Internetový hobby magazín

Menu

Zahrada

Nejnovější články

Jak založit zeleninové záhony? Návod pro začátečníky

Dub 1414 Autor: Aneta Skotníková

Asi každý majitel zahrádky věnuje pár metrů čtverečních záhonkům, kde si pěstuje nejen květiny, ale i zeleninu, kterou pak může dlouhé měsíce konzumovat a nemusí tak být závislý na, často chemicky upravované, zelenině z obchodů. Pojďme si přiblížit jak takový záhonek vytvořit.

Nejprve je důležité umístění celého záhonu. Ideální je stanoviště, které je chráněno před větrem a zimou. Toho můžete docílit vysázením živého plotu kolem záhonu. Pozor bychom si měli dávat na tzv. mrazovou kotlinu, kam se může stahovat mráz. Tomu zabráníme tak, že dáme přednost stanovišti, kam svítí slunce a je lehce vyvýšeno.

puda phDůležitým bodem je příprava půdy. Na pěstování zeleniny je nejvhodnější hlinitopísčitá půda. Otestovat si ji můžete sami. Vezměte hrst hlíny do rukou, stiskněte v pěst, hlína by vám neměla vytvořit váleček, který by držel pohromadě. A co dělat, když půda nevyhovuje? Pokud je půda těžká, nepropustná, přidáme a promícháme s pískem. Při opačném problému, tedy při písčité půdě, prosejeme kompost a přidáme do půdy.

Před samotným sázením si musíme záhon upravit

holinky na zahraduNejprve odstraníme plevel, okopáním a zrytím. Před samotným rytím, pokud jsme tak neudělali na podzim, vyhnojíme záhon. Nejideálnější je koňský. Ihned po aplikaci pečlivě zapravíme do půdy, aby nám neunikl čpavek, který v půdě potřebujeme. Napomáhá rozkladu organických látek. Zryjeme tedy do půdy nejlépe na hloubku rýče. Při rytí první brázdu hodíme za sebe a dále už jen obracíme. Záhon shrabeme do perfektní roviny, aby se nám voda nesplavovala do prohlubní. Po obvodu záhonů můžeme vsadit betonové obrubníky.

Důležité také je rozdělit záhony na části, tedy na menší záhonky. Při sklízení, ale i při okopávání, přihnojování, tak budeme mít lepší přístup. Jako cestičky nám mohou posloužit dlaždice, prkna nebo jen vyšlapaná hlína.

Dostáváme se k samotnému setí. Každá zelenina má dána rozměry řádku, ale existují i semena, která jsou spojena fólií, která se pak v zemi sama rozpustí a budeme tak mít zeleninu v pravidelných rozestupech.

Představme si výsadbu ředkviček. Při sázení klasických semínek použijeme kolík, kdy se vyryjeme linii asi 2cm hlubokou, do ní pak po celé délce nasypeme semínka. Řádek pak přehrneme hlínou a zlehka zatlačíme. Dobré je, označit si například drátkem či klacíkem, kde se řádek nachází, abychom věděli, co je plevel a co ředkvička. Poté zalijeme. Při klíčení nesmí být hlína příliš přemokřená.

Dobré je ještě zmínit fóliování

sklenik podzim uklidK čemu je vlastně dobré? Je třeba chránit vysázenou zeleninu proti jarním mrazíkům a škůdcům. Použijeme speciální fólii pro zeleninové záhony. Má otvory, aby se větralo a mohlo se i přes fólii zalévat. Můžeme si vybrat mezi fólii propustnou pro světlo, polopropustnou a černou vhodnou pro vybělování zeleniny nebo např. pro jahody. Fólie užíváme pro vysetou zeleninu. Pro rostlinky odjímané ze skleníku či pařenišť, fólii užívat už nemusíme, protože by neměly hrozit mrazíky. Fólie by měla být na záhonu volně, aby rostoucí rostliny měly prostor. Připevnit ji můžeme na koncích prkny nebo tyčemi, ale estetičtější varianta je vyhloubení jamek po okrajích záhonů, umístění konců fólie do nich a zaházení zeminou. Sundáváme ji, pokud už nejsou mrazíky.

Teď už se jen můžete těšit, co vám vaše úsilí přinese dobrého. Pamatujte, že zelenina by se neměla sklízet ráno, protože obsahuje nejvíce dusíku.

Komentáře k článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*
*

Nenalezeny žádné komentáře, buďte první, kdo článek okomentuje.

Odběr novinek

Přihlášením vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů.

TOPlist