Internetový hobby magazín

Menu

Zahrada

Nejnovější články

Jemně ostrá chuť kerblíku

Čvn 1306 Autor: Aneta Skotníková

kerblikPokud máte rádi petrželku nebo anýz, tak jistě i kerblík bude vaší oblíbenou příměsí do pokrmů. Ať už do polévek, omáček, salátů, brambor, mléčných výrobků, vajíček, másla nebo ho můžete připravit jako zelí či špenát. Jídlu dokáže přidat na atraktivnosti pouhým ozdobením.

Pochází z jižní Evropy, Kavkazu a západní Asie. Odtud se pak šířil dále do Evropy. Dnes je oblíbenou bylinkou v kuchyních celého světa.

Kerblík třebule (Anthriscus cerefolium) je dvouletá bylina, která se od petrželky liší ve své jemnější chuti, světlejší zelené barvě a od června do srpna drobnými bílými kvítky. Sklízíme ho však ještě před rozkvětem. Mladé listy chutnají nejlépe. Do pokrmů se přidává až po tepelné úpravě. Dorůstá až 70 cm.

Pěstujeme kerblík

Pokud i vy chcete mít kerblík neustále k dispozici, není nic jednoduššího, než se stát jeho pěstitelem. Na výběr máte z hladkých nebo kadeřavých listů, které ale chutnají stejně. Je to nenáročná rostlina, kterou můžeme vysadit prakticky kdykoliv do květináče a mít ho tak vždy po ruce. Dařit se mu může na parapetu v chladnější místnosti nebo na balkoně. Pokud teploty neklesají pod 7 °C, můžeme ho vysadit na zahradě nejlépe do polostínu a vlhčí půdy do hloubky 0,5 cm.

Na přímém slunci ztrácí chuť. S jeho aromatickou vůní můžete bojovat proti slimákům a mšicím. Pokud tuto bylinu zasadíte například mezi saláty, nezvané hosty zaručeně odradí. Dozrává už po šesti týdnech, proto je vhodné ho alespoň jednou za 14 dní znovu vysadit. Důležité je, ho pravidelně zalévat a neustále zastřihávat, aby se tvořily další listy. Když nám rostlina vykvete, vytvoří se tak semena pro další výsadbu. Klíčivá jsou jen jeden rok. Pokud nechceme, aby se nám libovolně rozséval, květy odstřiháváme. Kerblík pěstujeme jako jednoletou rostlinu. Nejlépe jeho chuť uchováme ve zmrazené podobě. Po rozmrazení chutná jako čerstvý.

Nejen, že je to bylina chutná, ale také zdravá

Obsahuje vitamin C, karotin, železo, hořčík a další. Má močopudné účinky, užívá se při dietě, žaludečních problémech a vysokém krevním tlaku. Ať už v čerstvé nebo usušené podobě v jídle nebo ve formě čaje. Koupel pomáhá při astmatu, bronchitidě, problémech s prokrvením končetin nebo při bolestech kloubů. Těsně před rozkvětem mají listy vysokou koncentraci éterického oleje isoanetholu. Příbuzným druhem kerblíku třebule je kerblík lesní, který se ale nekonzumuje.

Naši předci kerblík hojně využívali. Postupně, ale z našich jídelníčků vymizel, cože je nesmírná škoda. Proto pokud chceme, aby byly naše pokrmy pestřejší a my zdravější, tato bylina je ta správná volba.

Komentáře k článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*
*

Nenalezeny žádné komentáře, buďte první, kdo článek okomentuje.

Kategorie
<<Kvě 2021>>
PÚSČPSN
26 27 28 29 30 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6
události
Odběr novinek

Přihlášením vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů.

TOPlist