Internetový hobby magazín

Menu

Zahrada

Nejnovější články

Koření dlouhověkosti

Srp 1121 Autor: Redakce

koreni dlouhovekostiZantoxylum piperitumKoření dlouhověkosti je stromek menšího vzrůstu často známý pod názvy čínský pepř, sečuánský pepř, japonský pepř, fagara, žlutodřev peprný, anýzový pepř, Caragona spinosa, nebo Zantoxylum piperitum. S úspěchem ho lze pěstovat jako bonsai, ale jde o velmi aromatickou bylinku s antibiotickými a antivirovými účinky. Koření dlouhověkosti má podobné účinky jako žen-šen, zpomaluje stárnutí. Hodí se k drůbeži zejména do japonských a čínských jídel.

Protože jde o stále zelený keř s dekorativní kůrou a lesklými listy, je stále oblíbenější i jako klasická pokojová rostlina. Hlavní nevýhodou ale je fakt, že je rostlina náchylná na mšice a jiný savý hmyz.

Rostlina má ráda vlhko, ale trvalým přemokřením zahnívají kořeny, proto nechte substrát čas od času vyschnout. V zimě snese pokojové teploty a v létě dobře snáší letnění na plném slunci. Pokud jedete na dovolenou, protáhněte květníkem knot, který zapustíte do kyblíku s vodou.

Tento keřík lze dobře tvarovat a díky stříhání houstne. Při přesazování dobře ostříhejte kořeny.

Peruánský pepřovník

– dorůstá až do výšky 15 m

– stále zelený, listy 25 cm (složený z 15-27 lístků, které rozemnuté aromaticky voní)

– květy rostou v trsech, mají trubkovitý tvar a vyrostou z nich růžové plody o průměru cca 0,5 cm

– pochází z jižní a střední Ameriky, roste i na jihu USA, Afriky a v Austrálii a středomoří

– v prodeji pod názvem růžový pepř, sází se i jako okrasná dřevina. V jižní Americe se z něho vyrábí lehce alkoholické nápoje. Listy jsou kvůli obsahu pryskyřice používány v medicíně a nebo jako žluté přírodní barvivo.

Komentáře k článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*
*

Nenalezeny žádné komentáře, buďte první, kdo článek okomentuje.

Odběr novinek

Přihlášením vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů.

TOPlist