Internetový hobby magazín

Menu

Dům

Nejnovější články

Kouzlo zmijovce

Dub 1323 Autor: Aneta Skotníková

zmijovecZnáte Áronovu hůl či Amorphophallus? A zmijovce? Tak věřte, že se jedná a jednu a tu samou rostlinu. Je teplomilná, původně z tropických lesů Asie. Dále se vyskytuje v teplých nížinách Afriky, Austrálie a Polynésie. Čítá až na 200 druhů.

Pěstování není nic složitého

Koncem zimy zasadíme hlízu. Občas zalíváme a přihnojujeme. Časem nám vyroste menší stromek, který přibližně v říjnu seschne a zbude z něj opět hlíza, která nám rok od roku bude dělat větší a větší radost, protože se bude zvětšovat.

Je to výrazná, atypická rostlina, jejíž hlíza slouží jako zdroj a zásobárna živin. Pokud jich je nedostatek, květ nevyroste.  Z hlízy nejdříve vyroste část listu a květ. Až uvadne, vyroste list celý. Kvetení trvá několik týdnů. Probíhá tak, že nejdříve z hlízy vyroste řapík listu a silná protáhlá palice obalená do listenu, který se po vyzrání květu rozvine. Doba růstu trvá půl roku až 1 rok. Až list zaschne, rostlina je ve vegetačním klidu trvajícím 3 až 7 měsíců. Mohutných rozměrů dosahuje druh zmijovce titánského, který může vyrůst až do výšky 3 metrů. Průměr je ale 1,5 metrů.

Samičí květy rostliny mají jen pestíky a jsou ve spodní části květní palice. 1-8 tyčinek mají samčí květy, které jsou o něco výš. Zmijovec roste velice rychle. V tomto období bychom si také měli dávat pozor, aby se nám květináč nepřevrátil. Naklání se totiž za sluncem. Proto je dobré, rostlinu pravidelně otáčet.  

hliza zmijovcePatří do skupiny cizosprašných rostlin, což znamená, že se opyluje pylem z jiné rostliny. Její květy nejsou nijak výrazné, aby přilákaly hmyz. A jak takové opylené probíhá? Samičí květy dozrají v jeden den a opylující hmyz přilákají silným zápachem, který člověku připomíná hnijící maso. Naštěstí si pachu „užíváme“ jen tři dny, po které je vhodné umístit rostlinu třeba na balkon. Hmyz ve spodní části přinese pyl na pestíky samičích květů. Pyl v horní části palice dozraje až druhý den. Chytrost a připravenost přírody je u této rostliny více, než zjevná. Toulec se po opylení stáhl a hmyz tak nemůže odletět. Aby hmyz přežil do druhého dne, jsou v toulci žlázy, které produkují proteiny. Druhý den se toulec otevře a umožní tak hmyzu odletět a dále prospívat přírodě. Po opylení zůstanou jen spodní samičí květy, horní část odpadne. Květy dozrají v bobule, nejčastěji zbarvené dočervena, na kterých si pochutnají ptáci a semena roznesou po okolí.

A jak rostlinku rozmnožit?

Vegetativně se množí dceřinými hlízkami, které vyrůstají z hlízy mateřské. S vyklíčením si dávají načas. Často trvá až tři roky.

V našem prostředí je rostlina oblíbená pro svou okrasnost. V jiných zemích světa se užívá jako potravina na nejrůznější způsoby. Například může nahradit naše pečivo nebo brambory.

Komentáře k článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*
*

Nenalezeny žádné komentáře, buďte první, kdo článek okomentuje.

Kategorie
<<Kvě 2023>>
PÚSČPSN
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4
události
Odběr novinek

Přihlášením vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů.

TOPlist