Internetový hobby magazín

Menu

Vaření

Nejnovější články

Karob

Zář 1403 Autor: Redakce

karobKarob je znám jako dokonalá náhražka čokolády. Má podobnou chuť i barvu a je prý zdravější. Je podstatě méně tučný a nevyvolává nežádoucí účinky kakaa: zrychlený tep, nabuzení a u citlivých osob bolesti hlavy, alergie a migrény. Prášek ze stálezelené rostliny, které se česky říká „svatojanský chleba“ pochází z rostliny druhu Seratonia a v její domovině se jí říká také rohovník. Pochází z Blízkého východu a Středomoří a tamní kuchaři ho používají i do masových pokrmů.

Chuť je poněkud jiná, než u klasického kakaa, ale může to být příjemné obohacení jídelníčku. Komu zachutná, ten nějaký čas bude na karob chodit na mlsandu.

Opravdoví fajnšmekři si z karobu dělají kávu nebo karobový prášek přimíchávají pro zjemnění chuti do kávových nápojů.

Lusky plné vitamínů a minerálů

karobKarob se získává z asi 20 cm dlouhých lusků svatojanského chleba. Obsahuje velké množství bílkovin a také vitamínů a minerálů, především hořčíku a vápníku, dále také draslíku. Z vitamínů je bohatým zdrojem vitamínu skupiny B a vitamínu A. Obsahuje také některé vzácné aminokyseliny potřebné pro lidské zdraví.

Nezanedbatelný je i obsah vlákniny v prášku z karobového lusku, která pomáhá peristaltice střev a dokonce vláknina ze svatojanského chleba bývá využívána výrobci dětské výživy do přípravků zabraňující ublinkávání kojenců. Karob sám o sobě pokrmy i lehce zahustí, právě díky obsažené vláknině.

V potravinách můžete extrakt z karobové dužiny najít pod éčkovým názvem E 410 – karobová guma a používá se jako zahušťovadlo.

Léčivé účinky na srdce i střeva

Má příznivý vliv na trávení a na snižování hladiny cholesterolu v krvi. Na rozdíl od kakaa nezpůsobí bušení srdce a návaly tlaku na hrudi či pocity na omdlení, ale příjemně organismus zklidní a vyladí do pohodového stavu.

Možná je nakonec takový šálek karobového nápoje před spaním stejně dobrou možností jako šálek mléka s medem. Je vhodný i pro osoby trpící nesnášenlivostí lepku, kde může dokonce najít uplatnění místo mouky v pečení a přípravě pokrmů.

Nevyvolává alergie

karobJeho cennou vlastností je, že se velmi podobá kakau a přitom neobsahuje potencionálně alergenní látky pro citlivé osoby a potom  theobromin a methylxantin, které jsou zodpovědné za hyperaktivitu způsobenou konzumací čokolády. Karob je tedy vhodnou náhražkou sladkých čokoládových pochutin pro alergiky nebo pro děti trpící AHDH nebo hyperaktivitou a poruchami učení, které může konzumace čokolády zhoršovat.

Chuť karobového prášku je přirozeně nasládlá a tak nápoje s karobem nemusíte ani přislazovat. Anebo, rozmixujte banán, mléko a karob a vznikne báječná hladká kaše s neodolatelnou chutí.

TIP: V pečených výrobcích, litých buchtách a zapékaných pokrmech, například v rýžové kaši oslazené a ochucené karobovým práškem, téměř nerozeznáte rozdíl mezi chutí kakaa a karobu.

ZAJÍMAVOST:  V domovských zemích jsou velké karobové lusky pro svou obrovskou výživovou hodnotu používány také jako krmivo pro zvířata. Ale třeba v Chorvatsku se z karobu zase pro změnu vyrábí pálenka. V dávných dobách se zase jedno semeno karobového lusku používalo jako závaží při vážení zlata, z čehož vzniklo slovo „karát“… a to proto, že semena vynikají úžasnou vlastností: všechna mají naprosto stejnou váhu!

Komentáře k článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*
*

Nenalezeny žádné komentáře, buďte první, kdo článek okomentuje.

Kategorie
<<Kvě 2019>>
PÚSČPSN
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2
události
Odběr novinek

Přihlášením vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů.

TOPlist