Internetový hobby magazín

Menu

Dům

Nejnovější články

Jak pěstovat sladkou stévii?

Led 1209 Autor: Redakce

Stevia rebaudianaStevia rebaudiana (Bertoni) je známá a v zahradnictvích prodávána jako sladká tráva nebo také sladké zelí. Něco málo jsme se o stévii dozvěděli v jednom z minulých článků, ten najdete ZDE. V dnešním článku se zaměříme především na pěstování této tropické rostliny, kterou znali a využívali již Indiáni.

Stévii pěstujeme zejména pro obsah sladkých glykosidů jako je steviocid a rebaudiosid. Ty jsou výrazně sladší než cukr, ale na rozdíl od cukru neobsahují žádné kalorie, a proto se hodí pro redukční dietu nebo pro všechny, kteří trpí cukrovkou.

První rostlinku si kupte v zahradnictví nebo hobby marketu. Rostlina bude výborně prospívat, pokud ji při teplotě stálých 15 stupňů přesadíte na stinný, závětrný záhon s propustným substrátem. Pak má stévie mnohem větší obsah sladkých glykosidů než v případě, kdy ji pěstujete v květináči či truhlíku. Ovšem i tento způsob je možný. Rostlina potřebuje vydatnou zálivku, v žádném případě nesmí vyschnout.

Zazimování stévie

Sklizeň se doporučuje v případě plně vyvinutých, nepoškozených a nenapadených lístků cca v druhé polovině léta. Z jedné rostliny dostaneme ¼ až ½ kg lístků, které lze použít do čaje či kávy, do jídel nebo na pečení-a to čerstvé, sušené či mražené. Na podzim zcela určitě musíte rostlinu uklidit, při 10 ti stupních shazuje lístky, při 5ti stupních hyne. Přes zimu potřebuje letněná rostlina teplotu 8-12 stupňů a poměrně radikální řez. Rostlinu seřízneme asi 8 cm od země, mírně zaléváme a na jaře, až začne obrážet, přihnojíme klasickými hnojivy nebo hnojivy na bylinky. V panelákovém bytě uchováme rostlinu stejně jako u klasických pokojovek. Rostlina neshodí lístky, přihnojíme i na podzim a často zaléváme, takto poroste i v zimě.

Množení sladké stévie

Dá se množit generativně semeny nebo vrcholovými řízky. Vyzrálé řízky zasadíme do písku či perlitu. Lépe uděláte, pokud použijete práškový růstový stimulátor. Rostlina zakoření asi za 3 týdny a přepíchneme jí do klasického květináčku se substrátem pro pokojové rostliny. V druhé polovině května přesadíme na záhon nebo necháme ve větších květináčích.

Komentáře k článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*
*

5 reakcí na Jak pěstovat sladkou stévii?
  • Pozn.: 19.12.2023 (19:47)

    Stejné využití má také malina sladkolistá (Rubus suavissimus) která je navíc oproti stévii mrazuvzdorná. Podle tradiční čínské medicíny se z ní připravuje léčivý nápoj známý jako Sweet tea Tian-cha. Sladkou chuť listů tohoto maliníku zajišťuje malinová verze steviolu zvaná rubusosid.

  • EWIK 12.5.2018 (14:20)

    Zakoupila jsem si stevii a nako mě zasicha a zalevam ji nevim co mam dělat poradte prosim

  • Věra 15.9.2015 (19:05)

    Ahoj, díky za článek. Já o pěstování čerpám ještě tady http://www.steviepestovani.cz/vse-o-pestovani/ kde je napsáno nejen o pěstování, ale o stévii obecě, jak jí používat atd. Kdo chce začít s pěstováním nebo už pěstuje, doporučuju 🙂

  • albi 9.5.2015 (11:03)

    zalévat každý den trochu,a nesmí ýt na přímém slinci.

  • visek 2.5.2012 (07:37)

    mam problem.koupily jme 4stevie velke asi 5 cm.2 za 14 dni uschly nevim proc,zalevam jednou za dva dny.dekuji

Kategorie
<<Kvě 2019>>
PÚSČPSN
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2
události
Odběr novinek

Přihlášením vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů.

TOPlist