Internetový hobby magazín

Menu

Dům

Nejnovější články

Jak se zbavit plísně ze stěn – rychle a snadno!

Úno 2113 Autor: Claudie Kornelová

Plíseň na stěnách vašeho domu je extrémně frustrujícím a potenciálně velmi nebezpečným problémem. Jakmile si všimnete, že se objevila na vašich zdech je nejvyšší čas to, abyste ji začali akutně řešit. Nejen, že páchne zatuchle a vypadá nevzhledně, ale může také způsobit těžké zdravotní problémy v podobě astmatu, alergické rýmy, kýchání či dlouhotrvajícího kašle. Kromě těchto problémů také poškozuje váš domov.

plíseň

Účinné tipy na odstranění plísně. Zdroj foto: Freepik.com – ilovehz

Než začnete s výrobou produktů, tak doporučujeme, abyste si nejdříve dole přečetli, jaký druh stěny máte a jaký roztok je pro ni vhodný.

Produkty, které zabíjejí plíseň a jak je použít:

Boraxglycerin

Hydrogenuhličitan sodný (jedlá soda) a borax obsahují vysoký podíl pH, které zabraňuje růstu a přežití plísní. Oba produkty jsou navíc levné, netoxické a snadno se mísí s vodou. Borax bude při odstraňování přetrvávajících plísňových skvrn fungovat o něco lépe, než jedlá soda.

Způsob použití:

Ve větší nádobě smíchejte jeden šálek boraxu s cca čtyřmi litry horké vody. Zakryjte víkem a dobře protřepejte, aby se borax rozpustil. Nalijte roztok do lahve s rozprašovačem a aplikujte na postiženou oblast.

Plíseň ze zdi vydrhněte kartáčem, poté ji otřete čistým hadrem (ručníkem) a nechte zaschnout. Roztok není nutné oplachovat. Borax pomáhá zabránit návratu plísní.

borax

Borax je levný a snadno se používá. Zdroj foto: Pixabay.com – SeaReeds

Ocet a jedlá soda

Ocet je bezpečným a velmi účinným způsobem, jak zabránit šíření plísní na všech typech zdí (včetně porézních). Studie prokázaly, že bílý ocet zabije 82% plísňových spor. Údajně proniká porézními materiály a zabíjí plísně v kořenech.

Jedlá soda je přírodní dezinfekční prostředek, který lze použít k hubení plísní. Navíc také deodorizuje a pomáhá odstraňovat zatuchlý vlhký zápach, který způsobují právě plísně. Dokonce dokáže absorbovat vlhkost, což je velmi důležité, pokud chcete, aby se plíseň již neobjevovala.

Způsob použití:

Nalijte trochu bílého destilovaného octa do lahve s rozprašovačem, ale neřeďte ho. Nastříkejte ocet na zeď a takto ho nechte hodinu účinkovat. Poté oblast otřete houbou na nádobí a teplou vodou.

Po očištění stěny octem bude možná potřeba, abyste plíseň ze zdi ještě vydrhli kartáčem. K tomu doporučujeme připravit roztok jedlé sody (níže).

Chcete-li si připravit roztok jedlé sody, tak smíchejte jednu čajovou lžičku jedlé sody se dvěma šálky vody do lahve s rozprašovačem a dobře protřepejte. Postiženou oblast postříkejte roztokem a pomocí kartáčku odstraňte zbytky plísně.

Poté oblast opláchněte teplou vodou. Nakonec na zeď opět nastříkejte buď ocet, nebo roztok jedlé sody. Tím zajistíte, že se zničí i poslední (neviditelné) zbytky plísně.

soda

Soda má silné čistící účinky. Zdroj foto: Pixabay.com – NatureFriend

Tea Tree olej

Esenciální olej z čajovníku (Tea Tree) má antifungální a antibakteriální vlastnosti, což z něj činí vysoce účinnou pomoc při odstraňování plísní.

Způsob použití:

Začněte tím, že smícháte jednu čajovou lžičku oleje z čajovníku se dvěma šálky vody v lahvi s rozprašovačem. Roztok nastříkejte na postiženou oblast, nechte chvilku působit a poté pomocí čistého hadříku plíseň setřete.

Stěnu nemusíte oplachovat. Ponechání oleje z čajovníku na zdi zabije všechny plísně a zabrání jejich návratu. Tato metoda se doporučuje pro odstranění plísní na vymalovaných a tapetovaných stěnách.

tea tree

Tea Tree olej vás zbaví plísní raz dva. Zdroj foto: Pixabay.com – Deedster

Extrakt z grepových jader

Extrakt z grepových jader je dalším velmi účinným přírodním zabijákem plísní. Kyselina citronová obsažená v grepu napadá plísně a zabíjí je přírodní cestou. Působí také jako dezinfekční prostředek a deodorant. Lahvička s extraktem z grepových jader je bohužel trochu dražší, ale vydrží dlouho a je efektivní.

Způsob použití:

Roztok si vytvoříte tak, že smícháte 10 kapek extraktu z grepových jader s jedním šálkem vody. Směs nalijte do rozprašovače. Láhev protřepejte, aby se roztok důkladně promíchal a poté nastříkejte na postiženou oblast. Po několika minutách setřete plíseň čistým hadříkem.

Čím déle ponecháte extrakt z grepových jader na stěně, tím jistější si můžete být, že se plíseň již nevrátí. Doporučujeme opakovat tento proces každé dva až tři dny, abyste zabránili opětovnému růstu plísně.

grep

Lahvička s grepovým extraktem je dražší, ale účinná. Zdroj foto: Pixabay.com – JillWellington

Peroxid vodíku a ocet

Peroxid vodíku je antifungální, antivirový a antibakteriální, takže naprosto vynikající volbou pro hubení plísní. Kombinace peroxidu vodíku s destilovaným bílým octem vytvoří roztok, který bude nejen silnější, ale také bezpečně použitelný při zabíjení plísní. Navíc neprodukuje toxické výpary ani nezanechává toxické zbytky. Peroxid vodíku lze použít na porézní a neporézní stěny.

Způsob použití:

Nalijte neředěný 3% peroxid vodíku do lahve s rozprašovačem a nastříkejte na postiženou oblast. Nechte působit 10 až 15 minut a poté kartáčem plíseň vydrhněte.

ocet

V kombinaci s octem je peroxid vodíku silnou zbraní proti plísni. Zdroj foto: Pixabay.com – SofiLayla

VAROVÁNÍ: Pokud máte citlivou kůži, tak doporučujeme, abyste při míchání směsí používali gumové rukavice. Také je dobré, abyste měli ochranné brýle a respirátor. Při aplikaci mějte otevřená okna a dveře, aby se místnost mohla důkladně vyvětrat.

Typy stěn

Nejlepší technika na odstranění plísní se liší podle toho, jaký máte typ zdi.

Sádrokartonová stěna

Plíseň velmi ráda roste na sádrokartonu, protože je porézní. Na tento typ stěny můžete vyzkoušet octový roztok, který je pro to vhodný a určený. Pokud se plíseň vrátí, znamená to, že je příliš hluboko ve vrstvách a jediným řešením je výměna sádrokartonu. Naštěstí se již prodává sádrokarton odolný proti plísním.

Betonová stěna

Cihla a beton také patří mezi porézní. Nejlepším řešením je tedy ocet nebo peroxid vodíku, protože dokáže zabít plíseň v kořenech. Stěnu pořádně vydrhněte kartáčem.

Tapetovaná stěna:

Nejlepším řešením pro odstranění plísně z tapet je olej z čajovníku, extrakt z grapefruitových semen nebo ocet. Abyste nepoškodili tapety, namočte do roztoku houbu na mytí nádobí a pořádně ji vyždímejte. Nezapomeňte roztok nejprve vyzkoušet na nenápadné části tapety (například někde v dolní části), abyste měli jistotu, že skutečně nedojde k jejímu poškození! Pokud tento „test“ proběhl v pořádku a nic se nestalo, tak můžete nanést směs. Tu jemně vtírejte kruhovým způsobem, abyste odstranili plíseň. Nemusíte se bát, že byste přitom namočili tapetu.

Komentáře k článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*
*

Nenalezeny žádné komentáře, buďte první, kdo článek okomentuje.

Kategorie
<<Srp 2021>>
PÚSČPSN
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31 1 2 3 4 5
události
Odběr novinek

Přihlášením vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů.

TOPlist