Internetový hobby magazín

Menu

Dům

Nejnovější články

Krása exotických bromélií

Pro 1209 Autor: Františka Podzimková

bromelieJste už znuděni klasickými pokojovými rostlinami a chcete vyzkoušet něco nového a neokoukaného? Přineste do svého domova trochu exotiky a originálnosti. Skvěle se vám to povede, pořídíte-li si domů květinu bromélii.

Je to celkem náročná rostlina, i když možná hlavně proto, že pochází z naprosto odlišných krajů a podnebných podmínek, než jaké máme u nás.

Pro většinu lidí je to, z hlediska péče o ní, něco neznámého, čehož se mnozí mohou hned zprvu i zaleknout. Nenechte se však odradit.

Bromélie (Bromelia sp.) původem pochází z deštných pralesů v Jižní a Střední Americe. Většina druhů bromélie je epifyt, což znamená, že se zachycují na větvích, nebo kmenech stromů, kde nadále rostou. Ale najdeme i několik druhů, které rostou běžně na zemi, tedy jsou to geofyty. Zajímavostí je, že ananas je také druhem bromélie.

Nejhlavnější a nejvíce dekorativní prvek na broméliích jsou krásně zbarvené „květy“, které vlastně nejsou květy, jen se tak na první pohled zdají. Ve skutečnosti jsou to barevné listeny. Ty bromélie má kvůli tomu, že na ně láká hmyz. Květy, které jsou opravdové jsou velice drobné a moc parády, oproti listenům, nenadělají.

bromeliaBromélie nejsou milovníky přímého slunečního světla. Aby se jí dařilo sice potřebuje teplo a světlé místo, ale přímé paprsky opravdu ne. V zimě jsou ideální místa, kde je nad 18 stupňů celsia. Na výživu není bromélie nijak extra náročná. V létě ji stačí hnojit jednou až dvakrát do měsíce hnojivem na bromélie a orchideje. Jelikož nejsou příliš uzpůsobené žít v našich podnebných podmínkách, většinou jejich život probíhá tak, že vyrostou, vykvetou a pak zahynou.

Z ilustračních fotografií je naprosto jasné, že bromélií u nás seženete opravdu nespočet. Neostýchejte se prodejce optat, jaký druh je vhodnější pro začátečníky, protože do skupiny bromélií patří více než 2000 druhů, které potřebují rozdílné podmínky. My je rozlišujeme dva hlavní podtypy-a to epifytické (v přírodě je najdete na stromech a skalách, živiny a vodu přijímají ze vzduchu pomocí listů, protože mají velmi slabé kořeny) a teraristické(ty je možné pěstovat v květníku).

Komentáře k článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*
*

Nenalezeny žádné komentáře, buďte první, kdo článek okomentuje.

Kategorie
<<Říj 2021>>
PÚSČPSN
27 28 29 30 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
události
Odběr novinek

Přihlášením vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů.

TOPlist