Internetový hobby magazín

Menu

Zahrada

Nejnovější články

Jak se správně starat o dřevěný plot

Říj 1324 Autor: Františka Podzimková

dreveny plot k renovaciKaždý člověk si chrání své soukromí, proto u většiny rodinných domů najdeme plot, který zamezuje vniknutí na pozemek nepovolaným osobám. Aby plot splňoval svou funkci, musíme se o něj však dobře starat a snažit se ho udržet v co nejlepší kondici, aby tak snadno nepodlehl nechtěným vlivům. Ať už lidské síle, či přírodním podmínkám.

Vhodný nátěr je základ

Pokud má vaše obydlí chránit dřevěný plot, je jasné, že dřevo musíme nějakým způsobem ochránit. Vhodný nátěr je asi jediný způsob, jak dřevěný plot před nepříznivými vlivy chránit. Nátěr však musí být dostatečný a kvalitně provedený, aby svůj účel splnil. Toto pravidlo platí jak u nového plotu, který právě stavíte, ale i u plotu starého, kterému chcete vdechnout nový život. Pokud je totiž dřevěný plot již starší, je vhodné ho po 2-5 letech renovovat a znovu ho natřít. Jak správně na to se dočtete níže.

Stavíte dřevěný plot? Natřete ho!

novy dreveny plotTakže v prvé řadě se podíváme na to, jak správně ošetřit nové dřevo. První čemu byste měli věnovat pozornost je vyschnutí dřeva. Dřevo na novém plotě by mělo být dokonale proschnuté. Teprve pak bude schopno k sobě přilnout další nátěry. Vlhkost dřeva se dá jednoduše změřit vlhkoměrem.

Další krok byste měli zaměřit na impregnaci dřeva. Impregnace dřeva není jen zbytečným výmyslem. I když se může jevit jako zbytečná, věřte, že svůj účel má. Po aplikaci impregnace se dřevo stane stejnoměrně nasákavé a nátěr tak bude více celistvý a méně náchylný k poškození. Pokud impregnaci na dřevo aplikujete, zamezíte tak celkovému znehodnocování dřeva různými nemocemi. Ano, dřevo může podlehnout dřevokaznému hmyzu a nemocem. Právě před tímto jej můžete právě impregnací s fungicidními prostředky ochránit.

Impregnace musí ve dřevě zasychat po dobu minimálně 24 hodin. Poté dřevo jemně obrousíme. Tím dalším zásadním pravidlem, které byste se měli snažit dodržet za každou cenu, je dobrý základ. Teprve když zvolíte kvalitní základ, který dokonale drží, budou držet i následující vrstvy.

Co pak dál je již jen na vašem uvážení

nater plotuJestli chcete podtrhnout přirozenou krásu dřeva a zachovat jeho přirozený barevný odstín, vsaďte na lazurovací laky. Jedná se o transparentní nátěr, který je však bohatý na pigmenty. Právě ty dřevo ochraňují před přírodními vlivy. A to jak před větrem a deštěm, ale i UV paprsky. Lazurovací lak pouze podtrhne kresbu dřeva. Pokud chcete, aby kresba co nejvíce vynikla, po nanesení laku a uplynutí doby asi 15 minut setřete suchým hadříkem. Vrstvy by měly být minimálně 2-3. Nezapomeňte vždy dodržet 24 hodinový interval mezi nanášením každé vrstvy.

Na druhou stranu chcete-li, aby váš plot působil výrazněji, vsaďte na krycí nátěry. Krycí lak není transparentní, naopak – obsahuje pigmenty, které dřevo zbarví tak, jak si přejete. Struktura dřeva tedy pod nátěrem nebude viditelná. Výhodou těchto krycích nátěrů je to, že váš plot může mít barvu, na jakou si vzpomenete. Fantazii se zde meze nekladou. Rozdíl mezi těmito dvěma přípravky tkví v tom, že lazura přímo proniká do samotné struktury dřeva a napouští ho barevnými, rozptýlenými pigmenty. V některých lazurách jsou obsaženy i účinné ochranné látky, jako impregnační, nebo penetrační složky. Lak je čistá a průhledná nátěrová vrstva, která dřevo nijak nezbarvuje, pouze mu přidá na hladkém lesklém či matném efektu. Přes oba tyto nátěry však stále samotnou strukturu dřeva vidíme. Nátěry jsou velmi efektivní, ale zároveň zcela přirozené.

POZOR! Pokud vyrábíte nový dřevěný plot, ze všeho nejdříve je třeba srazit hrany jednotlivých latěk. Teprve pak můžete začít s impregnací a se základním nátěrem. Tedy s ošetřujícím potěrem, například mořidlem či napouštědlem, použít můžete třeba olejové napouštědlo. Dále minimálně dvěma vrstvami svrchní barvy. Vybrat můžete barvy, které jsou buď ředitelné vodou, nebo syntetické nátěry. Obecně platí, že s těmi vodou ředitelnými je práce snazší. Není u nich zapotřebí použít škodlivá ředidla. I pomůcky, které k nátěru použijeme či případné cákance, snáze odstraníme a vyčistíme. Syntetické nátěry jsou výhodné v tom, že k podkladu snadněji přilnou a poradí si i s některými nedostatky. Pokud budeme používat barvy vodou ředitelné, je třeba povrch dokonale očistit a odmastit.

Renovujeme dřevěný plot

renovace dreveneho plotuPokud dojdete k rozhodnutí, že váš starší plot již potřebuje trošku poupravit a chystáte se ho znovu natřít a zrenovovat, před tím než začnete, je nesmírně důležité starý nátěr co možná nejdokonaleji odstranit. Teprve pokud starý nátěr odstraníte, nové vrstvy budou moct ke dřevu správně přilnout a dřevo bude znovu plnohodnotné a jako nové. Pokud byste nátěr neodstranili, může dojít k odlupování starého nátěru, bohužel však i s nátěrem novým.

Jak ale starý nátěr odstranit?

Tak možností je hned několik. Nabízí se horkovzdušná pistole, či hoblík poháněný elektrikou. Můžete také použít chemikálie, které starší vrstvy rozpustí a vy je pak pouze setřete špachtlí. Po dokonalém očištění už jen opakujte stejný postup jako u nového dřeva a váš plot bude brzy vypadat zase k světu.

Pokud se již oprava a nový nátěr plotu nevyplatí, tedy je již celkově až příliš poničený, je třeba jej jednoduše vyměnit za nový.

 

Komentáře k článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*
*

2 reakce na Jak se správně starat o dřevěný plot
  • Karel Ptáček 21.5.2018 (05:05)

    Dobrý den,koupil jsem opracované desky v OBI na plot.Teď mám dilema čím je impregnovat a natřít aby desky byby přírodní.Děkují za odpověď.

    • Redakce 26.5.2018 (11:58)

      V drogerii vám jistě poradí s výběrem bezbarvé lazury na plot. Dřevo určitě impregnovat, potom základ a vrch podle návodu.

Odběr novinek

Přihlášením vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů.

TOPlist