Internetový hobby magazín

Menu

Zvířata

Nejnovější články

Ježek jako domácí mazlíček

Bře 2029 Autor: Redakce

Uvažujete o domácím mazlíčkovi, ale pes nebo kočka vám připadají příliš nároční na péči? I tak je výběr možných domácích mazlíčků velký. Co třeba ježek?

jezek africky

Ne, nechceme od vás, ať si seženete ježka ve volné přírodě, a ubytujete ho u sebe doma. Představíme vám afrického trpasličího ježka (African Pygmy Hedgehog), který byl vyšlechtěn jako domácí mazlíček. Nejpodobnější a geneticky nejbližší je Ježkovi bělobřichému.

Nejdříve se tento ježek začal chovat v USA, odtud se rozšířil do Anglie a následně potom takřka do celé Evropy. Ruku v ruce s rozšířením chovů těchto ježků, začaly vznikat chovatelské stanice, registry, výstavy a kluby chovatelů.

trpaslici jezek

Proč ježek?

Obliba ježka jako domácího mazlíčka stále roste. Jde totiž o malé roztomilé zvířátko, které je poměrně nenáročné na chov. Protože ježek většinu dne prospí, a je více aktivní až večer, nebude mu vadit pracovní vytížení svého páníčka. Ze stejného důvodu nebude vhodným mazlíčkem pro malé děti.

K jeho ochočení postačí, každý den ho chvilku držet v ruce a zvykat na kontakt s vámi. Nenechte se odradit počátečními projevy nelibosti jako jsou choulení do klubíčka, vrčení, nadskakování či slinění. Za několik dní bude z ježka přítulný mazlíček.

Další plusové body v nepsané soutěži domácích mazlíčků získává ježek za svůj vzhled. Protože se jedná o křížence hned několika druhů ježků. existuje široká škála barevných mutací nejenom srsti, ale i bodlin. Na výběr jsou albíni, světle i tmavě zabarvení jedinci, ježci s pintovými vzory, ježci se světlými i tmavými oušky.

jezek mazlicek

Co byste měli o trpasličím ježkovi vědět.

Ať už si pořizujete jakékoliv zvíře, měli byste vědět, jakého věku se dožívá. Ježek v zajetí žije zhruba 4 až 6 let.

Ježek, jak již jeho název napovídá, nedorůstá velikosti našich běžných druhů, tedy ježka západního či východního. Dorůstá velikosti cca 18 až 24 cm a váží okolo půl kila, mezi 300 a 750 g. Dalším rozdílem od ježků, které najdeme ve volně přírodě je fakt, že „ mini“ ježek v zimě nehibernuje, tedy neukládá se do zimního spánku.

Ježka můžete chovat v kleci pro králíka. Velikost boxu by neměla být menší než 90×40×30 cm. V boxu potřebuje domeček. Naopak nepotřebuje zářivku ani žárovku k ohřívání. Běžná pokojová teplota, tedy cca 22–26 °C, je pro ježka ideální.

Protože ježek se neživí jablky ani jiným ovocem, a je hmyzožravec, můžeme ho krmit hmyzem, třeba červy a cvrčky, nebo vařeným masem či vajíčkem. Nepohrdne ani krmivem pro kočky.

Ježek není zcela vhodný pro alergiky a astmatiky. Možná větší problém než se srstí ježka mohou mít alergici s jeho podestýlkou.

Ježkům nedorůstají zuby, nemusí si je tedy ani obrušovat. Nevhodná strava může způsobit kaz, zánět dásní nebo i vypadnutí zubů.

Starat se musíme i o drápky. Zastřiháváme je, aby nepřerostli a nevadily ježkům při chůzi. Ježci mají 4 prsty na zadních a 5 prstů na předních nohou.

Na rozdíl třeba od fretek, nemají ježci (samci ani samice) pachové žlázy ani výrazněji zapáchající moč.

jezek jako domaci mazlicek

Chcete ježky množit?

Pohlavní dospělosti dosahuje asi ve dvou měsících, pro první zabřeznutí se doporučuje v rozmezí 6–12 měsíců. Ovulace je u samičky vyvolána přítomností samce. Březost trvá asi 35 dní, po kterých se rodí se většinou 2 až 6 mláďat. Rodit samičky mohou jednou či dvakrát do roka. Více vrhů by samici příliš vyčerpalo a mělo špatný vliv na její zdravotní stav. Samička mláďata kojí 6 až 7 týdnů. Jestli máte doma samečka nebo samičku poznáte snadno, podle penisu na bříšku samečka.

Co jste možná nevěděli

Ježka dělají ježkem bodliny.  Těch je zhruba 5 000 až 7 000 a tvoří asi 35 % ježčí váhy. Bodliny jsou na koncích zúžené a překvapivě lehké. V případě pádu fungují jako tlumiče. Uprostřed na vršku hlavy mají všichni ježci holý pruh bez bodlin. Mláďata několikrát bodliny vymění a vypadnuté bodliny jsou nahrazovány novými i v průběhu celého života ježka. Během tohoto procesu se může ježek škrábat a být nevrlý.

I když mají tito ježci 36 až 44 poměrně ostrých zubů, obvykle je při hněvu nepoužívají a spokojí se se stočením do klubíčka. Další, ne již tak pasivní obrannou reakcí je „nadskakování“ , kdy se ježek snaží nepřítele napřímenými bodlinami popíchat. Dále se při nervozitě na čele vytvoří tzv. brázda, kdy se kůže přetáhne přes oči.

U některých jedinců se může objevit jakási bradavička na spodní čelisti, ze které obvykle vyrůstá pár delších chloupků.

africky trpaslici jezek

Ježek má mnohem lepší sluch a čich než zrak

A jedna rada na závěr. Ježka bereme současně do obou rukou ze stran. Dlaně mu opatrně vsuneme pod bříško a palci ho shora opatrně přidržujeme. Nelekejte se, když ježek zkusí naježení, aby jste ho opět položili.

Velikosti ježků. Pozor, špatně živený nebo obézní ježek je něco jiného.

  • Mini linie – váha v dospělosti okolo 300 g.
  • Medium linie – ježci váhy asi 350–500 g.
  • Jumbo linie – váha více než 500 g.

 

trpaslici jezek africky

Autor fotografií: Kateřina Bíbrlíková photography

Komentáře k článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*
*

Nenalezeny žádné komentáře, buďte první, kdo článek okomentuje.

Kategorie
<<Pro 2022>>
PÚSČPSN
28 29 30 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1
události
Odběr novinek

Přihlášením vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů.

TOPlist