Jak správně zazimovat hlízy kan, kal, jiřin a gladioly?
Zima nám už doslova klepe na dveře a tak nastal čas připravit na to i naše okrasné květiny. Pokud jste tak ještě neučinili, je již opravdu nejvyšší čas. Výše zmiňované rostliny, by bez vaší péče zimu nepřežili a to by byla velká škoda. Nebojte, jejich zazimování rozhodně není nic složitého a jistě ho bez problémů zvládnete.
Jak zazimovat kanu?
Rostlinu pěstujeme v záhoně
Pokud kany pěstujete na zahrádce, v okrasném záhonku je třeba jednat spolu s příchodem prvních mrazíků. V takovou chvíli rostlinu vyryjeme ven ze záhonu a zeminu, která zůstala na hlízách a kořenech nechte na místě. Rozhodně jí neoprašujte a hlízy neočistěte. Poté přichází na řadu nůž, pomocí kterého odřízneme část, která se nachází přibližně 10 centimetrů nad oddenky, a následně očistěte od listů. Vyryté hlízy uložíme do tmavé místnosti ve stejném stavu, v jakém jsme je vyndali ze země. Jediné co je třeba kontrolovat je to, zda se na hlízách neobjevila plíseň. V takovém případě by bylo nutné všechny napadené hlízy ihned vyhodit.
Kana pěstovaná jako balkonová rostlina v květináči
Jestliže jste rostlinu pěstovali tímto způsobem, budete mít práci o něco jednodušší. V takovém případě totiž není nutné oddenky z truhlíku vyjímat. Postačí, pokud nadzemní část rostliny ustřihneme a celou nádobu uložíme do místnosti, ve které by se teplota měla pohybovat kolem 10 až 12 °C.
Jak zazimovat kalu?
Se zvláštní péčí začínáme ve chvíli, kdy se teploty začnou pohybovat pod 15°C. V takovou chvíli totiž její listy totiž začnou pomalu žloutnout a následně pak sesychat. To je správné období, ve kterém musíme přestat se zálivkou. Následně pak, asi v polovině října, vyjmeme hlízy ze země. Listy, které klidně můžou v tuto dobu být zelené, zastřihneme tak, aby jejich délka nepřesahovala 10 cm. Dále je nutné nechat hlízy dobře zaschnout. Tento proces nejlépe proběhne v dobře větrané, teplé a suché místnosti. Takto zaschlé hlízy je poté dobré očistit, nebojte, půjde to velmi snadno. Takto očištěné hlízy pak uskladněte na tmavém a suchém místě, ve kterém se teplota bude pohybovat kolem 5 až 10 °C. Kaly nejsou náchylné na škůdce, ale samozřejmě by se mohlo stát, že se na nich objeví mokrá hniloba. V takovém případě je očistíme, zasypeme dřevěným uhlím a necháme zaschnout. Pokud by nákaza byla opravdu široká, je lepší napadenou hlízu vyhodit.
Zazimování jiřin
Další květinou, která by zimu venku rozhodně nepřežila je jiřina. Postup jejího zazimování je jednoduchý. Nejprve s největší opatrností vyryjeme hlízy ze země a následně odstraníme jejich nadzemní části. Takto vyryté hlízy pak zbavíme zbytků zeminy a dobře osušíme. Hlízy následně uskladněte na vhodné místo. To by mělo být chladné, ale v žádném případě by v něm teplota neměla klesnout pod bod mrazu. Proto tím nejlepším místem často bývají sklepy, nevytápěné chodby či garáž.
Jak zazimovat gladiolu?
Ani tato rostlina by bez vaší pomoci zimu nepřežila. Před příchodem prvních velkých mrazíků je nutné hlízy rostliny odstranit ze země. Po jejich vyjmutí je nutné lodyhu co nejvíce zkrátit. Pokud jí ponecháte dlouhou, riskujete tak nakažení celé hlízy. Dále je nutné nechat hlízy dobře proschnout. Nejlépe uděláte, pokud je umístíte do místnosti, kde bude teplota kolem 25 °C a necháte je tam přibližně dva týdny. Poté je můžete očistit a nenásilně oddělit odumřelé části. Takto očištěné hlízy jsou připravené pro zazimování v místnosti, kde se bude teplota pohybovat kolem 5 až 8 °C. Chybu rozhodně ani neuděláte, pokud gladioly preventivně posypete fungicidem proti houbovým chorobám. I tak je ale samozřejmě pravidelně kontrolujte a nakažené hlízy případně hned vyhoďte.
Komentáře k článku
Nenalezeny žádné komentáře, buďte první, kdo článek okomentuje.