Internetový hobby magazín

Menu

Dům

Nejnovější články

Jak správně pečovat o dřevěný nábytek?

Čvc 2012 Autor: Redakce

Dřevěný nábytek se hodí na chalupu i do moderních interiérů a novostaveb. I když jste vyznavačem moderních technologií a ani novinky v oblasti staveb vám nejsou cizí, existují jisté postupy ověřené staletími, nad kterými byste neměli ohrnovat nos. K těmto postupům se řada lidí včetně odborníků v poslední době vrací.

Naši předci žádný jiný, než nábytek z masivního dřeva v podstatě neznali. A stejně jako v dobách minulých, je i dnes nutné se o kvalitní nábytek dobře starat.

Když už jste se rozhodli pro přírodní dřevo v interiéru, je škoda zvolit pro jeho úpravu a údržbu syntetické produkty.

olej na dreveny nabytek

Ošetření dřeva čistými přírodními oleji

Napouštění dřeva přírodním olejem je vhodné pro většinu dřevěných povrchů. Používá se pro hloubkovou ochranu jak měkkých jehličnatých, tak i tvrdých listnatých dřevin. Není důvod se bát použít k ošetření dřeva v souladu s tradicemi rostlinné oleje, třeba olej lněný nebo konopný.

Přírodní olej zpevňuje a brání rychlému vysychání, kroucení a praskání dřeva. Chrání povrch před vlhkostí a špínou. Proto lze oleje kromě nábytku použít i na impregnaci dřevěných podlah, obkladů, schodů, trámů a dalších přiznaných tesařských konstrukcí. Hoblované i broušené dřevo je tak ochráněno před poškozením spojeným s teplotními výkyvy a změnami vzdušné vlhkosti. Ošetřit lze nový nábytek koupený bez povrchové úpravy i nábytek starý. U starého nábytku je nutné nejdříve odstranit všechny staré vrstvy barvy či laku obroušením a louhováním hydroxidem sodným.

Výhodou lněného i dalších rostlinných olejů je kromě impregnace a zvýraznění kresby dřeva i snadná aplikace. Bude vám stačit houbička či savý hadřík. Možnou nevýhodou může být žluknutí olejů, díky němuž po čase olejem ošetřené dřevo získává žlutavou barvu. Pokud chcete použít olej, který barvu dřeva do žluta tolik nezmění, zkuste olej světlicový.

V dnešní době se těší poměrně velké oblibě směsi olejů, vosků či pryskyřic. V případě potřeby lze míchat či ředit terpentýnovým olejem, pomerančovým olejem nebo dearomatizovaným lakovým benzínem i lněný olej. Nejčastěji. Další možností je použití tungového neboli čínského dřevního oleje či dehydratovaného ricinového oleje. Tyto oleje jsou pro své výborné vlastnosti stále velmi používané.

Masiv v kuchyni

Dřevěná postel či skříň ano, dřevěná kuchyně ne? Pokud máte dřevo rádi, není důvod se ho v kuchyni vzdávat. Dobře ošetřené dřevo vám bude dlouho sloužit i v kuchyni.  Aby kuchyňská linka odolávala zvýšené vlhkosti i změnám teplot, používá při výrobě spárovka, která je díky správnému lepení tvarově stálá. Masivní dřevo je odolnější proti vodě, tvarově i barevně stálejší než dýha, která bývá i více náchylná na mechanické poškození. Pokud jste se tedy rozhodli pro levnější variantu kuchyňské linky z dřevěné dýhy, hraje kvalitní povrchová úprava lakem ještě větší úlohu než u masivního dřeva.  Další možností jsou korpusy skříněk z lamina a dvířka kuchyňských skříněk z masivu. V tomto případě počítejte s jistou finanční úsporou.

U nás je nejpoužívanějším dřevem borovice, ale kuchyňská linka může být i z dřeva březového, bukového či dubového, méně často lze pak vidět jasan či jilm. Použít lze samozřejmě i velmi tvrdé exotické dřevo, například mahagon či palisandr.

Dřevěná kuchyně může mít samozřejmě jednoduché hladké tvary padnoucí do moderního interiéru. Pokud vám ale učarovaly rustikální kuchyně s množstvím zdobných prvků, je masiv tou pravou volbou pro vás.

Komentáře k článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*
*

Nenalezeny žádné komentáře, buďte první, kdo článek okomentuje.

Kategorie
<<Kvě 2021>>
PÚSČPSN
26 27 28 29 30 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6
události
Odběr novinek

Přihlášením vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů.

TOPlist