje mnohonožka bude mít až 30 cm, pak terárium potřebuji 60 cm dlouhé. Běžně se používají ubikace 60/30/30cm, nebo 40/20/20cm apod.

Jako podklad se nejlépe osvědčil substrát pro chov zlatohlávků. To bývá dubová nebo buková hrabanka. Můžeme použít i rašelinu či bukové štěpky. Substrát je dobré nasypat do výšky až 10cm a připravit úkryty například z kůry.

Mnohonožky tráví den zahrabány v substrátu, někdy se povalují i jen tak bez ukrývání. S oblibou tráví mnoho času čištěním vlastních nožiček. Zjistila jsem, že je rozdíl mezi importovanou mnohonožkou z volného odchytu, které jsou plaché a schovávají se, zatímco mnohonožky z našich odchovů jsou zvyklé na kontakt a s oblibou lezou po ruce a prozkoumávají bez ostychu nové věci. Teplota stačí pokojová. Jelikož jsou aktivní především v noci, nepotřebují tedy žádné svícení.

mnohonozka souzitiV létě pak pozor na přehřátí od slunce, pokud by svítilo přímo na terárium. Mnohonožky mají rády poměrně vlhko, rosíme tedy substrát, nebo z lesa přineseme trs mechu, který zajistí vlhkost a zároveň nám terárium zkrášlí. Při manipulaci pozor na pád z výšky. Mnohonožky mají pevný krunýř, který je ale při pádu křehký a mnohonožka by se mohla smrtelně zranit.

Jako potravu předkládáme především měkké ovoce a zeleninu, ovesné vločky, namočené psí granule, listy pampelišek, sušený gamarus a vlastně můžeme vyzkoušet ode všeho. Vařené brambory, kousek piškotu atd. atd. Já mám terárium umístěné na baru v kuchyni. Při vaření mám tedy strávníky hned při ruce. Spolu s mnohonožkami chovám i zlatohlávky a kobylky Stilpnochlora couloniana. Jejich soužití je klidné a přátelské. Mnohonožky kladou vajíčka do substrátu, ale o tom zase příště.

Komentáře k článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*
*

8 reakcí na Krása mnohonožek
  • Vlk Ondřej 29.5.2015 (14:24)

    Ahoj, můžu se prosím zeptat jak se dařilo kobylkám ? a čím jsi je krmila ,vidím že je na fotce na banánu(já je krmím listy), zaujalo mě že tam nemáš žádné větve a mají možnost žrát potos a jíne květiny 😉 dík Ondřej Vlk

  • Thom 9.10.2014 (18:07)

    Tu malou můžeš dát klidně do květináče ke kytce. Není v zajetí a nemá důvod nikam utéct. Má tam totiž všechno co potřebuje a normálně v tom květináči a kolem něho může žít.

  • Apoštol této nekonečné noci 2.10.2014 (20:58)

    Ty malý můžou žít normálně v květináči u kytky a nic jim nechybí.

  • Jirka 30.9.2014 (13:34)

    Ahoj. Pěkný článek, já jsem nedavno jednu našel paradoxně ve městě, byla stočená na dveřích, asi náš druh, černá a cca 3cm dlouhá, prostě zmenšenina těch tropických. Chovám jí ve velké sklenici, ale myslim, že pro ni bude lepší když ji dám na zahradu na kompost. Co myslíš? Udělám to, bude se mít lépe, i přes riziko predatorů, ale příroda je příroda.

  • Jirka 30.9.2014 (13:32)

    Ahoj. Pěkný článek, já jsem nedavno jedu našel paradoxně ve městě, byla stočená na dveřích, asi náš druh, černá a cca 3cm dlouhá, prostě zmenšenina těch tropických. Chovám jí ve velké sklenici, ale myslim, že pro ni bude lepší když ji dám na zahradu na kompost. Co myslíš? Udělám to, bude se mít lépe, i přes riziko predatorů, ale příroda je příroda.

  • Soňa 24.1.2014 (19:45)

    Dobrý den, Milane mnohonožky vřele doporučuji, ale z časových důvodů jsem chované druhy omezila a tak mnohonožky nemám žádné. Časem se k nim ale určitě vrátím.

  • Milan 24.1.2014 (11:03)

    Zdravím !
    Článek jsem si se zájmem přečetl, protože bych něco podobného chtěl také vyzkoušet. Jak se mnohonožkám daří teď ?

  • R 18.10.2013 (17:05)

    Sona, pekny clanok len mnohonozka nieje hmyz…

Kategorie
<<Lis 2021>>
PÚSČPSN
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5
události
Odběr novinek

Přihlášením vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů.

TOPlist