Internetový hobby magazín

Menu

Zvířata

Nejnovější články

Jaké krmivo pro štěňata?

Lis 1417 Autor: Redakce

for pets granulePořizovací cena psa je tou první investicí, kterou za psa dáte a vždy je tato pořizovací cena mnohem nižší než ta, kterou za psa dáte v průběhu jeho chování. Každý majitel, který si koupí štěně je rád a pro svého pejska chce to nejlepší. A krmivo není výjimkou. Jenže v dnešní době, kdy je na trhu spoustu věcí a spoustu odlišných cen, je mnohdy velmi obtížné si najít tu správnou stravu pro psa. Hlavně když všude zasahují média a reklamy – to už pak normální člověk neví, co vybrat dřív. Pokud si kupujete psa s domněnkou, že mu budete kupovat krmivo ze supermarketů za malé peníze, tak si psa raději nepořizujte. Vyhnete se tak dalším velkým nákladům za veterináře a případné léčby. Pokud do psa můžete a chcete trochu víc investovat, určitě se vám to vrátí. Pozor musíte dávat na složení krmiva (je napsáno na zadní straně) a na nutriční hodnoty.

sibirsky husky steneČasto si majitelé pletou denní krmnou dávku – někteří si spletou dekagramy s gramy a pak je štěně podviživené – nebo krmnou dávku na den podávají psovi 4x denně místo toho, aby ji psovi rozdělili. Velký pozor musíte také dávat na průjem štěněte. Pokud jím štěně trpí, je dost možné, že ho překrmujete. Proto je dobré snížit krmnou dávku a vše by se mělo napravit. Obvykle se doporučuje 200-400 g krmiva na 10 kg štěněte. Pro štěňata je také velmi dobré zvolit stravu, která má zvýšený obsah vlákniny. Každý pes má jiný metabolismus, tudíž 2 psi stejného věku, plemene a váhy mohou mít odlišnou krmnou dávku. Zde je prostě všechna práce na vás a jen vy můžete vědět, jakou krmnou dávku váš pes potřebuje. Na krmnou dávku má vliv také jeho aktivita, které je za den vystaveno. Krmnou dávku přizpůsobujte štěněti podle toho, kolik váží a řiďte se pokyny na obalu. Informace na obalu by měly být jen informační. Musíte psa zkrátka kontrolovat, jestli roste tak, jak má a velmi důležité je sledovat jeho stolici. Krmnou dávku můžete určovat i podle stolice a neřiďte se až tak striktně informacemi na obalu. Určení krmné dávky je prostě na vás a na vašem štěněti.

stene krmeniPokud chcete krmit štěně, tak vždy jen krmivem, které je pro ně určené. Na obalu krmiva vždy najdete označení „Puppy“. Zvlášť se pak vyrábí i krmivo pro štěňata malých plemen, středních plemen, velkých a obřích plemen. Některé známé značky dokonce prodávají krmivo určené pro konkrétní plemeno (např. pro labradory, teriéry apod.). Dřív se do krmení psům přidávali různé vitamínové doplňky. Příkladem jsou třeba vápník, rybí olej či kloubní preparáty. Jelikož dnešní krmiva tyto doplňky už obsahují, je velkou chybou do stravy psa ještě něco přidávat. Někteří majitelé to tak stále dělají a je to jen na úkor vašeho pejska. Není tedy nutné psovi do stravy nic přidávat. Mohli byste mu tím více uškodit než přilepšit. Vápník funguje tak, že se vstřebává s ideálním poměrem fosforu. Pokud psovi přidáte do jídla třeba tvaroh, tak narušíte onen poměr, který je důležitý pro dobré dopravení živin do těla. Naopak je to tehdy, když dáte psovi do jídla více masa. Tím pádem je více fosforu než vápníku a opět to není pro psa dobré.

Jak často štěně krmit?

voda pesTechnika krmení hraje velmi důležitou roli. Psovi musíme dávat také dostatek pitné vody – ČERSTVÉ. Není dobré psovi dát ráno vodu, a pokud ji nevypije, tak mu ji tam nechat. Voda už není čerstvá a psovi prostě nemusí chutnat, tak ji nebude pít. Vodu je dobré měnit alespoň 3x denně, klidně i víckrát. Štěňata se začínají přikrmovat zhruba od 3. – 4. týdne. V této době ho krmíme 4 – 5 krát denně, dle potřeby. Pokud má štěně 3 – 5 měsíců, frekvenci snížíme na 3 – 4 krmení za den. Pak po 6. měsíci dávku snížíme na 3 krát za den. V 8. – 10. měsíci psa můžeme krmit už jen 2 krát denně. Samozřejmě u velkých plemen je to opět jinak. Velká plemena dospívají později, proto je 2 krát denně krmíme až od 1,5 – 2 let. Někdy se velká plemena krmí celý život 3 krát denně, aby dosáhli potřebné energetické hodnoty.

Je velmi dobré si psa naučit, aby jedl jen 5 – 10 minut, pak mu misku sklidíte, aby se v jídle nepřehraboval a nevybíral si. Pak si zvykne a dokonce si bude pamatovat, kdy dostane svoje krmení. Po jídle psa nechte trávit a zbytečně si s ním hned nehrajte nebo ho nenechte běhat. Mohlo by mu být totiž špatně. Vy když dojíte, také nejdete hned sportovat, protože víte, že by vám to neudělalo dobře. No a podobně je to i u psů.

Proč je lepší kvalitní krmivo? V prvních měsících života krmivo zajišťuje dobrý vývoj kosterní soustavy každého štěněte.

  1. Krmivo obsahuje zdroje DHA a omega mastných kyselin například z lososového oleje apod.
  2. Antioxidanty, které krmivo obsahuje, posilují a chrání imunitní systém, antistresově působí při růstu a také při nabírání nových zkušeností.
  3. Velikost granulí je většinou přizpůsobena krmení štěňat tak, aby pro ně nebyly granule příliš velké a mohli je snadno rozkousat.
  4. Kvalitní krmivo má vybalancovaný obsah minerálních látek, aminokyselin a vitamínů. Proto strava už nepotřebuje žádné další přídavky, co se týče vitamínů apod.
  5. Když štěně přechází z mateřské výživy na pevnou stravu, potřebuje k tomu různé extrakty z bylin a psyllium, což tato krmiva obsahují. Díky nim nemá štěně podrážděný žaludek z jiné stravy.
  6. Složení, které krmivo má dokáže pokrýt zvýšenou energetickou potřebu u kojících a březích fen.

Rehydratace krmiva

Rehydrataci umožňuje kvalitní granule, které mají dobré složení. Zvlhčené granulu štěňata přijímají lépe než ty suché, hlavně po přechodu z mateřské stravy. Granule získávají lepší chuť a výraznější vůni po namočení. Každému štěněti více chutná měkká nabobtnaná granulka než obyčejná suchá. A jak na to? Porci granulek, kterou psovi normálně dáváte, zalijte menším množstvím teplé vody (ne horké) a poté nechte cca 15 minut odstát, aby granule hezky změkli a nasáli trochu vody. Psovi granule podávejte ještě teplé, a co mu zbyde a nedojí, to mu rozhodně vezměte, protože v rozmočených granulích se lépe množí bakterie, což by psovi mohlo uškodit. Nejdůležitějším pravidlem je, že granule nikdy nesmíte máčet podruhé! Za 1. by byly až příliš rozmočené a za 2. by v granulích bylo příliš bakterií. Takže jednou a dost. Zdraví psa je přece důležitější.

Co je u krmiv velmi důležité?

Pokud máte doma štěně velkého plemena, měli byste dávat pozor na obsah glukosaminu a chondroitimu v krmivu. To jsou totiž velmi důležité látky pro dokonalou stavbu kloubní tkáně. Aktivní štěně jakéhokoliv plemene potřebuje přesně vyváženou stravu ke svému vývinu. Do téhle stravy by se proto měly řadit tyto suroviny: minerální látky, sacharidy, tuky, vitamíny a proteiny. Zdravý vývoj pak dává základ pro zbytek života psa. Proto je velmi dobré na kvalitě krmiva nešetřit – váš pes si to určitě zaslouží. Co štěněti zavčas nedodáte, už není možné později dohnat.

Doporučená granulovaná krmiva s ohledem na cenu/kvalitu

Brit Care Puppy All Breed Lamb and Ricebrit cena

Krmivo je vhodné pro malá a střední plemena. Je hypoalergenní a vhodné pro štěňata od 4. týdne do 12. měsíce. Velmi vhodné pro kojící a březí feny. Podporuje také správný růst kostry, kloubů i zubů. Nejvhodnější je pro tato plemena – chrt, dalmatin, mops, čivava, kolie, pudl, beagle, teriér, kokršpaněl nebo jezevčík.

Acana Dog Puppy Large Breed

Tato krmiva mají až 60% masa. Mezi druhy použitého masa patří například jehněčí, kuřecí nebo losos. Suroviny patří mezi velmi kvalitní. Původem jsou z kanadských farem. Granule neobsahují lepek, kukuřici ani pšenici. Díky obsahu vařené rýže nad parou obsahují méně sacharidů. Vhodné pro psy větších plemen.

Purina Pro Plan Puppy Large Robust

Krmivo opět obsahuje rýži a velmi kvalitní maso. Je vhodné pro velká plemena. Štěňatům poskytuje kompletní ochranu. Speciální kombinace L-karnitinu a vyvážené hladiny bílkoviny a tuků napomáhá udržovat štíhlou kondici štěněte. Pomáhá psům vybudovat silný imunitní systém, zdravou kůži a srst. Pomáhá psovi regulovat ukládání tuku. Mějte na paměti, že nevhodně zvolená strava pro vaše štěně může mít za následek zdravotní problémy v budoucnu.

Komentáře k článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*
*

Nenalezeny žádné komentáře, buďte první, kdo článek okomentuje.

Kategorie
<<Pro 2018>>
PÚSČPSN
26 27 28 29 30 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6
události
Odběr novinek

Přihlášením vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů.

TOPlist