Internetový hobby magazín

Menu

Zahrada

Nejnovější články

Jiřinky: je čas je uložit k zimnímu spánku

Říj 1421 Autor: Renata Petříčková

jirinkyPrávě nyní je ten pravý čas na to uložit jiřinky k spánku. Říjen je doba, kdy můžeme vyrýt hlízy a uchovat je pro příští sezónu, kdy je v dubnu opět probudíme k životu. Pěstování těchto květin, které mají u nás více než stoletou tradici v šlechtění, se nemusí bát ani ten, kdo nemá zahradu. Jiřinám se dobře daří i v nádobách, truhlících i menších květináčích.

TIP PRO BALKONOVÉ PĚSTITELE: K nádobovému pěstování se hodí nízké odrůdy „Rembrant“  a „Berliner Kleene“ anebo minijiřinky prodávané pod názvy „Chic En Rouge“ , „Sunshine“, „Sweetheart“ nebo „Wink“.

Zatím se stále můžeme kochat krásou, protože jiřiny kvetou až do prvních mrazů.   Poslední odkvétající květy ještě těší naše oči v těchto dnech,  ale s prvními mrazíky začnou listy i květy snadno odumírat. I ty nádobové v tuto chvíli budeme muset ze země vyjmout.  Květy tedy ostříháme a zbytek rostliny před sklizní hlíz seřízneme ve výšce asi 10 – 15 cm nad zemí. A pak už je čas jiřinky opravdu sklidit, protože první mrazíky se už plíží kolem a i lehké namrznutí je může poškodit.

Vyčkejme na sušší den

jirinkyPro sklizeň jiřinkových hlíz je vhodná doba, kdy není půda příliš mokrá, aby se z nich celkem lehce dala odstranit hlína. Potom je vyjmeme ze země, nejlépe silnými vidlemi, aby se zemina snadno rozdrolila. Rýčem bychom je mohli poškodit. Jiřinky jsou křehké a s hlízami se nesmí manipulovat silou, protože se snadno poraní a odlomí. Poté je očistíme od zeminy a uložíme na týden nebo dva na místo, které je suché, vzdušné a je chráněné před mrazem. Takto lehce zasušené  hlízy uložíme na chladné místo do směsi rašeliny a písku nebo jenom do písku.

Druhá možnost – volně, lísky

jirinkyDruhou možností, jak uchovat hlízy jiřinek přes zimu, je jejich volné uložení na lísky a jen překrytí novinovým papírem. Papír můžete mezi hlízy různě namačkat, aby se v nich udržela lehká vzdušná vlhkost.  Při tomto způsobu hrozí, že hlízy příliš vyschnou, ale pravidelnou kontrolou, případně i mírným navlhčením, je i tímto způsobem můžeme udržet ve výborné kondici až do jara.

Hlavou dolů!

Dobrým tipem je klást hlízy na lísky i do zeminy stonkem dolů. V případě, že jsou duté stonky položeny nahoru, může vlhkost, která se v nich drží pronikat v průběhu zimy do hlízy a zapříčinit její hnilobu nebo plíseň.

Určitě tento krok s uložením „hlavou dolů“ udělejte v případě, že si nejste jisti, že jsou hlízy před uložením dostatečně proschlé.

Teplota a pravidelná kontrola je základem úspěchu

jirinkyTeplota pro přezimování hlíz je mezi 4-6°C  a mělo by jít o místnost, která je vzdušná a dobře větratelná. Čas od času zajdeme přes zimu jiřinky překontrolovat a zjistit jejich stav.

Možné problémy při přezimování:

Hlízy hnijí: příčinou je buď příliš mokrý substrát, ve kterém jsou hlízy uloženy nebo fakt, že jsme jiřiny přes rok příliš hnojili.

TIP: Poslední hnojení jiřinek provádějte na konci června, maximálně na konci srpna, aby hlízy měly dost času stáhnout se samy do sebe. Příliš nahnojené hlízy mají řídké pletivo,“neuzrály“, a jejich struktura potom snáze při přezimování podléhá zkáze.

Úplně vyschly: Příčinou je… ale nezoufejte, je ještě možné hlízu probudit k životu. Vodní lázeň z vlažné vody je za pár hodin přivede do lepší kondice a potom obyčejně bez problémů zasazeny v zemi vyrostou.

Hnijí, plesniví: Můžeme se pokusit o první pomoc. Špatnou a poškozenou část hlízy ostrým nožem odkrojíme a místo řezu zasypeme práškem z dřevěného uhlí a místo necháme proschnout. Hlíza by se měla zacelit, místo zaschnout a na jaře normálně růst.

A na jaře hurá do rozmnožování!

Jarní výsadba je báječnou možností, jak jiřinky rozmnožit. Hlízy prostě jen rozdělíme nebo překrojíme a můžeme se radovat z bohatšího záhonku a záplavy nádherných květů.

Fotografie poskytl Státní zámek Zákupy ze své každoroční výstavy jiřin. Děkujeme

Komentáře k článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*
*

Nenalezeny žádné komentáře, buďte první, kdo článek okomentuje.

Kategorie
<<Čvc 2020>>
PÚSČPSN
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2
události
Odběr novinek

Přihlášením vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů.

TOPlist