Internetový hobby magazín

Menu

Zvířata

Nejnovější články

Jepice

Úno 1320 Autor: Dana Peštová

Epeorus assimilisV České republice naštěstí nedostatkem vody netrpíme, někdy spíš naopak. O vodní plochy se ale dělíme s mnoha živočichy a rostlinami. Všimli jste si někdy těch drobných obyvatel potoků, řek a rybníků? Teď nemáme na mysli rybí osádku, ale larvy hmyzu. Některé by vás možná polekaly, jiné mají jistý druh půvabu.

V dnešním článku se blíž seznámíme s jepicemi, o kterých většina lidí s výjimkou třeba rybářů, které baví muškaření, moc neví. Jepice najdeme ve stojatých, ale především v tekoucích vodách, od pramenných stružek, které jsou příliš mělké pro rybí populaci, přes pstruhové potůčky a potoky po mohutné nížinné řeky.

Drobní okřídlení dospělci jepic žijí jen několik hodin, nepřijímají potravu a jejich úkol je jediný a prostý – rozmnožit se. To život larev ve vodním prostředí je mnohem delší. Larvy tvoří významnou složku bentosu a jsou důležitým potravním zdrojem větších živočichů.

Jak poznáme larvu jepice?

První instary jsou pouze několik milimetrů velké a snadno uniknou naší pozornosti. Vyšší instary před tím než navždy opustí vodu, jsou velké více než centimetr. Přesto jste je pravděpodobně ve vodě neviděli, protože většinu času tráví ve dně, kde je mnohem nižší proudění vody a dostatek potravy.

jepice Baetis alpinusLarvy jepic mají válcovité tělo. Nejvíce zploštělé jsou jepice čeledi Heptagenidae. Mezi poměrně běžné druhy patří jepice potoční (Ecdyonorus venosus), která má podobně jako jiné druhy tohoto rodu přední část zad protaženu v „křidélka“. Mezi další zástupce patří Heptagenia sulphurea, která je výrazně pruhovaná a snáší i toky s mírným organickým znečištěním, Rhitrogena semicolorata, která není tolik zploštělá jako jiné rody této čeledi nebo Epeorus assimilis, který má na rozdíl od jiných larev jepic jen dva štěty. Zploštělý tvar těla těmto jepicím umožňuje snášet rychlejší proudění vody a najdeme je proto na kamenech v bystřinkách horských a podhorských čistých potoků. Všechny larvy mají tři páry silných nohou zakončených drápkem a většinou i tři obrvené štěty na zadečku a tracheální žábry v podobě lístečků nebo lupínků po stranách těla. U nás se vyskytují ještě zástupci čeledi baetidae, caenidae, leptophlebidae, potamantidae a ephemeridae.

A čím se takhle malý hmyz živí? Larvy požírají organický detritus, nárosty rozsivek a dalších řas, a najdou se mezi nimi i predátoři lovící drobné živočichy.

Komentáře k článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*
*

Nenalezeny žádné komentáře, buďte první, kdo článek okomentuje.

Kategorie
<<Čvc 2023>>
PÚSČPSN
26 27 28 29 30 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6
události
Odběr novinek

Přihlášením vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů.

TOPlist