Internetový hobby magazín

Menu

Zahrada

Nejnovější články

Kaki – sladká pochoutka plná vitamínů

Čvn 1527 Autor: Redakce

Nepatří kaki do vašeho jídelníčku? Mnoho lidí tuto božskou pochoutku vůbec nezná a to je určitě velká chyba. Je to příjemně sladké ovoce vzhledově podobné například rajčeti. Konzumovat a vařit se dá na mnoho způsobů. Ptáte se, proč božská pochoutka? Kaki je totiž božské nejen svou chutí ale zvláště proto, že je to ovoce řeckého boha Dia. Toto ovoce můžete znát i pod názvem tomel, churma, jam nebo kakichurma.

Seznamme se – vzhled, chuť a původ

kakiPlody tohoto ovoce mají oranžovou barvu a průměrnou velikost 5 až 8 centimetrů. Kaki  je velmi chutné ale pouze když je správně uzrálé. Svou chutí připomíná například broskev, meloun, mrkev nebo dýni. Dejte si však pozor na slupku, jejíž chuť vás může nepříjemně překvapit. Slupka má totiž velice výraznou trpkou chuť.

Kaki můžeme konzumovat jen tak například nakrájené na kousky nebo přidat do jakéhokoli ovocného salátu. Z plodů se dělají i zmrzliny, marmelády, různé dezerty a sladké rýžové pochutiny nebo omáčky. Spousta lidí má ráda kaki především sušené, což je také výborná záležitost.

Původ kaki začíná v Číně a Japonsku. V dnešní době ho však najdeme ve všech subtropech po celém světě. Nachází se i v Americe a to zejména v Kalifornii, která je třetím největším vývozcem na světě. V Itálii, Španělsku a na jižní Ukrajině na kaki taky narazíte. U nás je k dostání bohužel jen od října do prosince a to pouze na místech kde jsou vlhká a horká léta. Plody této šťavnaté pochoutky rostou na keřích nebo na malých a nízkých stromech.

Nejen dobré ale i zdravé!

Kaki je výborné nejen svou chutí ale i svými léčivými účinky. Mnoho lidí plody této dobrůtky používají hlavně k léčbě jater a ledvin. Kaki celkově posiluje imunitu a metabolismus. Pro zmírnění stresu, únavy a nervozity je kaki také výborným pomocníkem. V mnoha případech zmírnilo i srdeční a svalové oslabení. Díky svému velkému počtu obsažených vitamínů je kaki vhodné zejména pro děti a kojící ženy neboť vitamín A napomáhá zdravému embryonálnímu vývoji dítěte. Zajímavostí hlavně pro „dietáře“ je nízký obsah kalorií. Energetická hodnota 100 g kaki je cca 293 kJ (70 kcal).

Pěstování kaki

kakiNemusíte být smutní, že je u nás kaki k dostání pouze dva měsíce máte totiž možnost vypěstovat si své vlastní kaki. Při pěstování v našich podmínkách je lepší pěstovat kaki jako takzvanou přenosnou rostlinu. Neznamená to nic jiného, než že zasadíte kaki do přenosné nádoby. Od jara do podzimu ji tedy můžete mít venku a v zimě v chladné místnosti. Ideální teplotou pro zimování kaki je jeden stupeň. I když mluvíme o subtropické rostlině, je až k nevíře jakým mrazům dokáže kaki odolat. Nejodolnější je druh zvaný tomel obecný nebo tomel viržinský.

Vhodné podmínky pro pěstování této sladké pochoutky jsou nutností. Důležitá je propustná půda, mírná a častá zálivka, pravidelné přihnojování a slunné místo. Nejčastějším způsobem vypěstování rostliny je ze semene plodu. Do vlhké, mírně kyselé a propustné půdy vysejeme semena kaki. Nejlepší podmínka pro vzejití semen je pokojová teplota. Vzešlé rostlinky však nemusejí mít tak dobré vlastnosti jako například rostliny naroubované.

Komentáře k článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*
*

Nenalezeny žádné komentáře, buďte první, kdo článek okomentuje.

Odběr novinek

Přihlášením vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů.

TOPlist