Internetový hobby magazín

Menu

Zahrada

Nejnovější články

Jak se zbavit slimáků, mšic, klíšťat? Posypejte rostliny a okolí křemelinou

Kvě 2327 Autor: Redakce

Zahradníci vědí, že největší noční můrou jsou škůdci napadající plodiny. K boji proti nim se obvykle používají chemické prostředky, ty ale mají dopad na životní prostředí. Jedním z přírodních přípravků na ochranu rostlin je také křemelina. Podívejte se, jak se vyrábí a proč stojí za to s ní nahradit populární prostředky dostupné v obchodech.

křemelina

Foto: NatureFriend, Pixabay

Minerál z prehistorických dob

Znalosti o malých vodních organismech nám předali učitelé již na základní škole. Křemelina není nic jiného než minerál skládající se ze zkamenělých skořápek jednobuněčných řas, tj. organismů, které žily v prehistorických dobách. Postupem času začaly klesat na dno oceánů, jezer a dalších vodních útvarů a vytvářet bohaté fosilní vrstvy. Právě v nich probíhaly procesy biomineralizace oxidu křemičitého. Křemelina, nazývaná také diatomit, je proto téměř samotný křemičitan. Jeho složení se liší v závislosti na technologii použité pro jeho zpracování. Výsledná hornina je podrobena tepelnému zpracování, což vede ke vzniku lehkého produktu obsahujícího 85 až 95 % křemíku. Má formu bílého nebo slabě nažloutlého prášku, je měkký, lehký a prašný.

Stoprocentně ekologická ochrana

Křemelina se ve své čisté formě používá především v zahradnictví. Našla své uplatnění například při zlehčování půdy. Zahradníci ji také používají jako nosič pro silnější přípravky na ochranu rostlin. Diatomit je 100 % přírodní hornina, takže její použití jako přírodního přípravku na ochranu rostlin je ekologické a nevyžaduje žádné omezení. Křemík se velmi často objevuje nejenom jako hnojivo, ale má také za úkol zvýšit toleranci rostlin vůči určitým druhům škůdců a chorob, které přenášejí.

Všestranný prostředek

Pro křemelinu jsou typické velice ostré hrany, ovšem v mikroskopickém měřítku. V tom spočívá její využitelnost. Tyto hrany narušují křehká a jemná těla rozmanitých škůdců především z hmyzí říše, a to hlavně těch, kterým chybí silný obranný krunýř. Tímto způsobem způsobí vyschnutí jejich těl a následnou smrt. Absorpční vlastnosti křemeliny vysušují vajíčka a vyvíjející se larvy hmyzu, což jim brání v aktivní reprodukci a dalším krmení. Zastánci pěstování zahrad bez nutnosti uchýlit se k silným chemikáliím používají diatomit ve formě poprašku na listy. Výrobek tvoří povlak na těchto částech rostliny, což omezuje výskyt nezvaných škůdců ničících plodiny, včetně mšic, roztočů, plžů, slimáků, žížal, brouků, červů, hlístic, červů, housenek, bělochů.  Je to také způsob, jak pomoci vypořádat se s klíšťaty napadajícími zahrady. Zahradníci používají křemelinu střídavě s olejovým postřikem rostlin a silikonovými přípravky. Aplikace diatomitu na půdu ztěžuje mnoha druhům škůdců položit vejce v blízkosti rostlin a také odrazuje mravence od aktivního pohybu po zahradě. Diatomit v prašné formě je považován za jeden z nejúčinnějších způsobů boje proti ptačím parazitům, např. tarantulím, blechám, vším a roztočům.

Jak používat diatomit?

Křemelina může být použita od začátku setí až do samého závěru vegetace rostlin. Nejlepší je použít ji jednou za měsíc, a to ráno nebo večer. Máte na výběr ze dvou možností: postřik a přímé kropení. Po výsevu se stříká na půdu a mladé sazenice, aby jim poskytla ochranu proti škůdcům. Když je čas sklizně, nemusíte se starat o její nahromaděné zbytky. Stačí opláchnout zeleninu a ovoce pod tekoucí vodou před konzumací. Při použití diatomitu se snažte vyhnout květinám. Bohaté sprchování nejenom zhorší jejich dekorativní vlastnosti, ale také odradí včely od sběru nektaru. Je také třeba připomenout, že křemelina plní svou funkci, jenom pokud není odplavena deštěm. Po dešti je nutné její aplikaci měla opakovat. Zkušení zahradníci však mají chytré řešení. Začínají postřikem rostlin přípravkem na bázi rýžového oleje a pak poprášením vlhkých rostlin tenkou a rovnoměrnou vrstvou křemeliny.

Komentáře k článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*
*

Nenalezeny žádné komentáře, buďte první, kdo článek okomentuje.

Kategorie
<<Čvc 2023>>
PÚSČPSN
26 27 28 29 30 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6
události
Odběr novinek

Přihlášením vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů.

TOPlist