Internetový hobby magazín

Menu

Zahrada

Nejnovější články

JUJUBA: Čínské datle s vůní čokolády

Čvn 1911 Autor: Renata Petříčková

Cicimek čínský, to je správný název pro čínské datle, které se poslední roky stávají hitem zahradnictví a jsou tak dobroučké, když vám uzrají. Rostlina z čeledi řešetlákových je mohutným dlouhověkým keřem, který v našich podmínkách skvěle prosperuje, snáší až dvacetistupňové mrazy a plodí hnědé, hnědavě rudé plody, jež připomínají chutí sladkokyselá jablka, voní jako datle či připomínají slabou čokoládovou vůni. Obsah cukru se liší podle jednotlivých odrůd. Zatímco některá jsou jako jablíčka, jiná jsou skutečně sladké jako datle.

JUJUBA

Z kontejneru do téměř JAKÉKOLIV půdy

Mladé rostliny jujuby nejčastěji kupujeme v kontejneru a k dostání bývají po celý rok. Můžete je tedy snadno vysazovat jak na jaře, tak i v létě či na podzim. Je dobré rostlinu hned po nákupu seříznout, aby mohla znovu obrůstat a obnovil a rozrostl se i její kořenový systém. Sázíme na místo s dostatkem slunce, s propustnou hlínou, může být i kamenitá, jílovitá nebo vápnitá, je jedno – na kvalitu půdy není náročná, a obecně se jujubě daří dobře tam, kde se daří i vínu, včetně jižních stran, aby na podzim zrající plody mohly krásně zesládnout.

VÝŽIVA: I tady je jujuba nenáročná. Občas přihnojíme běžným hnojivem nebo přiryjeme kompost.

Nenápadná kvítka, voňavé plody

Kvete nenápadnými květy v úžlabí listů od června do července, rané odrůdy pak plodí už v srpnu, ostatní v září a ještě později. Zajímavé je, že na rostlině neochvějně drží. Když je nesklidíte, můžete se jimi těšit až do jara. Rostlina je samosprašná, ale pro lepší výnosy se doporučuje ji vysazovat alespoň ve dvou exemplářích.

Plody jsou klenotem čínské medicíny

Obsahují spoustu vitamínu C, udává se, že ho jujuba obsahuje až pětkrát více než jablko, bohaté jsou i na vitamíny skupiny B, A, z minerálů pak obsahují velké množství železa, fosforu, mědi, hořčíku, jódu, manganu, draslíku a vzácných prvků jako je třeba kobalt.

Dle čínské medicíny zpomaluje stárnutí, pročišťuje organismus, působí hojivě na astma, ledviny, játra, a působí také proti únavě, navozuje zdravý spánek a léčí vystresovaný organismus a mírní úzkostné stavy.

Léčivá jsou i semena, odvar z nich má posilující vliv na játra a srdce. Jujuba vám vyživí tělo i duši.

Čínské datle

TIP: Šťáva z jujuby také hojí ekzematickou pleť nebo psoriázu či akné.

V zahradnictvích můžete z různých odrůd:

DRAGON: Jsou lehce trnité, mají drobnější plody zrající v září.

HUPING: Beztrnná odrůda, mají větší plody a vyšší úrodu.

CHUN: Beztrnná odrůda, větší plody dozrávající dříve, již v srpnu. Velmi sladké plody, vhodné k sušení.

JINCHANG 1: Polopřevislá odrůda, bez trnů, největší plody, výjimečně sladké, doslova jako datle a vhodné tedy k sušení a mletí jako sladidlo.

Rostlina s historií starou více než 10 000 let, s více než 400 různými popsanými odrůdami a plody, které chutnají jako čokoládové datle – můžete mít na zahradě něco obdivuhodnějšího?

Komentáře k článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*
*

Nenalezeny žádné komentáře, buďte první, kdo článek okomentuje.

Odběr novinek

Přihlášením vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů.

TOPlist