Internetový hobby magazín

Menu

Zahrada

Nejnovější články

Jezírko na podzim

Říj 1229 Autor: Redakce

Máte na zahrádce jezírko? A víte jak se o něj správně postarat před příchodem zimy? Rostliny i ryby potřebují speciální péči, aby jaře oplývali opět krásou a zdravím.

První, o co se při zazimování musíte postarat, je čisté jezírko bez řas. Odsát musíte všechny nečistoty a kal. Pokud máte v jezírku nadmíru řas, pomohou vám speciální přípravky, které koupíte v kamenných obchodech či e-shopech. Až poté přijdou na řadu jednotlivé rostlinky a živočichové.

A co tedy s jednotlivými zástupci jezírkové flóry? Lekníny vyndáme i s nádobami, očistíme od poškozených listů, ostatní zastřihneme. Pak by se měly vložit do jezírka o hloubce minimálně 40-50 cm vodního sloupce. Bahenní rostlinky jsou odolné, a tak speciální zazimování nepotřebují. Výjimkou jsou modrasky, které umístíme stejně hluboko jako lekníny. U plovoucích rostlinek (různé odrůdy, zejména hyacinty a pistie) je zazimování složité. Většina odborníků doporučuje zazimování v domácích akváriích nebo jednoduše vyhodit či zkompostovat a příští rok pořídit plovoucí rostlinky nové.

zazimovani jezirkaU zazimování ryb je ještě důležitější čisté, neznečištěné jezírko. Druhým, velmi důležitým bodem je hloubka jezírka. Pokud je jezírko mělčí jak 50 cm, musí ryby přezimovat doma. Nad 60 cm venku přezimují karasovité ryby, minimálně 80 cm vyžaduje jesen, perlín a lín. Pokud tedy rybky necháme venku, přes zimu se o ně už starat nemusíme, protože pod ledem hibernují. Jedinou naší povinnosti je, jim alespoň jednou týdně prosekat díru v ledu, aby mohly dýchat.

Pokud je vaše jezírko mělké, čeká vás domácí zazimování. Nejvhodnějším místem je sklep, kde je tma a teplota okolo 4°C. Vhodnou nádobou je sud s odstátou vodou, kam se doporučuje umístit i provzdušňování, umístěné minimálně 30 cm ode dna, aby ryby nevyrušovalo. Je nutné ryby po celou zimu sledovat, a pokud se vytvoří kal, odstranit ho. Nádobu přikryjeme sítí, která zabrání případným skokanům, dopadnout mimo své zimoviště. Ryby v žádném případě nekrmíme, protože při teplotě vody pod 10°C ryby potravu nepřijímají, potrava by se na dně rozkládala a kazila by se voda.

Voda a živočichové by měli být přirozenou součástí každé zahrady. Dopřávají nám klid, harmonii a relaxaci. Proto jim věnujme náležitou péči a jistě se nám odvděčí.

Komentáře k článku

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

*
*

Nenalezeny žádné komentáře, buďte první, kdo článek okomentuje.

Kategorie
<<Čvc 2020>>
PÚSČPSN
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2
události

Přidat na Seznam.cz

Spolupracujeme:
Odběr novinek


Přihlášením vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů.

TOPlist