Internetový hobby magazín

Menu

Zahrada

Nejnovější články

Jaká práce na zahradě na nás čeká v říjnu?

Říj 1801 Autor: Redakce

Říjen je již ve znamení podzimu, ale to rozhodně neznamená, že nás v říjnu nemohou potěšit příjemné, hřejivé, sluneční paprsky. Výhodou je, že v říjnu nám již nebude teplo a tak se můžeme směle pustit do práce, která na nás na zahradě čeká. Velkou část práce jste již odvedli v září a tak již nyní nebudete mít tak napilno.

podzimni prace na zahrade

Poslední možnost ke sklizení úrody

Pokud jste ještě v září čekali, až dozrají poslední hrušky a jablka, nyní nastal čas opravdu všechnu úrodu sklidit. Pokud tak neučiníte, riskujete, že vám úrodu zničí první přicházející mrazíky. Pokud toto ovoce sklidíte opravdu pečlivě a nebudou na něm žádné známky otlučení, můžete je uskladnit na chladnějším místě a tak vám naprosto bez problémů vydrží až do jara. V tomto měsíci můžete také sklízet dýně, šípky či aronie.

sklizen jablek

Čas na výsadbu okrasných cibulovin

V říjnu nastává ten pravý čas na výsadbu okrasných květin. Proto neváhejte a vysaďte nádherné tulipány, hyacinty nebo kosatce. Vaše zahrada tak bude dozajista nádherná! Pokud jste v září zapomněli zasadit narcisy, nesmutněte. Pokud je počátkem října příznivé počasí, můžete výsadbu provést na poslední chvíli i v tuto dobu. V říjnu je také čas na výsadbu ozdoby každé zahrady a to růží. Rozhodně se nebojte využít různé druhy růží. V zahradě to bude vypadat opravdu nepřekonatelně.

vysadva

Zahajte výsadbu okrasných a ovocných stromů

V říjnu můžete vysadit téměř všechny ovocné stromy. Na jaro raději však nechte broskve. Ty jsou totiž poměrně choulostivé a zimu by nejspíše nepřečkaly. Zasadit také můžete okrasné dřeviny, ale rozhodně se nemusíte v tuto dobu bát zasadit i maliny, rybíz, angrešt, nebo ostružiny. Nezapomínejte ale na to, že i podzim může být chudý na srážky a proto bude třeba zahrádku občas zalít.

Co dělat s trávníkem?

I tráva se již pomalu připravuje na zimu, ale to neznamená, že jí již v říjnu nemusíme poskytnout žádnou péči. Trávník občas ještě posekejte, ale před zimou ho ponechejte o trochu delší. Přibližně v polovině měsíce října trávník posekejte naposled. Trávník je lepší ponechat delší, aby ho nepoškodily pomalu přicházející mrazíky.

Schovejte květiny i bylinky

Pokud venku pěstujete bazalku, rozhodně jí nezapomeňte schovat. Bazalka je na nízkou teplotu velmi citlivá a rychle by zmrzla. Pokud na zahradě pěstujete jiřinky, rozhodně je nezapomeňte vyndat a uložit. Jiřinky také patří mezi velmi choulostivé rostliny a zimu by venku rozhodně nezvládli.

Jak je to s hrozny vinné révy?

V říjnu by již mělo být dozrálé i vaše víno a proto nadešel čas jeho sklizně. I z menšího množství vína si můžete zkusit vyrobit domácí burčák, kterým rozhodně potěšíte své blízké. Říjen je také měsícem sklizně pozdních moštových odrůd.

vinna reva na podzim

 

Komentáře k článku

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

*
*

Nenalezeny žádné komentáře, buďte první, kdo článek okomentuje.

Kategorie
<<Říj 2020>>
PÚSČPSN
28 29 30 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1
události
Spolupracujeme:
Odběr novinek


Přihlášením vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů.

TOPlist