Internetový hobby magazín

Menu

Zahrada

Nejnovější články

Jak působí insekticidy a fungicidy?

Úno 1418 Autor: Redakce

postrik nemoci ovoce jablonTuto otázku bychom si měli položit vždy, pokud sáhneme k použití nějaké chemikálie na zahrádce. Ne každý přípravek se používá a působí stejně, proto vám přinášíme způsoby účinku chemických prostředků. Nesmíme ale opomenout fakt, že prevence je vždy lepší, levnější a ekologičtější než následné řešení problémů. Když už se totiž škůdce nebo nemoc na plodině objeví, většinou je zapotřebí kombinace různých metod. Zdaleka nejdůležitější je, že chemikálie používáme ve správném čase. Například postřik proti kadeřavosti broskvoní nám bude k ničemu, pokud ho použijeme až v době, kdy se listy již začínají kroutit apod.

Vždy platí, že přesně dodržujeme postup uvedený na daném prostředku, ředění a samozřejmě chráníme své zdraví. Používáme rukavice, ochranné brýle a také roušku apod.

Kontaktní postřiky

Většina prostředků proti škůdcům (insekticidy) působí kontaktně. Vždy, když na krabičce či v návodu použití najdete toto slovíčko, zbystřete. Znamená to totiž, že přípravek musí zcela pokrýt každý kousek nadzemní části rostliny. Dbejte tedy, abyste postříkali i spodek listů (ostatně zde se škůdci velmi rádi ukrývají), stonek a podobně. Laicky bychom si kontaktní postřik mohli vysvětlit tak, že zahubí škůdce, jen když kapička dopadne přímo na něho.

Systémový (systemický) postřik

postrikyV případě použití systémových postřiků už nemusíte nutně dbát na pokrytí celé rostliny. To je velká výhoda zejména u hodně napadených rostlin, které mohou mít vlivem škůdců třeba pokroucené listy, kam by se kontaktní postřik jen těžko dostával. Postřik se v podstatě dostane do rostliny, která se pro škůdce stává jedovatou.

Chemikálie jako zálivka

Velmi oblíbenou formou aplikace chemických prostředků je jejich rozpuštění ve vodě a použití formou zálivky- Zahubíte tak i půdní larvy, tedy životní stádia mnoha škůdců. Jedinou nevýhodu je ale fakt, že zálivka musí být opravdu vydatná a koncentrace pesticidu v ní poměrně vysoká. Musí dojít k prolití půdy kolem kořenů.

Insekticidní tyčinky

Tyčinky jsou jednou z dražších forem boje proti nemocem a škůdcům, proto se hodí pro velmi malé plochy nebo pokojové rostliny. Jistě oceníte jednoduchou aplikaci a obsah živin. Rostliny s dostatkem dostupných živin totiž dokáže bojovat proti škůdcům i nemocem mnohem lépe. U pokojovek se mnozí odborníci shodují na tom, že je vhodné použít tyčinky jako prevenci.

Návnady

granule na slimakyOtravné návnady zná snad každý, kdo má zahrádku. V poslední době jsou totiž hojně využívány zejména proti slimákům. Pozor ale na složení peletek. Jen některé druhy jsou neškodné pro domácí mazlíčky.

Návnady používáme také v případě jedů na potkany. U těchto granulek je jed přimíchán do velmi lákavé potravy. Granule s jedem musí být vždy mimo dosah domácích mazlíčků a dětí.

Návnady se používají také na mravence. Málokdo má ale trpělivost s jejich použitím. V podstatě musíte počkat, až kolonie mravenců vymře stářím. Návnada totiž způsobuje sterilitu jedinců, kteří se už dále nerozmnožují. Vymření stávajících jedinců dejte 3 týdny až měsíc.

Mlžení a dýmovnice

desinfekcni postrikMlžení je v podstatě jednou z forem postřiků. Jde o mikroskopické kapičky (aerosol), které zahubí škůdce kontaktním způsobem a navíc ulpí na listech, takže odradí i škůdce nové. Velkou nevýhodu je vysoká cena a hořlavost takovýchto postřiků.

Dýmovnice je velmi užitečná v případě uzavřených prostor, například ve skleníku. Rozhodně se nemusíte obávat nějakého zranění. Dýmovnici jednoduše zapálíte pomocí zápalné prskavky a necháte působit po dobu minimálně dvanácti hodin.

Chemikálie na zahrádce je potřeba používat s rozmyslem a myslet na životní prostředí, ostatní zvířata a samozřejmě také lidi. Vyhnout bychom se měli perzistentním látkám, které se z prostředí dostávají velmi dlouho. S tím souvisí také doba ochrany, tedy doba, po kterou musíte počkat se sklizní od aplikace postřiku. Vybírejte postřiky, které mají ochrannou dobu kratší než 3 týdny. V našich obchodech už seženete také selektivní chemikálie, které mají přesně dané spektrum působení a neohrozí užitečný hmyz apod. Zvláštní kapitolou jsou pak bio postřiky. Sem se řadí přírodní pyretroidy a rostlinné oleje. Za nás dáváme palec nahoru také bioagens.

Komentáře k článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*
*

Nenalezeny žádné komentáře, buďte první, kdo článek okomentuje.

Kategorie
<<Čvn 2019>>
PÚSČPSN
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
události
Odběr novinek

Přihlášením vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů.

TOPlist