Internetový hobby magazín

Menu

Dům

Nejnovější články

Jaké dřevo vybrat do designového krbu

Pro 1612 Autor: Redakce

Zima je v plném proudu a společně s ní už je v plném proudu i topná sezóna. Máte doma krásný krb, ale stále váháte s jeho zatopením, protože vlastně nevíte, jaké dřevo vybrat, jako to nejvhodnější? V tom případě jste tu dnes správně, čtěte dál a určitě se dozvíte mnoho užitečných informací.

drevo-do-krbu

Proč je důležité vybrat správné palivo?

Výkon vašeho krbu totiž správně zvolené dřevo nepochybně ovlivní. Naprostá většina krbů, které se používají v domácnostech, jsou navrženy na spalování dřeva, či dřevěných briket. Možná jste si mysleli, že je v zásadě jedno, jaké dřevo či brikety do krbu použijete. V tom případě jste ale na velkém omylu. Kvalitní dřevo totiž dokáže domácnost mnohem lépe vytopit, ale dokáže vám ušetřit i spoustu času.

Vždy používejte dřevo dostatečně vyschlé!

drevo do krbu stipaneV případě, že použijete do krbu byť i mírně navlhlé dřevo, výrazně snížíte výhřevnost krbu, protože velká část tepla bude spotřebována k odpařování vody. Mimo to, dřevo navlhlé má poměrně vysokou kouřivost a obsahuje velké množství dehtu. Ve zkratce lze říct, že za dostatečně proschlé dřevo se považuje takové, které bylo pokáceno a naštípáno minimálně před rokem.

Jaký druh dřeva je tedy nejlepší?

Obecně lze říct, že je vždy lepší používat hlavně tvrdé dřevo, mezi které patří například dub, buk, jasan, habr či dřevo z ovocných stromů. Jde o dřevo, které vydrží hořet po dlouhou dobu a tvoří žhavé uhlíky, ze kterých následně teplo může sálat i po několik hodin.

 • Buk, jasan: Tyto dřeviny se považují pro účely topení v krbech jako ty nejvhodnější. Patří mezi dřevo, které se opravdu lehce zapaluje, dokáže hořet po dlouhou dobu a navíc poměrně rychle vysychá. Poté, co je tato dřevina pokácena a naštípána se musí co nejrychleji uskladnit na krytém místě, protože má tendenci rychle zahnívat.
 • Dub: Tato dřevina naopak patří mezi ty nejznámější a nejpoužívanější. Opravdu velice pomalu hoří a vydává velmi příjemné teplo. Ovšem příprava tohoto dřeva je poměrně náročná. Po jeho pokácení se musí nejprve 2 roky skladovat venku, kde ho dešťová voda zbaví obsahu tříslovin. Následně se může přesunout na místo chráněné, kde se musí nechat schnout přibližně další dva roky.
 • Habr a ovocné strom: Jedná se o velmi kvalitní, ale bohužel také vzácná dřeva. Plameny z tohoto dřeva jsou na pohled atraktivní a pokojné. Uhlíky, které se následně vytváří, jsou zářivé a dokáží dlouhou dobu produkovat teplo.

Jakému dřevu se naopak vyhnout?

Naprosto nevhodnou dřevinou pro topení ve vašem krbu jsou obecně měkké dřeviny, mezi které se například řadí smrk, borovice, lípa, jedle či modřín. Při používání těchto dřevin se bohužel moc neohřejeme, ale navíc riskujeme zničení svých krbových kamen. Mezi další věci, kterým bychom se rozhodně měli vyvarovat, patří spalování dřevotřísky, palet, železničních pražců, překližky. V první řadě při spalování těchto materiálů vzniká velké množství nebezpečných toxických látek a v neposlední řadě nám tento typ paliva velmi nepříjemně znečistí komín a celé topeniště.

drevo do krbu vysusene

Jak jsou na tom dřevěné brikety?

V případě, že nemáte k dispozici dostatek dřeva, můžete bez obav použít i dobře dostupné brikety. Vždy si však musíte ověřit pár informací. Tou výchozí surovinou pro výrobu dřevěných briket jsou pouze dřevěné piliny. Při nákupu briket je tedy dobré si předem ověřit, zda neobsahují nějaké znečišťující látky. Tuto informaci bychom vždy měli dostat přímo na balení briket.

drevene brikety do krbu

Komentáře k článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*
*

2 reakce na Jaké dřevo vybrat do designového krbu
 • Jan 1.3.2020 (13:10)

  Je modrin vhodny do krbovych kamen dela saze nebo ne hori i vhky

  • Redakce 3.3.2020 (18:22)

   Dobrý den, modřínové dřevo není moc vhodné, navíc pokud není suché, tak je to úplně nevhodné.

Kategorie
<<Dub 2024>>
PÚSČPSN
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5
události
Odběr novinek

Přihlášením vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů.

TOPlist