Internetový hobby magazín

Menu

Dům

Nejnovější články

Kleště v dílně: které by neměly chybět?

Lis 1715 Autor: Redakce

Vybavit si domácí dílnu nářadím je postupný proces. Ze začátku si vystačíme s několika základními kousky, a teprve postupně rozšiřujeme výbavu podle toho, na čem právě pracujeme. Zatímco množství a typ nářadí se liší dílna od dílny podle zaměření majitele, povinný základ se nemění: v každé bedně s nářadím musí být alespoň jedny kleště.  Pojďme se podívat na troje nejběžnější z nich.

kleste

Kombinované kleště

Nejběžnější kleště, určené k ohýbání, štípání a stříhání drátů, vytáhnout s nimi můžete hřebík, nebo chytit do čelistí součástku kruhového profilu a otáčet jí. Pomáhají přidržet materiál při vrtání, přihnout plech. Využití mají kombinačky nespočet a měly by patřit mezi první kleště, které si pořídíte. Obvyklá délka kombinovaných kleští je 180 mm.

kleste-kombinacky

Štípací kleště

Jak název napovídá, hodí se tyto kleště ke štípání drátů – šteftů, hřebíků, sponek. Špičkami štípaček podeberete a odstřihnete jemné svazkové dráty. U štípacích kleští je extrémně důležitá kvalita čelistí. Nejenom materiál, ze kterého jsou vyrobeny, ale také preciznost. Pořizujete-li si nové štípačky, podívejte se přes kleště proti světlu a zkontrolujte, jak přesně na sebe čelisti doléhají. Dobře do ruky padnou štípací kleště v délce 160 mm.

Štipky se dále dělí na stranové a boční. Speciální podskupinu tvoří armovací na rabicové pletivo.

kleste-stipacky

Sikovky

Siko kleště najdete v brašně každého instalatéra, dobře je však užijete také v domácí dílně. Hlavním rysem sikovek je přestavitelný kloub, s jehož pomocí rozevřete čelisti na požadovanou šířku. Čelisti jsou zoubkované a mají vybrání uzpůsobené uchycení materiálu kruhového profilu. Siky se hodí například pro montáž sifonů, dotahování objímek, ale i matic nebo šroubů. Nejlépe se vám bude pracovat se sikovkami dlouhými 250 mm.

K dalším typům kleští patří odizolovací, se kterými se stahuje izolace z kabelů, dále krimpovací na lisování koncovek na kabely, početnou skupinu tvoří kleště s kulatými a jinak speciálně tvarovanými čelistmi. Především profesionální řemeslníci využijí kleště na řezání kabelů, dělení ocelových lan; svářeči běžně používají přidržovací kleště a autaři segrovky na pojistné kroužky.

kleste-sikovky

Jak vybrat a nepřebrat?

Jako u každého nářadí i u kleští je důležitá kvalita. Na trhu najdete velké množství kleští, jejichž zpracování se zásadně liší a především u levných kleští se snadno stane, že sáhnete vedle. Podstatná je kvalita oceli, ze které jsou kleště vyrobené, zda je induktivně tvrzené ostří u štípaček a zoubků čelistí, které nezmizí po prvním použití. Všimněte si typů rukojetí s návleky, které nesklouznou hned jak je vezmete do ruky, sikovky musí mít bezpečně vedený kloub, který při práci necvakne prsty a neudělá štěnici.

První volbou by vždy měly být kleště osvědčené značky, která již na trhu nějakou dobu funguje – např. česká Zbirovia nebo německý KNIPEX. Ideální je také doporučení řemeslníka nebo alespoň kutila s praktickými zkušenostmi. Chybu neuděláte, pokud navštívíte místní specializovanou prodejnu s nářadím a necháte si poradit přímo od odborníka.

Komentáře k článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*
*

Nenalezeny žádné komentáře, buďte první, kdo článek okomentuje.

Kategorie
<<Pro 2022>>
PÚSČPSN
28 29 30 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1
události
Odběr novinek

Přihlášením vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů.

TOPlist