Internetový hobby magazín

Menu

Zahrada

Nejnovější články

Jak postupovat při nátěru dřeva?

Dub 1423 Autor: Redakce

dreveny zahradni domekMáte-li v plánu novým nátěrem renovovat dřevěný plot, zahradní domek, nábytek nebo pergolu, určitě se vám bude hodit několik tipů, jak při nátěru postupovat, aby dřevo vypadalo pěkně dlouhou dobu. V první řadě je třeba uvědomit si, že nátěr dřeva v interiéru a exteriéru se značně liší. Venku musí být nátěr odolný vůči venkovním vlivům a také vyžaduje častější péči. To, že dřevo vyžaduje nový nátěr, poznáte tak, že se začínají objevovat praskliny a starý nátěr se začíná loupat.

Příprava

Nejdříve je důležité, aby byl povrch dřeva řádně připravený a očištěný a dřevo samozřejmě musí být vyschlé a vyzrálé, jinak by po natření mohlo reagovat. Menší nečistoty stačí omést, ty výraznější opatrně odstranit kartáčem s přiměřenou tvrdostí štětin, aby se dřevo nepoškrábalo. Pokud se jedná o dřevo s vyšším obsahem pryskyřic, je lepší ho ošetřit nitroředidlem. Po zaschnutí je potřeba povrch obrousit smirkovým papírem. Broušení musí probíhat ve směru letokruhů. Pokud obnovujete starý nátěr, nejprve ho odstraňte za pomoci brusného papíru, ruční vibrační brusky nebo odstraňovače starých nátěrů, který se pak musí opláchnout nebo zneutralizovat.

Jak se vypořádat s nedokonalostmi dřeva?

renovace dreveneho plotuPřípadné vrypy nebo praskliny opravte pomocí dvousložkového polyesterového tmelu, který je vhodný pro venkovní podmínky. Není vhodné používat akrylátový tmel, ten se hodí pouze do interiérů. Prasklinu očistěte a naneste tmel pomocí špachtle, chvíli počkejte, až zaschne a pak přebytečný tmel seškrábněte dlátkem. Místo je pak dobré ještě jednou zbrousit. Jestliže se chystáte použít lazuru, která je transparentní, tak zvolte barvu tmelu stejnou, jako je barva dřeva, aby nebyla opravovaná místa vidět.

Čím dřevo natírat?

Aby dřevo budoucí nátěr dobře přijalo a také zvláčnělo, napouští se mořidlem, napouštědlem nebo impregnantem. Impregnace chrání dřevo i proti hnilobě a dřevokazným škůdcům. Stále se používá i napouštění fermeží, což je lněný olej. Při napuštění voskem nebo fermeží ale pak nelze dřevo natírat vodou ředitelnými laky.

nater plotuDnes je samozřejmě mnoho možností nátěrů. Dříve používaným nátěrům vyjetým olejem a emailovými barvami téměř odzvonilo, jak z estetického, tak z ekologického hlediska. V módě je přirozený vzhled dřeva, který se dosahuje pomocí lazur. Dnes se tedy používají na ochranu dřeva i jeho povrchovou úpravu krycí laky či lazurovací nátěry. Rozdělení laků je pak na alkydové, kam patří ředidlové laky a syntetické pryskyřice, a akrylátové, které jsou vodou ředitelné, rychleschnoucí a jsou bez zápachu.

Většina lazur je ředitelná vodou, lépe se s nimi tedy pracuje, nářadí se snadno očistí a rychleji schnou. Navíc vodou ředitelné laky i lazury nezapáchají (respektive ředidlo v nich), takže jsou příjemnější než barvy syntetické. Také dřevo i částečně impregnují a zachovávají jeho přirozený vzhled. Lazury můžou být tenkovrstvé – právě ty mají i impregnační vlastnosti a přirozenější vzhled a pak silnovrstvé. Silnovrstvé mají vlastnosti lazury i laku současně, mohou se však začít dříve loupat. Před aplikací musí být dřevo dokonale očištěno, aby lazura dobře přilnula.

Syntetické nátěry mají větší krycí schopnost, takže se hodí třeba na dřevo, které už je starší a není tedy úplně žádoucí, aby byl nátěr transparentní. Hodí se i na dřevo, které nejde dokonale očistit od předchozího nátěru, protože má lepší přilnavé vlastnosti.

Lak dodává dřevu pouze vzhled (lesklý, matný), zatímco lazura může poskytovat dřevu i barevné pigmenty, takže dřevu můžete dodat barevný nádech. Pokud přeci jenom chcete použít lak a přitom získat barvu, je možné jí docílit pomocí mořidla.

Samozřejmě se používají i barevné nátěry. Výrobci barev a nátěrů většinou používají stupnici barev RAL, barevná škála je univerzální, takže pokud si necháte barvu míchat u výrobce, který tuto stupnici používá, můžete mít jistotu, že když přijdete příště, barva bude identická.

Jak natírat?

stetecNejvhodnější podmínky pro natírání jsou o teplotě v rozmezí 10-25ºC. Nikdy nenatírejte v mrazu, v chladném počasí ani po dešti, kdy vzduch i dřevo jsou mokré. Natřené dřevo se také nesmí vystavovat přímému slunci. Natírat by se mělo ve třech vrstvách. Nejdříve základní nátěr, pak mezinátěr a nakonec svrchní vrstva nátěru. Po každé vrstvě můžete povrch jemně zbrousit brusným papírem. Na očištěné dřevo se nejdříve nanáší penetrační nátěr a pak teprve nátěr lakem nebo lazurou.

Pro nanášení si vyberte štětec nebo váleček. Použít můžete i stříkací pistoli, ale ta se hodí spíše na velké plochy. Volit by se mělo i podle typu nátěru. Štětec s přírodními štětinami se hodí pro laky s rozpouštědly a umělá vlákna zase pro akrylátové. Pokud jste zvolili stříkací pistoli, vyvarujte se práce za větrných podmínek.

Komentáře k článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*
*

Kategorie
<<Pro 2018>>
PÚSČPSN
26 27 28 29 30 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6
události
Odběr novinek

Přihlášením vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů.

TOPlist