Internetový hobby magazín

Menu

Zahrada

Nejnovější články

Jak rozzářit zahradu? Pivoňkami!

Čvc 1301 Autor: Aneta Skotníková

pivonky kvetPokud patříte mezi milovníky barevných květů a příjemných vůní, tak právě pro vás je tento článek. Řeč je o krásných pivoňkách, které nesmí chybět na žádné zahradě. Jsou to vytrvalé keře nebo polokeře, jsou oboupohlavné a jsou opylovávány hmyzem.

Tyto rostliny z čeledi pivoňkovitých, čítajících až 3000 druhů, jsou rozšířeny po celé severní polokouli, především ve Středomoří, na Kavkaze a Číně. Byly pěstovány nejen pro svou krásu, ale také pro léčivé účinky. V Evropě nám na našich zahradách dělají společnost už od středověku, v Asii už od starověku. Oblíbené byly především plnokvěté odrůdy. Dnes je velký zájem o květy jednoduché nebo poloplné. Nepřehlédnutelnost květů zajišťuje jejich velikost, která může být až 15 cm v průměru.

Pěstujeme pivoňky

pestujeme pivonkyPivoňky můžete sázet až do podzimu do hluboké vlhké půdy. Příliš vlhká půda jim ale nesvědčí. Suchou zvládají. Nejlepším stanoviště je pod slunečními paprsky. Ve stínu málo kvetou a příliš se vytahují. Aby se mohly dobře rozrůstat, vyberte takové místo, kde budou mít dostatek prostoru. Před výsadbou půdu řádně zryjte alespoň do hloubky 70 cm. Mohutné kořeny se totiž hluboko zakořeňují. Určitě nebude na škodu, když přidáte kompost nebo hnůj.

Pivoňky se množí dělením trsů koncem srpna. Důležité je, aby každý trs měl očka a silné nepoškozené kořeny. Neměli byste podceňovat hloubku výsadby. Vrcholová očka musí být alespoň 3 cm pod povrchem půdy. Rozhodně ne hlouběji, protože byste se krásných květů dočkali jen stěží. Nově vysázené kusy bychom měli chránit před mrazy. Proto je vhodné ještě před zimou přidat alespoň 10 cm zeminy na víc. Na začátku jara zeminu odstraňte. V dalších letech je přikrývat nemusíte, protože jsou mrazuvzdorné. Nesmíme ale zapomínat na pravidelné hnojení a odstranění nadzemních částí na podzim.

Co se týče nemocí, většinou na ně pivoňky netrpí. I tak se ale občas objeví rez a další neduhy. Více ve článku Choroby pivoněk.

Pojďme si přiblížit alespoň nějaké druhy

svetle ruzova pivonkaPočátkem května rozkvétá pivoňka úzkolistá. Má stříhané listy a velké červené květy. Je to nejnižší druh pivoněk – dorůstá výšky 50 cm. Bohužel není tolik rozšířená, i když by si to díky své ranosti jistě zasloužila. Pivoňka lékařská rozkvétá asi v polovině května. Je mohutnější a dorůstá výšky až 80 cm. Květy jsou také červené s odstínem do karmínové. Setkat se můžeme i s bílými a růžovými. Dalším druhem jsou pivoňky čínské, které kvetou od poloviny května do konce června. Nabízejí nám širokou škálu barev od červené, bílé přes fialovou a růžovou. Je to nejvyšší druh, dorůstá až 100 cm. Díky postraním poupatům, které rostou na květních stoncích, se jejich období květu prodlužuje.

Za zmínku stojí i informace, jak pivoňka došla ke svému krásnému jménu. Pivoňky byly původem červené a růžové, stejně jako barva obličeje lidí, kteří pili pivo – voněli k pivu.

Jestli jste zahrádkář amatér nebo holt nemáte v pěstování štěstí, pivoňky vám jistě budou dělat radost. Jsou to velice odolné trvalky, které vám na zahrádce vydrží až 80 let.

Více ve článku pivoňky.

Co se týče nemocí, většinou na ně pivoňky netrpí. I tak se ale občas objeví rez a další neduhy. Více ve článku Choroby pivoněk https://prima-receptar.cz/zasychani-kvetnich-pupenu-pivonek/

Komentáře k článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*
*

Jedna reakce na Jak rozzářit zahradu? Pivoňkami!
  • jaruslava 9.4.2020 (21:02)

    pivoňky jsou krásné ale nejsou k sehnání

Kategorie
<<Led 2023>>
PÚSČPSN
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31 1 2 3 4 5
události
Odběr novinek

Přihlášením vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů.

TOPlist