Internetový hobby magazín

Menu

Zahrada

Nejnovější články

Když zahradu, tak s grilem či s krbem

Čvn 1128 Autor: Redakce

zahradni krbyZahradní krby jsou určeny většinou ke spalování dřeva nebo dřevěného uhlí. Zejména se vyrábějí krby stojící u zdi – navazující svou zadní stěnou na zeď nebo si pořídíme tzv. stavebnicový krb, jehož výhoda je rychlé a snadné vystavení dle návodu a záruka od dodavatele. Hlavní výhodou je nízká pořizovací cena a možnost vystavění různých odkládacích stolečků a nevýhoda, že ho nebudeme mít přímo na míru.

Základními stavebními prvky pro stavbu zahradních krbů jsou kameny, cihly, keramické stavební prvky, šamotové díly a upravené betonové směsi. Dřevo používáme jen tvrdé a dobře ošetřené, aby jej zima příliš nepoškodila. Plechy na komíny musí být dostatečně kvalitní, a v případě udíren i netoxické materiály. Cihly používáme nejlépe dvakrát pálené, tzv. komínové cihly, a ještě pevnější kyselinovzdorné, tzv. kanálky. Pro svůj estetický vzhled se používají často cihly zvané lícovky a šamotové cihly. Všechny tyto druhy cihel by měly odolávat povětrnosti, vykazovat malou nasákavost.

Při spárování je nutné použít cementovou maltou nebo krb omítnout speciální tepluvzdornou omítkou. Kámen použijeme na vyzdění ohniště, na vnější povrch krbů. Může jím být pískovec, zvláště pak velice kvalitní hořický pískovec. Ze zahraničí se dováží na stavbu krbů gardský kámen, dále pak burgundský pískovec a sireuilský kámen. Tyto kameny jsou dosti porézní, ale dobře opracovatelné. Přes zimu je dobré je chránit nepromokavým obalem. Místní materiály, jako je žula a rula, různé živce a břidlice, jsou také použitelné. Je však nutné vědět, jak se upravují, řežou, případně štípou atd. Pokud chceme ohniště vyzdívat kamenem, lze použít jemnozrnné horniny, jako jsou čediče, serpentiny, droby, jemnozrnné žuly a opuky s malým obsahem vápníku. Pozor, kamenné zdivo zdíme výhradně na betonovou maltu, jinak se kvalitně nespojí ani se základem, ani mezi sebou!

Zahradní grily

grilovanielektricky grilOproti zahradním krbům ho můžeme pořídit za menší finanční náklady, může být i přenosný nebo dokonce na kolečkách. Vybrat můžete z několika druhů topidel: dřevěné uhlí (romantičtější volba), elektriky nebo plynu a lávových kamenů (praktičtější volba). Malé zahradní grily seženete již za několik stokorun. Elektrické stojí kolem 2.000 Kč a lze je použít i v interiéru. Párty s grilováním i v zimě je velmi příjemná. Pro všechny grily ale platí, že je potřeba udržovat rošt v čistotě a maso na gril dávat suché, aby se nepřilepilo.

Komentáře k článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*
*

Nenalezeny žádné komentáře, buďte první, kdo článek okomentuje.

Odběr novinek

Přihlášením vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů.

TOPlist