Internetový hobby magazín

Menu

Zahrada

Nejnovější články

Kdo se přiživuje na vašem sadu? Ploskohřbetka ovocná a její příbuzní

Čvn 1823 Autor: Redakce

Tento blanokřídlý hmyz se u nás vyskytuje opravdu hojně na třešních, meruňkách, mandloních i broskvoních, méně na švestkách a hrušních. A naneštěstí tu má i celou řadu příbuzných. Například ploskohřbetka smrková způsobuje při přemnožení kalamitní škody na smrkovém jehličí a ploskohřbetka sazenicová napadá mladé sazenice borovic. Na smrcích se přiživuje také ploskohřbetka severská, která má dokonce dvě formy, z nichž jedna se líhne koncem června a druhá v srpnu. V sadech můžete vidět ploskohřbetku hrušňovou. My se dnes podíváme na jednoho z těch nejčastějších škůdců ovocných stromků u nás. Jsou jím housenky ploskohřbetky ovocné, které spořádají listy ovocných stromů až na střední nerv a z dalších si spřádají svá hnízda.

ploskohrbetka ovocna

Jak ploskohřbetku ovocnou poznáte?

Ploskohřbetka ovocná (Neurotoma saltuum) má dosti výraznou barvu. Dospělý motýl dorůstá do délky cca 8 mm a jeho štihlé tělo se vyznačuje černou hlavičkou s jasně žlutými skvrnami okolo očí a černých tykadel. Světle žluté jsou také nohy a část zadečku na jinak tmavém těle. Rozpětí křídel u motýla ploskohřbetky dosahuje 15 mm. Zajímavé je, že ve formě motýla nepřijímá tento hmyz žádnou potravu, krátce po oplození naklade vajíčka a hyne. Housenice jsou jasně oranžové, přes 2 cm dlouhé, a mají černou hlavičku.

Žír a obří hnízda – dvojité nebezpečí

Ploskohřbetky ovocné jsou zákeřné již tím, že housenice žijí pospolitě a spřádají si z listů, vláken a trusu velká hnízda, připomínající masivní pavičiny. Jejich vajíčka můžeme najít v řetízcích na obou stranách listu i na listech nerozvitých, přičemž jedna samička zvládne naklást přes 100 žlutých vajíček. Z těch se zhruba za týden vylíhnou housenice a začnou s ožíráním listů. K tomu dochází právě nyní, v období června a července. Dobrá zpráva je, že na stromech žijí pouze v této podobě – kuklí se v zemi, kde tráví v larválním stádiu zimu.

Zbavte se jich!

ploskohrbetka ovocnaZásadní otázka pro každého majitele ovocných stromů je, jak postupovat proti těmto škůdcům. Za prvé je třeba mechanicky zničit všechen hmyz, který naleznete. Hnízda bývají často viditelná i z dálky, což vám pomůže je odstranit. Nacházejí se obvykle na koncích větví. Pokud si se sběrem hnízd pospíšíte, nebude postřik vůbec nutný. Ploskohřbetky zahubte, například jsou výtečnou pochoutkou pro slepice.

Postřiky proti housenkám

Vhodným postřikem proti nenažraným housenkám je Atak fumigator, Reldan či Decis. při ředění a použití se vždy řiďte přiloženým návodem. Postřik vykonejte nejlépe při západu slunce, kdy už nelétá užitečný hmyz. Ošetřete důkladně všechny napadené stromy, ideálně v období, kdy další dva dny neočekáváte déšť.

Nejlepší prevencí je ošetření stromů insekticidy časně zjara (zahubíte případné snůšky vajíček), pomáhá i kypření půdy (zejména na podzim a brzy zjara, to m´pomáhá hubit kukly dospělců) a obecně pravidelná péče o sad, neboť ploskohřbetkám se nejlépe daří v sadech zanedbaných.

 

Komentáře k článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*
*

Jedna reakce na Kdo se přiživuje na vašem sadu? Ploskohřbetka ovocná a její příbuzní
  • majka krnakova 25.7.2018 (11:03)

    Dobrý den,na ostruzinach se nám dělají bělava místa,mam i foto.poradte co to muže být?

Kategorie
<<Čvn 2020>>
PÚSČPSN
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5
události
Odběr novinek

Přihlášením vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů.

TOPlist