Internetový hobby magazín

Menu

Zvířata

Nejnovější články

Jak na to, aby byla zahrada přívětivá i ke zvířatům?

Srp 1502 Autor: Redakce

Zahrady jsou v dnešní době čím dál více uniformní. I zahradní architekti se shodují na tom, že jeden z prvních požadavků jejich klientů na zahradu je její bezúdržbovost. My na to říkáme. A co beton nabarvený na zeleno? I trávník a trvalky a jehličnany totiž nějakou péči potřebují. Zdaleka nejzábavnější jsou ale zahrady, kde se krom rostlin můžete setkat i s faunou, ať už jde o včelky samotářky, motýly či menší obratlovce. Když jim poskytnete vhodné podmínky, pomohou nám na oplátku s péčí o zahradu a obohatí náš život.

Stromy a keře

ptak na krmitkuStromy a keře by měly být součástí každé zahrady. Existují totiž i kultivary, které tolik nevyrostou, tak se hodí i do malých zahrad. Vyšší porost dělá na zahradě příjemné mikroklima a stín. Trávník ani jiný porost není nutné tolik rosit a navíc můžete díky výsadbě stromů poskytnout domov také ptákům. Neváhejte s dětmi vyrobit budku či krmítko, a když napadne sníh, ptáčky přikrmujte. Velmi efektivní a navíc designové jsou i pítka pro ptáčky.

Pokud se chcete zbavit přestárlého stromu, nechte na zahradě pařez. Klidně ho použijte jako stoleček na letničky nebo ho nechte obrůst břečťanem. Pomalu se rozpadající dřevo může být úkrytem pro opravdu širokou škálu užitečného hmyzu. Díky usídlení střevlíků se můžete ekologicky zbavit slimáků. Přezimující slunéčka si na jaře pochutnají na mšicích a máte o další postřik na zahradě méně. Skulinky ve dřevě mohou obývat i včelky domecek pro hmyzsamotářky. To ocení zejména majitelé zahrad s ovocnými stromy.

Domečky pro hmyz

Hmyz můžete na zahradu přilákat nejen starým pařezem, ale i uměle vytvořenými domečky. Stačí navrtat několik děr do dřeva a hned máte ubytování nejen pro včely samotářky, ale také například pro oplozené samičky čmeláků. Jde o jedince, na kterých závisí celé pokolení, protože samci i dělnice na podzim hynou.

Čmelákům i včelkám pak můžeme pomoci i výsadbou vhodného rostlinstva, které je bude živit po celou vegetační dobu. Na jaře si pochutnají na nektaru a pylu z narcisek či krokusů a během léta na trvalkách i bylinkách.

Také milujete motýly?motyl na zahrade

Motýly přilákáte zejména na pestrou skladbu květů na zahradě. Ovšem některé květiny a keře motýlci přímo milují. Jedná se například o „motýlí keř“ komuli Davidovu (Buddleia Davidii). Velmi vhodné jsou ale i luční květiny, jako jsou kopretiny.

Stačí tak málo a můžete se těšit z úžasně barevných motýlích křídel.

Ježci

nalezeny jezekMezi obratlovce, které na zahradě vždy uvítáme s otevřenou náručí, jsou ježci. Už snad i malé dítě ví, že se neživí jablky, ale hmyzem. Nepohrdnou ani kvalitními granulemi pro kočky, tak jim neváhejte přilepšit. Co se příbytku týče, návod, jak pomoci ježkům se zazimováním, najdete zde.

Komentáře k článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*
*

Nenalezeny žádné komentáře, buďte první, kdo článek okomentuje.

Kategorie
<<Zář 2022>>
PÚSČPSN
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 1 2
události
Odběr novinek

Přihlášením vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů.

TOPlist