Internetový hobby magazín

Menu

Dům

Nejnovější články

Jak zabezpečit dům v pěti krocích?

Kvě 1707 Autor: Komerční sdělení

Statistiky vloupání nejsou naneštěstí příliš pozitivní. Jen v průběhu minulého roku Policie ČR eviduje více než 7000 vloupání do rodinných domů. Z tak vysokého čísla lze odvodit, že zabezpečení domu není nic, co by se mělo podceňovat a na čem je možné šetřit. Jak váš dům vhodně ochránit a jakých způsobů zabezpečení využít se dozvíte v následujícím článku.

jak zabezpecit dum

1.   Prevence proti vykradení

Mechanickému zabezpečení domu se bude tento článek věnovat v dalších bodech, neméně důležitá je ovšem prevence proti vykradení. Především při odjezdu na dovolenou, nebo delší nepřítomnosti, zde najdete několik tipů, jak minimalizovat riziko vykradení.

  • Před odchodem se vždy ujistěte, že jste uzavřeli všechna okna i dveře. Zloději často vstupy namátkou zkouší a spoléhají na nepozornost nepřítomných majitelů.
  • V případě delší nepřítomnosti požádejte sousedy o kontrolu domu. Domluvte se s nimi, že budou dávat pozor také na to, jestli nejsou například porušené vstupní dveře a každou podezřelou aktivitu vám ohlásí.
  • Simulujte přítomnost v domě. Pokud odjíždíte na delší dobu, je vhodné využít spínač světla, který v pravidelných intervalech rozsvítí a zloděje odradí.
  • Zařiďte si vybírání poštovní schránky, právě plná schránka bývá častým signálem pro zloděje.
  • Nepiště veřejně, kam a na jak dlouho odjíždíte. Můžete se divit, ale taková informace se snadno dostane k někomu, kdo dává zlodějům tipy za úplatu. Pokud si nemůžete pomoci, rozhodně si změňte na Facebooku nastavení a informace sdílejte pouze v okruhu svých nejvěrnějších přátel.
  • V domě chytře ukryjte cennosti, pokud nevlastníte trezor, alespoň popřemýšlejte, jaké místo zloděje napadne až v poslední řadě.

Zajímavost: Víte že z celkových 6895 případů vloupání za rok 2015 je 3768 vykradených rodinných domů? Policie pak má čtvrtinovou úspěšnost při objasňování.

jak zabezpecit dum

     2. Zabezpečení dveří

Vstupní dveře jsou nejslabším článkem v zabezpečení domu a také nejčastějším místem vniknutí zlodějů. Na trhu s bezpečnostními dveřmi je mnoho výrobců, mnoho výrobků a kvalita často není dostatečná. Při výběru bezpečnostních dveří je proto třeba řídit se několika důležitými faktory. Jak tedy vybrat dveře, které nejlépe ochrání váš majetek?

Výběr bezpečností třídy dveří

Většina pojišťoven vyžaduje ve svých podmínkách u pojištění domácnosti proti krádeži zabezpečení dveřmi 3. a 4. bezpečnostní třídy. Pokud nedodržíte úroveň zabezpečení, porušujete pojistné podmínky. Některé pojišťovny navíc nabízejí různé bonusy a slevy při ještě vyšší úrovni zabezpečení.

Bezpečnostní prvky jako dveře, mříže, zámky, zámkové vložky, kování a jiné mají podle norem ČSN EN 1627 až ČSN EN 1630 vždy označení takzvané bezpečnostní třídy, respektive jsou do jedné z nich zařazeny. Bezpečnostních tříd je celkem šest:

  • RC1 (k zabezpečení méně rizikových objektů)
  • RC2 (k zabezpečení méně rizikových objektů)
  • RC3 (odolávají méně zkušeným zlodějům)
  • RC4 (k zabezpečení rizikových objektů)
  • RC5 (vysoký stupeň ochrany, kvality trezoru)
  • RC6 (vysoký stupeň ochrany, kvality trezoru)

Výběr materiálu dveří

Možnosti použitých materiálů jsou velmi rozmanité. Raději než dřevěné, nebo překližkové materiály volte s ohledem na bezpečnost dveře z pozinkovaného plechu a s pevným ocelovým jádrem. Překonání plechu je mnohem obtížnější a díky možnosti nalepení fólie s požadovaným dekorem se nemusíte obávat nehezkého vzhledu.

Bezpečnostní prvky dveří

Pro zamykání dveří je optimální rozvorovým systémem, který je propojen s čepy, v nejlepším případě s nimi tvoří jeden nerozebíratelný celek. Ideální vložka je  cylindrická, která odolá odvrtání a vyhmatání planžetou. Důležitá je také bezpečnostní třída vložky, která by měla vždy odpovídat třídě zabezpečení samotných dveří a zárubně, případně může být i vyšší třídy. Mezi další bezpečnostní prvky patří pevný ocelový skelet dveří, jistící čepy a také kvalitní kování s větším počtem bezpečnostních bodů.

Kvalitní zárubně dveří

S novými dveřmi nikdy nezapomínejte na nové zárubně. Zcela nezbytné je též vybetonování zárubně při její výměně a velmi odolné je kotvení zárubní rámovými hmoždinkami. Pouhé osazení bezpečnostních dveří do staré zárubně je nedostatečné a zbytečné, při použití hrubé síly zloděj vyrazí i sebelepší dveře spolu se starou zárubní.

Dostatečná izolace hluku

Zvláště pokud bydlíte v rušné ulici, dbejte na to, aby bezpečnostní dveře měly kvalitní protihlukovou vložku. Dobrá izolace hluku by měla být samozřejmostí, kterou není dobré opomíjet.

Výběr kvalitního dodavatele

Výběr kvalitního dodavatele je na přehlceném trhu základem. Prověřte, zda má dodavatel dveří potřebné certifikáty, zda má zastoupení ve více městech a možnosti záručního i pozáručního servisu. Zajímat by vás mělo kromě kvality dveří i jejich rychlé dodání a profesionální instalace.

Tip: Víte, že moderní bezpečnostní dveře mohou komunikovat s návštěvníkem a zanechávat vám video zprávy když zrovna nejste doma? To vše dokáží SMART bezpečnostní dveře.

jak zabezpecit dum

      3. Zabezpečení oken

Okna, ale i balkónové dveře jsou dalším častým přístupem zlodějů do domu. Existují však naštěstí různé způsoby, jak svá okna zabezpečit a případným zlodějům jejich vstup značně zkomplikovat. Podívejte se na jednoduchý přehled toho, co vám pomůže okna zabezpečit.

Bezpečnostní mříže

Bezpečnostní mříže jsou tradičním způsobem, jak ochránit okna. Jsou hojně užívány v případě chat a chalup, případně přízemních bytů. Dnes je již na trhu velký výběr mříží, které okna nehyzdí, ale plní i estetickou funkci. Ovšem ne každému vyhovuje, dívat se skrze mříže ven z domu, proto jejich instalaci dobře zvažte, abyste se ve svém domě necítili jako ve vězení.

Folie do oken

Bezpečnostní folie se skvěle hodí do oken přízemních bytů, oken a prosklených dveří rodinných domů, na balkonové dveře a okna nebo do výloh obchodů. Instalací takovéto folie se zpevní celá prosklená plocha, která lépe odolává pokusům o rozbití i tlakovým vlnám. Velkou výhodou bezpečnostní fólie je především fakt, že nijak nenaruší vzhled domu a celé fasády a zároveň výrazně zvyšuje zabezpečení objektu.

Bezpečnostní folie se instalují na vnitřní stranu oken a propustnost světla se u kvalitních folií pohybuje kolem 90%.

Bezpečnostní okenice

V současné době se setkáte také s širokou nabídkou bezpečnostních okenic, které jsou také estetickým prvkem domu. Výborně zabezpečí okna a zároveň umožňují ventilaci.Samotné okenice mohou být jednokřídlé i vícekřídlé. Bezpečnostní okenice jsou vhodné nejen pro okna, ale také pro balkónové dveře. Bývají vybaveny hned několika bezpečnostními prvky, jako je oboustranný zámek, čepy měnitelné podle výšky, samoblokující bezpečnostní zařízení a disponují vícebodovou možností uzamčení.

Žaluzie a rolety

Venkovní žaluzie a rolety nemusí být pouze ochranou proti slunci, ale i perfektní protihlukovou a tepelnopu izolací. V neposlední řadě mohou velmi účinně odradit zloděje, pro kterého se jedná o další překážku, kterou musí při svém počínání překonat. Velmi oblíbené jsou venkovní hliníkové rolety, které je možné ovládat s pomocí kliky, případně elektromotoru.

Bezpečnostní kliky a kování

Bezpečnostní kliky chrání okna před vypáčením, jsou uzamykatelné a fungují i jako dětská pojistka. Kvalitní bezpečnostní kování se zajištěním okenních rohů speciálním čepem ve tvaru písmena T také zabrání vypáčení okna. Přístup zlodějům, kteří velmi často nekvalitní kování navrtávají, se tímto způsobem zabezpečení výrazně sníží.

Každý z uvedených typů zabezpečení má svoje klady i zápory, proto je nejúčinnější jejich kombinace, kterou lze dosáhnout opravdu maximálního bezpeční.

Zajímavost: Víte že nejbezpečněji se mohou cítit majitelé domů ve Zlínském kraji? Na zhruba 110 tisíc domů zde v roce 2016 připadlo 180 vloupání. Oproti tomu v Praze je zhruba 55 tisíc rodinných domů a policisté zde za rok 2011 evidovali 491 vloupání.

jak zabezpecit dum

      4. Kamerový systém

Zabezpečení domu je v dnešní době již dostupné každému, kdo chce svůj majetek sledovat na dálku. Záznam kamer se neustále ukládá na HDD (harddisk) z kterého lze velmi jednoduše přenést do dalších zařízení.

Kamery řadíme dle použití na venkovní a vnitřní, přičemž obě tyto kamery mohou být vybaveny nočním přisvícením a pohybovými čidly.

Kamery do vnitřního prostředí

Kamery do interiéru jsou konstruovány tak, aby měly co nejmenší rozměry při zachování vysoké kvality obrazu. tyto kamery z logických důvodů nejsou odolné povětrnostním vlivům.

Kamery do vnitřního prostředí také můžeme rozdělit na obyčejné, nebo s IR reflektorem. Hlavní rozdíl je ve schopnosti pořizovat kvalitní obraz při snížených světelných podmínkách, nebo za úplné tmy. Tedy pokud chcete sledovaný prostor střežit i v noci, je vhodné právě vybrat kameru s IR reflektorem.

Kamery do venkovního prostředí

Konstrukčně podobné kamery, vybavené obalem, který je chrání od povětrnostních vlivů. Elektronické součástky jsou tak hermeticky uzavřeny a nepronikne k nim nežádoucí vlhkost, která by je mohla poškodit. Dále je konstrukce těchto kamer obecně odolnější proti mechanickému opotřebení.

Tento druh kamer lze také rozdělit na kamery obyčejné a kamery s IR reflektorem. Obyčejné kamery tedy mají jen omezenou možnost snímaní obrazu za tmy. Venkovní kamery se zabudovaným IR reflektorem jsou pak v současné době tou nejvhodnější volbou při ochraně majetku.

Samostatnou skupinou jsou otočné kamery, obvykle vybavené optickým zoomem, které umožňují ovládání směru a přiblížení. Tyto kamery jsou poměrně nákladné a vhodné pro sledování velkých otevřených prostor.

jak zabezpecit dum

      5. Domovní alarmy

Alarm do domu je dnes již poměrně běžnou záležitostí, pořizovací náklady stále klesají a na trhu jsou stále sofistikovanější zařízení. Existují dva druhy alarmu do domu – bezdrátový a drátový. Volba záleží pouze na vašich nárocích a požadavcích.

Klasický alarm

Klasický alarm je navzájem propojen kabely, kterými se přenáší napájecí napětí a veškeré informace. Drátové alarmy jsou také zpravidla levnější, než jejich bezdrátové verze, nicméně je u výpočtu ceny třeba počítat s cenou za vedenou kabeláž. Výhodou je napájení ze sítě, bez nutnosti kontroly stavu baterie a výrazně levnější komponenty.

Bezdrátový alarm

Bezdrátové alarmy mezi sebou komunikují rádiově a snímače jsou napájeny z baterií. Instalace je velmi jednoduchá, rychlá a výsledný vzhled interiéru není narušen instalačními lištami. Bezdrátová varianta vás potěší měnitelným a snadno rozšiřitelným uspořádáním a naopak vám neudělá radost potřebná údržba, která spočívá ve výměně baterií, a vyšší pořizovací cena.

Komentáře k článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*
*

Jedna reakce na Jak zabezpečit dům v pěti krocích?
Kategorie
<<Úno 2019>>
PÚSČPSN
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 1 2 3
události
Odběr novinek

Přihlášením vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů.

TOPlist