Internetový hobby magazín

Menu

Dům

Nejnovější články

Jak správně zalévat pokojovky?

Čvn 1628 Autor: Redakce

Ve svém životě stále hledáme jakousi rovnováhu s přírodou. Nejvíce sil načerpáme venku a doma si rádi vytvoříme zákoutí svěží zeleně. Košatá a správně prospívající rostlina nás potěší a zároveň může vnést do našeho obydlí i příjemnou atmosféru. Rozkvetlý květináč na okenním parapetu i dominantní květinová stěna – to všechno přispívá k útulnému prostředí v naší domácnosti. Jak se však správně postarat o to, aby zeleň působila zdravě? První zásadou při výběru je vhodné umístění, které zabezpečí optimální přísun světla. Určité typy při nedostatku slunečního svitu skomírají, jiné mají na přímém světle popálené listy.

Optimální zálivka

zalevaniNejčastější důvod předčasného odchodu rostlin je špatný postup při zalévání. Každá květina potřebuje optimální zálivku. Pokud zůstane substrát dlouhodobě mokrý, uhnijí kořeny. Neposkytneme-li dostatek vody, organismus uhyne žízní. Obvykle nedostatek vláhy pozorujeme na viditelné kondici. Svěšené listy hovoří o příliš suché zemině, naproti tomu zažloutlé konce listů svědčí o opaku. Chceme-li mít jistotu, je lepší prstem zjistit vlhkost substrátu a zaléváme pouze suché květiny. Potřeba vody je zcela individuální. Kaktusy a druhy s dužnatými listy potřebují zálivku minimální a pouze v létě, naproti tomu stále zelené rostliny zaléváme rovnoměrně po celý rok. Dalšími ovlivňujícími faktory jsou druh substrátu a bujnost listů, jejichž pomocí se voda odpařuje. Voda, kterou zaléváme, by měla být odstátá a mít pokojovou teplotu. Nikdy nepoužíváme ledovou rovnou z kohoutku.

Každá rostlina chce to své

zalivka konevNejčastějším způsobem je zalévání přímo shora do květináče. Nalitá voda se brzy vsákne do země a případný přebytek steče do spodní misky. Žádná květina by neměla dlouhodobě stát ve vodě. Pokud jsme zalili příliš, je třeba přebývající vodu vylít. Rostliny s dužnatými stonky (africká fialka, pepřinec, brambořík) mají tendenci od středu uhnívat, proto je doporučováno zalévat do misky, nechat vodu vpít a po půl hodině vodu opět vylít, aby nestály trvale v mokru. Orchideje nesnáší přelití. Pro tento typ postačí jednou týdně koupel ve vlažné vodě. Celý květináč ponoříme do mísky plné vody o pokojové teplotě. Po deseti minutách jej z vody vyjmeme a necháme asi půl hodiny okapat. Bromélie a vrisea se zalévají přímo do srdíčka listů. Tilandsie a druhy lišejníků sbírají pouze vzdušnou vlhkost, postačí mlžení rozprašovačem.

Staráme-li se o pokojovky zodpovědně a pravidelně, námi vynaložená péče se nám vrátí v podobě prospívající košaté rostliny, která nás potěší novým listem či zářivým barevným květem. Každá květinka je krásná, je-li o ni dobře postaráno a vypadá zdravě. Stane se tak vítanou ozdobou místnosti či bytu.

pokojove rostliny jaro

Komentáře k článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*
*

Nenalezeny žádné komentáře, buďte první, kdo článek okomentuje.

Kategorie
<<Úno 2019>>
PÚSČPSN
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 1 2 3
události
Odběr novinek

Přihlášením vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů.

TOPlist