Internetový hobby magazín

Menu

Dům

Nejnovější články

Jak pečovat o pokojové rostliny v zimě

Led 2109 Autor: Redakce

Většina pokojových rostlin, obdobně jako těch venkovních, prožívá během zimních měsíců klidnější období. To však neznamená, že se na péči o ně můžete zcela vykašlat. I v období vegetačního klidu je potřeba se jim neustále věnovat.

Všechny pokojové rostliny se samozřejmě nechovají stejně. Většina z nich vyžaduje méně péče, typicky rostliny subtropického původu, kaktusy a sukulenty. Tropické rostliny naopak zimou trpí více a je potřeba jim věnovat větší porci péče. A existují dokonce i takové, které přes zimu kvetou. Tak vás potěší například brambořík, africká fialka nebo azalky.

Vše začíná již včasným přemístěním zvenčí. Pokud některé druhy rostlin na zimu schováváte uvnitř, nečekejte s tím až na první mrazíky. Ty by mohly spálit listy. Vyhnete se také přílišnému teplotnímu šoku, který rostlinám vůbec neprospívá.

zalevani pokojovych rostlin

Foto: 정순 손, z Pixabay

Se zálivkou velmi opatrně

U zalévání v zimě platí pravidlo, že méně znamená více. Než to, že budou pár dní na suchu, je větší problém, když rostliny přelijete. Zalévejte tak s menší frekvencí než v jiných obdobích. Používejte odstátou vodu v pokojové teplotě. Substrát před zalitím by měl být mírně suchý.

Více vody potřebují kapradiny a rostliny pocházející z tropů, naopak sukulenty a kaktusy se obejdou téměř bez zalévání.

Namísto zalévání se více věnujte zvlhčování vzduchu. Mimo jiné kvůli častému topení bývá vzduch v místnostech výrazně méně vlhký než v letním období, proto rostliny zhruba dvakrát týdně zavlažte postřikem z vody.

Hnojení pouze pro kvetoucí rostliny

Hnojit není v zimě téměř vůbec potřeba. Když už se do něj pustíte, hnojte poloviční dávkou, než je doporučená. Častěji než po 4-6 týdnech nemá hnojení smysl. Výjimku představují rostliny, které v zimě kvetou, u nich se můžete uchýlit k častějšímu hnojení.

Zajistěte rostlinám dostatek světla

Dny v zimě jsou kratší a světla je obecně méně, což rostlinám, které ho potřebují veliký přísun, vůbec nepomáhá. Jako kompenzaci je umístěte blíže k oknům. Z čím více stran se k nim světlo dostane, tím lépe. Proto nevadí ani umístění pod střešním oknem. Pokud se rostlina začne za světlem vytahovat, nebojte se ji pootočit, aby bylo množství světla, které k rostlině přichází, rovnoměrné pro všechny její strany.

Pozor si dejte, aby se listy nedotýkaly okenních skel. Také není vhodné je vystavovat přímým slunečním paprskům, které i v zimě dovedou být poměrně silné a mohly by spálit listy. Rostliny neumisťujte na chladné chodby (neměly by být vystavené průvanu) a ke zdrojům tepla. Ani jeden z těchto extrémů není pro rostliny vhodný. V čím konzistentnější teplotě je budete udržovat, tím lépe pro ně.

Kontrolujte přítomnost škůdců

Ani v zimě se nezbavíte boje se škůdci. Mohou se vyskytovat v substrátu, nebo se přemístit zvenčí jako zárodky na listech. Nejčastěji se jedná o mšice, molice a různé červíky. Při jejich odstraňování si dejte pozor na chemické postřiky, jejichž vdechování může být nebezpečné, nebo alespoň nepříjemné pro člověka i domácí zvířata. Alternativou k nim mohou být různé ekologicky přívětivé přípravky, granulát či tyčinky, které se zastrkávají přímo do substrátu.

S blížícím se jarem zvyšujte péči

Přes zimu je ideální čas k vyčištění truhlíků, květníků a údržbě nástrojů, na kterou nemáte přes léto moc času. Čím více slunečního světla a tepla se venku začne objevovat, tím více věnujte svým rostlinám pozornost. S přicházejícím jarem můžete zvýšit zálivu a hnojení, opět se však vyvarujte nějakému přelévání.

Pokud rostlinám už nestačí jejich květináč, je ideální čas je přesadit. Poznáte to tak, že se zastaví jejich růst, na substrátu se začíná objevovat mech, nebo žloutnou listy. Po zimě je také čas na estetickou úpravu rostlin. Zastřižením můžete korigovat jejich tvar a usměrnit růst. Chystáte-li se rostliny opět vysadit ven, počkejte si, až zcela pomine riziko ranních mrazíků, abyste si celou zimní péči zbytečně nepokazili.

Komentáře k článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*
*

Nenalezeny žádné komentáře, buďte první, kdo článek okomentuje.

Kategorie
<<Bře 2023>>
PÚSČPSN
27 28 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2
události
Odběr novinek

Přihlášením vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů.

TOPlist